1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Maliye Personelinde Büyük Panik
Maliye Personelinde  Büyük Panik

Maliye Personelinde Büyük Panik

.Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışan bir çok üst düzey memur görevlerinden alındı.

A+A-

MALİYE BAKANLIĞINDA GÖREVDEN ALAM OPERASYONU

Yolsuzluk ve rüşvet soruşturması sonrasında emniyet mensuplarıyla başlayan görevden alma furyası Maliye Bakanlığı’na da sıçradı. Zaman gazetesinde gece yarısı yayına verilen habere göre Maliye Bakanlığı bünyesinde çalışan bir çok üst düzey memur görevlerinden alındı.

ÖZEL KALEM MÜDÜRÜ BİLE GÖREVDEN ALINDI


Yıllardır bakanlıkta çalışan önemli görevlerdeki çok sayıda üst düzey yönetici görevlerinden alınmaya başladı. Aralarında Devlet Malzeme Ofisi (DMO) Genel Müdürü Metin Akdamar ve Muhasebat Genel Müdürü Mehmet Sarıtaş, Gelir Politikaları Genel Müdürü Ünal Tayyan, Maliye Yüksek Eğitim Merkezi Başkanı Bahadır Özkan, Gelir İdaresi Başkanı Yardımcısı Mustafa Güneş ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in Özel Kalem Müdürü Abdülhamit Yıldız’ın da olduğu çok sayıda bürokrat görevlerinden alındı. Alınan bilgilere göre bakanlık bünyesinde görevden almalar sürecek.

GÖREVDEN ALINANLARA GEREKÇE BİLDİRİLMEDİ

Eski bir Maliye yetkilisi, 5-6 yıldır Maliye Bakanlığı’nın politikalarını yürüten ve e-tahsilat gibi birçok önemli projenin hayata geçmesini sağlayan bürokratların hiçbir gerekçe gösterilmeden görevden alınmasının büyük bir şaşkınlığa sebep olduğunu söyledi. Aynı kişi, görevden alınan isimler hakkında hiçbir soruşturma olmadığını belirterek, “Seçim dönemlerinden sonra üst düzey yer değiştirmeler olabilir. Ama son yapılan görevden almalarda alt kademelerdeki birçok insan da hedef seçilmiş. Alt kadrolara kadar inen bu operasyon, bürokratların fişlenmiş olma ihtimalini güçlendiriyor.” diye konuştu.

ONLARCA DAİRE BAŞKANI GÖREVDEN ALINDI

Görevden alınanlar arasında çok sayıda daire başkanının da bulunduğu öğrenildi. Bu isimler arasında Gelir İdaresi Daire başkanları Ömer Kaya, Mustafa Atmaca, Gelir İdaresi Grup başkanları Mehmet Çankaya ve Hüdaverdi Akkoca’nın da yer aldığı öğrenildi. Baş Hukuk Müşavirliği ve Muhakemat Genel Müdürü Selahattin İnci’nin de emekliliğinin istendiği öne sürüldü. Bu sırada Vatan Gazetesi’nin haberine göre söz konusu isimlerin, bir liste kapsamında çağrılarak görev değişikliklerinin bildirildiği bilgisine yer verildi. İsimlere tebligatların sürdüğü kaydedildi. Bunun yanı sıra birçok ana birimde onlarca daire başkanının da görevden alındığı ifade edildi.

Son gelişmelerin öncesinde ise 17 Aralık operasyonunun ardından MASAK Başkan Yardımcısı Faruk Elieyioğlu görevinden alınmıştı. Elieyioğlu, daha sonra vergi başmüfettişliği görevine getirilmişti. Gelir İdaresi Başkan Yardımcısı Hasan Karaçam da görevinden alınmış, e-faturanın başındaki daire başkanı Uğur Doğan da başka bir göreve kaydırılmıştı. Bu depremin ardından maliye bakanlığında personel arasında büyük huzursuzluk başgösterdiği gelen bilgiler arasında.

PERSONEL HUZURSUZ

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.