1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. 'LAİK'LE 'LÂYIK'I KARIŞTIRAN 'KAYIK' GAZETE!
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

'LAİK'LE 'LÂYIK'I KARIŞTIRAN 'KAYIK' GAZETE!

A+A-

Diyanet'in Çanakkale Zaferi’nden Mustafa Kemal Atatürk'ü çıkarması, neyi andığının ve kutladığının farkında olmadığının göstergesidir...

Bir duayı bile çok gören Diyanet İşleri'ne rağmen, Mustafa Kemal Atatürk ve tüm şehitlere Allah'tan rahmet dileyerek yazıma başlamak istiyorum.

2011 yılına kadar Çanakkale ve Şehitler Haftası dolayısıyla hazırlanan hutbelerde Mustafa Kemal Atatürk’ün kahramanlığından söz eden Diyanet, son 4 yıldır Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusunun ismine yer vermiyor.

AKP iktidarı ise Cuma günleri okutulan hutbelerin illerde kurulan ‘İl Hutbe Komisyonları’ tarafından hazırlanmasını benimsedi.

2011 yılında Diyanet İşleri Başkanlığı Hutbe Komisyonu’nca hazırlanan 18 Mart hutbesinde, Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Çanakkale’de askerimizin manevî gücünü anlatan sözlerine yer verilerek şöyle denilmişti: Çanakkale destanının ardındaki bu ruhu anlatmalı ve yüce değerlerimizin kıymetini onlara öğretmeliyiz…

Hutbelerde Atatürk'e rahmet bile okutmayan Diyanet; o olmasa bugün kıblemiz Kabe miydi Vatikan mı?

Buğday çorbası ve üzüm hoşafından önce Atatürk’ü öğret, o ruhu anlat insanlara.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, dün partisinin grup toplantısında, Diyanet'în camilerde hutbe indirdiğini, Atatürk'e neden rahmet okutulmadığını sordu. Yeni Akit gazetesi bu haberi şöyle duyurdu: ‘Din işleri ile devlet işlerinin ayrıldığı laiklik ilkesini çiğneyen Kılıçdaroğlu'nun M. Kemal'e kendisinin rahmet okuyup okumadığı ise merak ediliyor...’ Gazetenin çalışanları daha laiklik nedir bilmiyor. Eminim 'laik' derken 'a' harfini şapkalı, a ile i harfi arasına ise y harfini koyarak söylüyorlardır. Ağızlarını yayarak 'lâyik' diyorlardır. 'A' harfinde şapka, arada ise 'Y' harfi yok! Ve Kılıçdaroğlu, o duaya Atatürk’te lâyık demek istedi. 'Laik'le 'lâyık’ı karıştıran 'kayık' gazete yine anlamaz. Onlara açıklama yapmak gerekir...

Lâyık: ‘Nitelikleri, özü, hareketleri, davranışlarıyla bir şeyi elde etmeye hak kazanmış olan yani, bak burayı iyi oku Yeni Akit; Mustafa Kemal Atatürk gibi, 'Sevilmeye o herkesten fazla layıktır.'

Laik: Din işlerini devlet işlerine karıştırmayan, devlet işlerini dinden ayrı tutan kişi veya kurum.

Yeni Akit belki bu attığım başlığı bile anlayamaz: Hürriyet Türk basının amiral gemisi olunca, bizi de arkasından giden kayık yapmış diyebilirler. Artık orasına okuyucu karar versin. bildiğimiz suda yüzen kayık mı yoksa 'kayık' mı!

yeniakitic.png

Çanakkale şehitleri hutbesini "Diyanet" değil  "Uygur Tim" okudu!

Dİyanet'in Twitter hesabındaki arka plan fotoğrafını Atatürk'ün fotoğrafı ile değiştiren Uygur Tim isimli grup, "Çanakkale şehitleri hutbesinde Atatürk'ün adını silen Diyanet! Sanaldan da silinecektir. Ne Mutlu Türk'üm diyene" mesajını paylaştı.

18 Mart Çanakkale Zaferi anılırken hutbeden Atatürk'ü çıkarma emrini alıp çıkaran Diyanet İşleri ve emri verdirenlere son olarak Winston Churchill’i hatırlatmak isterim… Çanakkale’de zaferden emin Winston Churchill’in "Yanlız bir kişiyi hesaba katmamışız... Mustafa Kemal’i..." sözünün tarihe geçmesini sağlayan, Mustafa Kemal Atatürk’ü ve şehitlerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyorum”

18 Mart 1915 ve 2015! Şeref dolu nice 100 yıl olsun...

Ne Mutlu Türk'üm diyene!

Twitter: @_onurakay_

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum