1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. MANİSA'DA CEMAAT OKULUNA OPERASYON
MANİSA'DA CEMAAT OKULUNA OPERASYON

MANİSA'DA CEMAAT OKULUNA OPERASYON

Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri operasyon düzenledi. Okul giriş ve çıkışa izin vermeyen polis, çevrede de geniş güvenlik önlemi aldı.

A+A-

MANİSA'da, Gülen Cemaati'ne yakınlığı ile bilinen Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi'ne polis tarafından operasyon düzenledi. 6 kamu kuruluşunun görevlilerinin de katıldığı operasyonda, okuldaki bazı bilgisayar kayıtları ve evrak bir saat süreyle incelenirken, gözaltına alınan olmadı.

OKULLARIN AÇILMASINDAN ÖNCE ALGI

İzmir- İstanbul karayolu Manisa Organize Sarnayi Bölgesi Kavşağı'ndaki Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi'ne bugün saat 10.00 sıralarında Manisa İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri operasyon düzenledi. Okul giriş ve çıkışa izin vermeyen polis, çevrede de geniş güvenlik önlemi aldı.

150 ÖĞRENCİ KURSTAYKEN

Önümüzdeki yıl üniversite sınava girecek 150 son sınıf öğrencinin kursta olduğu okuldaki operasyona, Maliye, Manisa İl Milli Eğitim Müdürlüğü, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Gediz Elektrik, Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Manisa İl Halk Sağlığı Müdürlüğü'nden görevlileri de katıldı. Operasyona katılan tüm kuruluşlar, kendi açılarında okuldaki bilgisayar kayıtları ve evrağı inceledi.

İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ VALİLİĞE YAZI GÖNDERDİ

Operasyonun Manisa İl Milli Eğitim Müdürü Recep Dernekbaş'ın Valiliğe gönderdiği yazı üzerine yapıldığı bildirildi. Valiliğe gönderilen yazıda, "Ülkemizde, yükseköğrenim talebinin giderek artması, buna bağlı olarak üniversitelere öğrenci seciminin merkezi giriş sınavıyla yapılması, giriş sınavının kapsamı ile ortaöğretim kurumlarında işletilen müfredatın içeriğinin birebir örtüşmemesi ve orta öğretim kurumlarının gerek program gerekse nitelik bakımından farklılık arz etmesi kolektif biçimde hem özel dershanelere hemde özel okullara olan talebi giderek artırmıştır.

KONTROL VE DENETİM BAHANESİ

Dolayısıyla dershanelerin ve özel okulların sayısı başta büyükşehirler olmak üzere zamanla artmıştır. Bu nedenle özel eğitim kurumlarının kontrol ve denetimlerinin sıklıkla yapılması gerekmektedir. 14.02.2007 tarih 26434 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan 5580 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu, 20.03.2012 tarih ve 28239 sayılı Resme Gazete'de yayımlanan Özel Öğretim Kurumları Yönetmeliği ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan Özel Öğretim Kurumları Standartlar Yönergesi çerçevesinde ilimiz merkez ve ilçelerde faaliyet gösteren özel eğitim kurumlarının denetiminin yapılması ve bu denetimleri Milli Eğitim İl Müdürlüğü, İl Maliye Denetçileri, Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü, Tarım Gıda ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, Halk Sağlığı Müdürlüğü, Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İtfaiye Müdürlüğü, Gediz Elektrik Dağıtım A.Ş. ve İl Emniyet Müdürlüğü görevlilerinden denetim komisyonu oluşturulması ve komisyonun Milli Eğitim İl Müdürlüğü sekreteryasında yürütülerek, komisyonda yer alan kurumların yeteri kadar personel ve araç ile denetimlere katılması hususunda bilgilerinize arz ederim" ifadelerine yer verildi. Okuldaki bir saat süren incelemenin ardından polis ve operasyona katılan kamu kuruluşlarının görevlileri binadan ayrılırken, gözaltına alınan olmadı.

OKUL TÜRKİYE 14. CÜSÜ ÇIKARMIŞ

Özel Şehzade Mehmet Anadolu ve Fen Lisesi Almanca Öğretmeni Şenol Kahramanlar, operasyonla ilgili yaptığı değerlendirmede, "Okulumuz üniversite sınavında Türkiye 14'üncüsü, Manisa birincisi çıkarttı. Uluslararası yarışmalarda okul olarak bir çok madalyamız var. Herhalde, programımızı ve başarımızı örnek alıp, Milli Eğitim okullarına uygulamak istiyorlar. O nedenle bu operasyonu düzenlediler" dedi.

 


 

    

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.