1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Marmaray Açılıyor, Hızlı Tren Faciası Kapanıyor
Marmaray Açılıyor, Hızlı Tren Faciası Kapanıyor

Marmaray Açılıyor, Hızlı Tren Faciası Kapanıyor

A+A-
ALEL ACELE HIZLANDIRILAN TREN 41 HAYATA MAL OLMUŞ SORUMLULARI BULUNAMAMIŞTI

22 Temmuz 2004 tarihinde Haydarpaşa-Ankara seferini yapan 'hızlandırılmış tren', Sakarya‘nın Pamukova ilçesinde raydan çıkarak devrildi. Katliam gibi kazada 41 kişi yaşamını yitirirken, 81 kişi de yaralandı. Kazayla ilgili dava, bir AKP'li yıllar klasiği olarak 'zamanaşımı' nedeniyle 7 Şubat 2012 tarihinde düştü. Her akla gelen düşünceyi plansız projesiz hayata geçirme basiretsizliği yüzünden böyle bir faciadan ders çıkarmayan AKP iktidarı, şimdi de uzmanlar tarafından büyük risk taşıyor denilen Marmaray'ı işletmeye açacak.
 
Kazanın yıldönümünde bir açıklama yayınlayan Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası; " 41 kişinin hayatını kaybettiği, 89 kişinin yaralandığı böylesi trajik bir kazanın gerçek nedeni ve sorumlusu, bilime ve tekniğe değer vermeyen AKP iktidarıdır." dedi.
Açıklamanın tam metni şöyle;

ÖLDÜKLERİ İLE KALDILAR
 
Pamukova "hızlandırılmış" tren kazasıyla ilgili dava 7,5 yıllık zaman aşımı süresinin dolmasının ardından 7 Şubat 2012 tarihinde yapılan duruşma ile zaman aşımından dolayı düşmüştür.
 
22 Temmuz 2004 tarihinde Haydarpaşa-Ankara seferini yapmakta olan "hızlandırılmış tren" in Sakarya‘nın Pamukova ilçesinde raydan çıkarak devrilmesi sonucunda 41 kişi yaşamını yitirirken, 81 kişi de yaralanmıştı. Bu olay üzerine gerek "hızlandırılmış tren" gerekse de "demiryolu politikaları" kamuoyu nezdinde çok tartışılır hale gelmişti.

BU KAZADA 41 CAN GİTTİ TEK BİR SORUMLU BULUNAMADIMARMARAY ÖLÜM RAYI MI?


Yapımına 2004 yılında başlanan ve yüzyılın projesi olarak sunulan Marmaray 29 Ekim’de açılmaya hazırlanıyor. AKP yerel seçimler öncesi projenin açılışı için geri sayım başlattı.Uzmanlar seçim yatırımı adına Marmaray’ın aceleye getirildiğini ve hayati tehlike bulunduğunu söylüyor. Her sektörden bir çok teknik uzman tarafından hazırlanan Politeknik Org'da yayınlanan bir haber, Marmaray'ın seçim shovu için açılmasının büyük bir facia ile sonuçlanabileceğini ortaya koyan bir haber yaptı.

Dokuz yıl önce temelleri atılan, Gebze-Halkalı arasında toplam üç etaptan oluşan Marmaray projesinin ilk etabı olan Ayrılıkçeşme- Kazlıçeşme hattı 29 Ekim Salı günü törenle açılacak. Uzunluğu 76.3 kilometre olan proje 2004 yılında farklı etaplar olarak ihale edilmişti. Geçtiğimiz aylarda da Haydarpaşa-Sirkeci garları tren seferlerine son verilmişti. Marmaray’ın tamamlanmasıyla Haydarpaşa ve Sirkeci Garları devre dışı bırakılacak ve bu tarihi kentsel mekanlar da rant projelerine açılacak.
 
UZMANLAR SÜREKLİ UYARDILAR
 
Uzmanların arkeolojik bulgulara dair yaptığı güzergah uyarılarına rağmen, uyarılara kulak asmayan ve projeyi değiştirmeyen Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın ilk açıklamasında Marmaray’ın planlanan bitiş tarihi 2006 yılı idi. Ama proje önce 2007, sonra 2010 ve son olarak da 2013’e ertelendi. Projedeki başarısızlıklarını kabul etmeyen Tayyip Erdoğan, “3-5 çanak çömlek Marmaray’ı 4 yıl geciktirdi. Yazık değil mi günah değil mi?” diyerek  kent ve kültürel mirastan AKP’nin ne anladığını belirtmişti.
 

TREN ARIZALANMASI HALİNDE NE OLACAK SORUSU
 
Marmaray Projesi’nde 2008 yılına kadar görev yapanlardan biri olan emekli Elektrik ve Elektronik Mühendisi Rıza Behçet Akcan, projenin farklı nedenlerden dolayı geciktiğini, bugün de seçim yatırımı adına açılışının aceleye getirildiğini bunun hayati tehlikelere neden olabileceğini belirtti. Oda TV’ye verdiği demeçte Akcan; “Özellikle tüp tünel içinde olmak üzere Anadolu yakasında 3, Avrupa yakasında ise yaklaşık 11 km olmak üzere toplam 14 km uzunluğundaki tünelde bir trenin arızalanması tam bir felaket olacaktır. Çünkü; bu iş için satın alınacak ve Söğütlüçeşme ile Zeytinburnu banliyö istasyonlarında konuşlandırılacak Acil Durum Kurtarma Lokomotifleri henüz gelmediğinden, gelse de Avrupa yakası hat boyunda bunu bekletecek bir istasyon da bulunmadığından kurtarma işlemi için kullanılacak bir lokomotif olmayacaktır. İşte felaketin katmerlenmesi böyle olacaktır. Olası ölümlerin sorumlusu işte bu İktidar olacaktır.” dedi.

KAMUYA DEĞİL RANTA HİZMET
 
Marmaray projesi kapsamında devre dışı bırakılan Haydarpaşa ve Sirkeci Garları ranta açılmış olacak. Haydarpaşa Garı’nın otel olarak yenilenme ve arkasındaki alanın satılarak turizm merkezine dönüştürülme planı Marmaray Projesi bitmeden çok önce gündeme getirildi. Salıpazarı ve Haliç gibi En merkezi limanların özel sektöre satılması sonrasında kamusal hizmet vermekten çıkarılması “Proje sermayeye rant sağlıyorsa projedir” dedirtiyor. Taksim, Tarlabaşı, Fikirtepe ve Sulukule gibi kent merkezlerinin rant alanlarına dönüştürülmesi başka bir ifade ile sermaye lehine dönüşümü ve o alanda yaşayan barınma haklarının gaspı AKP tarafından halka hizmet olarak sunuluyor. AKP sürekli yaptığı yol ve toplu taşıma projeleri ile övünüyor ama trafik her geçen gün daha da kötüleşiyor.
 
55 KİLOMETRELİK HAT NASIL 141 KİLOMETRE GÖSTERİLİYOR
 
Son dönemde Büyükşehir Belediyesi tarafından Marmaray ile birlikte daha pek çok olduğu söylenen projenin de reklamı gerçekleştiriliyor. Yılda ortalama 9 km metroyu ancak hayata geçiren ve bunun ülke rekoru olduğunu iddia eden AKP, önümüzdeki dönem için yılda 50 km yapmak sözünü veriyor. Fırsat bu fırsat ortaya çıkan her afiş yeni yatırımları müjdeliyor; “Her yere metro, her yerde metro”. Metro ve diğer raylı sistemleri eş tutarak 55.07 km olan metro hattının 141 km olarak reklam edilmesi AKP’nin türlü türlü vaatlerinin gerçekleşemeyeceğinin göstergesi niteliğinde.
 
AKP yerel seçime hazırlanıyor; yine doğayı, kenti, kent hakkını, kültürel mirası kuralsızca yok sayarak.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.