1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. LÜKS TEKNEDE NAMAZ ŞOV
LÜKS TEKNEDE NAMAZ ŞOV

LÜKS TEKNEDE NAMAZ ŞOV

İbadet mi, gösteriş mi?

A+A-

Beykoz'da bir teknede çekilen fotoğraf sosyal medyada tartışamalara neden oldu. Twitter'da paylaşılan fotoğrafta bir yatın üst katında 6 kişinin cemaat olarak namaz kıldıkları görülüyor. 

Tartışılan nokta umuma açık bir şekilde namaz kılınıp kılınamayacağı...

Bazı Twitter kullanıcıları bunu bir gösteriş olarak değerlendirirken bazıları normal karşıladı.

Yatın en üstünde namaz kılınırken yatın arka kısmındaki kral sofrası da dikkat çekti. Ayrıca yatın kamara kısmı namaz kılmak için uygun olduğu halde 6 kişinin yatın en üstünde namaz kılması da tepki çekti.

Cumhuriyet, tartışmalara neden olan olayı İslam'ın gösteriş ve lükse bakışı ile birlikte değerlendirdi ve İhsan Eliaçık'ın konu ile ilgili açıklamalarına yer verdi.

Cumhuriyet'de yer alan İslam fıkhına dair açıklamalar şöyle; 

İSLAM'DA RİYA (GÖSTERİŞ)

İslam fıkhına göre Riya, "iş ,söz ve davranışlarda gösterişe yer verme, bir iyiliği veya salih bir ameli Allah ın rızasını kazanmak niyetiyle değil; İnsanlar beğenisi için yapmak" demektir. Bu davranışta bulunan kimseye riyakar veya murai denir. Riya insanlar arasında manevi nufuz, şan ve şöhret, maddi çıkar sağlamak için yapılır. Dünyaya ait bu tür maddi ve manevi çıkarları elde etmek için dinin insanlar tarafından kutsal değerlere karşı beslenene bağlılık ve hürmet duygularının alet edilmesi riyanın en kötü şeklidir. Bu tür davranışlar hilekarlık ve yalancılıktır.İnsan haysiyet ve şerefine hakarettir. Riyakar kişilerin söz ve davranışlarındaki samimiyetsizlikleri diğer insanlar tarafından kısa zamanda anlaşılır.

FIKHA GÖRE DENİZ ARACINDA NAMAZ KILMAK

İslam dininde fıkıh alimlerinin görüşlerine göre karaya çok yakın ve demir atmış bir gemide namaz kılmak İslam inancına göre caiz değil. Demirlemiş bir yatta namaz kılarak yatın üst katında namaza duran kişiler İslama aykırı bir iş yapmış oluyor. Ayrıca demirlemiş ya da hareket halindeki bir yatın kıble istikametinden çıkması çok olası olduğundan ve namazda göğüs kısmının kıbleden ayrılması halinde namazın da bozulacağı göz önünde bulundurulduğunda aslında namaz kılanlar namazını da tehlikeye atmakta...

"KOMŞUSU AÇKEN TOK YATAN BİZDEN DEĞİLDİR"

İslam Peygamberi Hz.Muhammed'in 'Komşusu açken tok yatan bizden değildir' hadisi hemen hemen her islami sohbette söylenirken, bugünkü bazı muhafazakarların zenginleşerek lüks içinde yaşaması ve sonrasında eski mahallalerinden taşınarak zengin muhitlere gitmesi günümüzde çok tartışılan bir konu haline geldi. Özellikle İlahiyatçı Yazar İhsan Eliaçık'ın muhafazakarlara yaptığı eleştiriler bu düzlemdeydi. Ancak bu eleştirileri yönelten ve "elinizdekileri kardeşlerinizle paylaşın" diyen İhsan Eliaçık'a muhafazakarlar karşı çıkmış ve Eliaçık'ı islami olmamakla suçlamıştı...

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.