1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. MADENCİLER GREVE BAŞLADI
MADENCİLER GREVE BAŞLADI

MADENCİLER GREVE BAŞLADI

500 işçi, sendika ve işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine greve çıktı.

A+A-

Bartın'ın Amasra İlçesi ve Zonguldak'ın Ereğli İlçesi Kandilli Beldesi'nde faaliyet gösteren HEMA Endüstri A.Ş.'ye ait maden ocaklarında çalışan 500 işçi, sendika ve işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinden sonuç çıkmaması üzerine greve çıktı.

GENEL MADEN İŞLERİ SENDİKASI

İşçilerin üye olduğu Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) ile işveren arasındaki toplu sözleşme görüşmelerinde anlaşma sağlanamadı. Şirketin Amasra'daki ocağında çalışan işçiler sabah işbaşı yapmadı. İşçiler, işletme sahasında idari bina önünde Genel Maden İşçileri Sendikası (GMİS) Genel Başkanı Ahmet Ahmet Demirci, Genel Başkan Yardımcısı İsa Mutlu, Genel Sekreter Hakkı Arslan ve şube başkanları ile bir araya geldi.

2 ASKERİ ÜCRET ANLAŞMAZLIĞI

Bugüne kadar yaptıkları görüşmelerde işveren ile anlaşma sağlayamadıklarını söyleyen Ahmet Demirci, şöyle konuştu:

"Başta 2 asgari ücret olmak üzere anlaşamadığımız ek maddelerimiz var. Biz sendika genel merkez yönetimi olarak sizinle ilk günden itibaren birlik ve beraberlik içinde bu süreci tamamladık. Burada üretimden gelen gücümüzü kullanma kararımızı hayata geçiriyoruz. Bu anayasal bir haktır. Grevimiz hayırlı olsun. İnşallah bu süreç fazla uzamaz ve karşılıklı anlaşma ile şirketimizle memleketimiz, milletimiz için çalışmaya devam ederiz. Bizim taleplerimiz gayet makuldür. Grev kararı işverenle ilişkilerin kopartılması anlamına gelmez. Yine karşılıklı diyolog içerisinde görüşmeleri sürdürmeye hazırız."

İşçiler ve sendika yöneticileri daha sonra davul zurna eşliğinde çiftetelli oynayarak grev kararını kutladı. İşçiler, daha sonra işletme çıkışına kadar yürüyüp 'Bu işyerinde grev vardır' yazılı pankartı kapıya astı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.