1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. KRAL MEZARLARI TAHRİP EDİLİYOR
KRAL MEZARLARI TAHRİP EDİLİYOR

KRAL MEZARLARI TAHRİP EDİLİYOR

Hatıra fotoğrafı çekmek isteyenler, hemen alt kısımda bulunan ve halen gömü yapılan Çandır Mezarlığı'nı kullanarak metrelerce yüksekteki bu alana ulaşıyor.

A+A-

MUĞLA'nın Köyceğiz İlçesi'nde doğayla tarihin iç içe geçtiği, 2 bin 400 yıllık geçmişe sahip koruma altındaki kaya mezarları, yasak olmasına rağmen hatıra fotoğrafı çektirmek için çıkanlar ve doğa koşullarının verdiği zarar nedeniyle tahrip oluyor.

HAVADAN GÖRÜNTÜLEDİ

Kaunos antik kentinin uzantısı olan ve halk arasında 'Kral Mezarları' olarak bilinen mezarlardaki tahribat, DHA tarafından havadan görüntülendi.

MEZARLAR ERİYOR

Köyceğiz sınırları içinde olan ve Ortaca İlçesi, Dalyan Mahallesi'nden rahatça görülebilen tarihi kaya mezarların daha iyi korunabilmesi için çeşitli çalışmalar yapılmasına rağmen, mezarlar yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. O dönemde, statüsü yüksek kişiler için yapılmış, oyulmaya ve işlenmeye uygun kayalarda oluşturulmuş mezarlarda hatıra fotoğrafı çekmek isteyenler, hemen alt kısımda bulunan ve halen gömü yapılan Çandır Mezarlığı'nı kullanarak metrelerce yüksekteki bu alana ulaşıyor.

SÜTÜNLAR TAHRİP OLDU

Bu kişiler ve doğa koşulları, kireçtaşından oyulma mezarları eritiyor. Mezarların önündeki sütunlar tahribat nedeniyle yok olmuş durumda. Kaya mezarlarının daha rahat ve çevreye zarar vermeden izlenebilmesi için yapılan seyir terasının çalışmaları tamamlandı, ancak açılışı yapılmadığından kullanıma da henüz sunulmadı. Ayrıca, Çandır Mezarlığı ile tarihi bölgeyi ayıracak alanda, tel örgü çalışmasının yapılmadığı görüldü.

İSTİLADAN DOLAYI YARIM KALDIĞI DÜŞÜNÜLÜYOR

Dalyan'da 6'lı grup içindeki mezarlardan en büyük olanın, Büyük İskender'in istilası nedeniyle yarım kaldığı düşünülürken, diğer kaya mezarlarından farklı olarak Helen tapınak cepheli olarak yapılan kaya mezarları bu özelliğiyle ön plana çıkıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.