1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. M.Ali Birand'ın Ölümünde İnanılmaz Skandal
M.Ali Birand'ın Ölümünde İnanılmaz Skandal

M.Ali Birand'ın Ölümünde İnanılmaz Skandal

A+A-

 
MİLLETVEKİLİ LÜTFÜ TÜRKKAN BİR SKANDAL DAHA YAKALADI


Cuma Hikmet
 
Ünlü Televizyoncu Mehmet Ali Birand’ın ölümünden skandal bir sır daha aydınlanıyor. Bilindiği gibi. AKP’nin ve Erdoğan’ın en büyük destekçilerinden biri, Ünlü televizyoncu Mehmet Ali Birand’dı. Birand ölümünden önce yaptığı son haberde bile, AKP ve Erdoğan’a övgüler yağdırmış, ardından yattığı hastanede sürpriz bir şekilde hayatını kaybetmişti. Birand’ın ölüm haberi de çok konuşulmuştu. Kamu oyuna ölüm günü ve saatinin geç verildiği, gizlendiği spekülasyonları da yapılmıştı. MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, medyada yer alan haberlerden yola çıkarak işin peşini bırakmadı. Bu gizi ,TBMM gündemine taşıdı. İçişleri bakanı Muammer Güler’in yanıtlanması istemiyle, olayı soru önergesi haline getirdi.
 
BİRAND’IN ÖLÜMÜNDEN SKANDAL ÇIKTI
 
Milletvekili Lütfü Türkkan, Birand’ın ölüm tarihine kadar hakkında yakalama kararı bulunan Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le beraber fotoğraflarının yayınlandığından söz ederek, Bakan Güler’e şu soruyu sordu;

Birand’ın öldüğü aynı gün Karacan kardeşlerin avukatından açıklama ve belge geldi; “Haklarındaki yakalama kararı 17 Ocak 2013 günü kaldırılmıştır. Yani yakalamalar Birand'ın öldüğü gün, üstelik savcılığa ifade bile vermeden kaldırılmıştı. Hastane kaynaklarından edinilen bilgiye göre, usta gazeteci 17 Ocak 01.00’da  hayatını kaybetmişti. Yani girdiği ameliyattan hiç çıkmamıştı. Ancak ölümü açıklanmadı. Yaşam ünitesine bağlandığı söylendi. Ve aynı günün akşamında saat 17.30 ‘da ölümü açıklandı.”

Türkkan’ın konuya ilişkin can alıcı esas sorusu ise skandalın en çarpıcı kısmını oluşturuyordu. Milletvekili Lütfü Türkkan şöyle devam ediyor?

“İnternet sitesindeki diğer iddialar: Yurt dışına apar topar kaçan Karacan kardeşlerin Türkiye'deki paraları ve değerli mülkleri giderken emanet ettikleri kişi enişteleri Mehmet Ali Birand mıydı?  Birand'ın öldüğü ama ölümünün açıklanmadığı saatlerde devir teslim mi yapıldı? Üstüne üstlük birkaç saat içinde hukuk dışı bir şekilde ‘Yakalanma kararlarını kaldırın’, talimatını veren Hükümet yetkilisinin de bu devir teslimde payı var mı?” 
 
SKANDALIN SORULARI

Milletvekili Türkkan sorularını önergesinde şöyle sıralıyor.
 
1- Cenaze töreninde aranan iki kişi Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin (M.Ali Birand'ın kayınbiraderleri ) Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'le beraber fotoğrafları yayınlandı. Aynı gün Karacan kardeşlerin avukatından açıklama ve belge geldiği, haklarındaki yakalama kararının 17 Ocak 2013 günü kaldırıldığı, iddiaları doğru mudur?
Bu iddia doğru ise; Haklarında yakalama kararı olan Ali ve Ömer Karacan kardeşlerin 17 Ocak 2013 günü yasakları kim tarafından ve hangi gerekçe ile kaldırılmıştır?
2- Yurt dışına apar topar kaçan Karacan kardeşlerin, Türkiye'deki paralarını ve değerli mülkleri giderken emanet ettikleri kişinin de enişteleri Mehmet Ali Birand olduğu ve Birand'ın ölümünün açıklanmadığı saatlerde devir teslim yapıldığı, iddiaları doğru mudur?
Bu iddialar doğru değilse;  Mehmet Ali Birand’ın gerçek vefat saati kaçtır? O tarihte Merhum Birand adına devir teslim işlemleri yapılıp yapılmadığını tapu ve noter kayıtlarından öğrenmek mümkün müdür? Bu konularda kamuoyunu bilgilendirici açıklamalarınız olacak mıdır?
 
SKANDALIN SORULARINA SKANDAL YANIT
 
Skandal iddia şudur özet olarak. Birand’ın kayınbiraderleri olan Karacan kardeşler, tüm mal ve değerli mülklerini, AKP’nin destekçisi ünlü televizyoncu Mehmet Ali Birand’a devredeler. Çünkü bir suçtan dolayı yargılanmaktadırlar. Bu nedenle apar topar yurt dışına giderler. Mahkeme haklarında yakalama kararı çıkartır. Ama mallarını devrettikleri enişte aniden ölür. Ortada riskli bir durum ortaya çıkar. Güvendikleri enişte ölünce mal mülk geri nasıl alınacaktır? Bir sürü veraset vergisi başta olmak üzere işler karışacaktır. Enişte ölmeden malları geri almak için, arandıkları ülkeye geri dönmeleri gerekmektedir. Ama yakalama kararı vardır.
Araya hangi büyük yetkili girdiyse, sihir keramet işler ve aynı gün mahkemenin aklına yakalama kararını kaldırmak gelir. Karacan kardeşler yakalama korkusunu atlatırlar, Birand’ın cenazesinde Cumhurbaşkanı ile bile fotoğraf çektiriler. Milletvekili Lütfü Türkkan’da sorar İçişleri bakanına?
 
SKANDALA BAKAN NE YANIT VERDİ?
 
Hiç yorum yapmadan, bu soruların resmi ve yazı yanıtını aktaralım. Hukuk, ar, utanma, yolsuzluk, adam kayırma, yandaş destekleme skandalı var mı yok mu? okur karar versin.
 
 
 
Sayı   : 11837526-67001 (91250)
Konu: Yazılı Soru Önergesi
 
 
TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞINA
 
İlgi: 05/03/2013 tarihli ve 43452547-120.00-111343 sayılı yazı
 
Kocaeli Milletvekili Lütfü TÜRKKAN'ın TBMM Başkanlığına sunduğu ve tarafımdan yazılı olarak cevaplandırılmasını talep ettiği 7/18215 esas numaralı yazılı soru önergesinin cevabı aşağıya çıkartılmıştır.
Önergeye konu edilen şahıslar hakkında yapılan incelemede; Ömer İhsan KARACAN'ın herhangi bir adli kaydına veya yakalama kaldırma kaydına rastlanılmamıştır. Ali Naci KARACAN'ın ise İstanbul 10.Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 2012/319 sayılı karar numarası ile konulan (6) adet yakalama kararının, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığının 2012/155111 sayılı yakalama kaldırma kararı ile 17/01/2013 tarihinde kaldırıldığı tespit edilmiştir.
Ayrıca, Gazeteci Mehmet Ali BİRAND'ın vefatına ilişkin bilgilerin Sağlık Bakanlığından temin edilmesinin uygun olacağı değerlendirilmektedir.
Bilgilerinize arz ederim.
 
                                                                                   Muammer GÜLER
                                                                                     İçişleri Bakanı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.