1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. LEVENT KIRCA EFSANE KAVUĞU KİME VERDİ?
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

LEVENT KIRCA EFSANE KAVUĞU KİME VERDİ?

A+A-

Geçen sene Aralık ayında sahnelenen, başarılı tiyatrocu Ahmet Çevik’in 'Pardon Bekar mısınız?’ adlı tiyatro oyununda Tuğba Özay, Dost Elver, Burak Şehmus Akbulut gibi çok sevdiğim sanatçı arkadaşlarım rol almıştı ve keyifle onları izlemeye gittim. O gün çok özel bir sürprizle karşılaştık. Levent Kırca gelmişti ve oyun öncesinde kendisi ile sohbet etme fırsatı bulmuştum. Kırca, efsane sanatçı Behzat Budak Haki'nin kendisine intikal eden orijinal kavuğunu, Ahmet Çevik’e vermeye gelmişti. Oyunun finalinden sonra sahneye çıkan Kırca, yaptığı çok özel bir konuşma ile kavuğu teslim etti. Ahmet Çevik, efsane sanatçı Behzat Budak Haki'nin orijinal kavuğunu usta sanatçı Levent Kırca'nın elinden almıştı. Kırca’ya ise, Bursa Ahmet Vefikpaşa Tiyatrosu'nun açılışında bu orijinal kavuk hediye edilmişti. Türkiye’de iki orijinal kavuk bulunduğunu söyleyen Kırca, 'Birisi İsmail Dümbüllü’nün orijinal kavuğu Ferhan Şensoy’un muhafazası altında. Bir de Behzat Haki Budak’ın bu kavuğu. Ben de bunu nesillere iletilsin diye Ahmet Çevik’e hediye edeceğim.' demişti.

leventkircakavuk.jpg

ŞENSOY SÖZ VERMİŞTİ!

İsmail Dümbüllü’nün kavuğu ise Münir Özkul’daydı. Özkul’da kavuğu Ferhan Şensoy’a vermişti. Şensoy’da geçtiğimiz günlerde rahatsızlığı nedeni ile Levent Kırca’yı arayarak, ‘Ağırdan al, ayağını sürt, hemen gitme sakın. Dümbüllü’nün kavuğunu sana vereceğim.’ demiş.

GEZEN'DE EKİM AYINDA KIRCA’YA DEVREDECEKTİ!

İsmail Dümbüllü orta oyunu oynarken kavuk, tuluatta ise fes giyermiş. Kavuğu Münir Özkul’a, o da Ferhan Şensoy’a vermiş. Türk tuluat sanatının efsane ismi Kel Hasan Efendi’nin fesi ise Müjdat Gezen’de…

Gezen’in iki adayı vardı: Biri Levent Kırca, diğeri ise Şevket Çoruh. Değerli sanatçı Müjdat Gezen, ‘Ben Ekim ayında tiyatro sezonunun açılmasıyla birlikte fesi Levent Kırca’ya devredeceğim. İsterim ki, o da yıllar sonra Şevket Çoruh’a devretsin.’ demişti.

EFSANE KAVUK VE FES LEVENT KIRCA’DA OLABİLİR?

‘Hasan’ın fesiyle Dümbüllü’nün kavuğunu almadan bir yere gitmeyeceğim.’ diyen Levent Kırca, Ferhan Şensoy’dan Dümbüllü’nün kavuğunu, Müjdat Gezen’den de fesi teslim almış olabilir. Bu durumda Ferhan Şensoy ve Müjdat Gezen, Levent Kırca’nın anısına Dümbüllü’nün efsane kavuğunu ve o meşhur fesi, bütün mal varlığını satıp Kadıköy’de tiyatro salonu alan Şevket Çoruh’a devretsin.

Biz dik duracağız, sabırlı olacağız, Atatürk’le kalacağız, Cumhuriyet'le kalacağız. Sen nur içinde yat büyük usta Levent Kırca.

Twitter: @_onurakay_

 

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.