1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. 'KPSS'NİN İTİBARINI BİTİRDİLER ŞİMDİ DE YANDAŞLAR İÇİN KALDIRACAKLAR'
'KPSS'NİN İTİBARINI BİTİRDİLER ŞİMDİ DE YANDAŞLAR İÇİN KALDIRACAKLAR'

'KPSS'NİN İTİBARINI BİTİRDİLER ŞİMDİ DE YANDAŞLAR İÇİN KALDIRACAKLAR'

Şok KPSS raporunu sordu!

A+A-

Haber Artı Türk/Onur AKAY

CHP İzmir Milletvekili Dr. Aytun Çıray, AKP’nin Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde uygulamaya konan Kamu Personeli Seçme Sınavı’nı (KPSS) kaldırmak için hazırladığı eylem planını TBMM gündemine taşıdı. Çıray, “Ekonomide pembe tablolar çizilmesine rağmen yoğun işsizlik nedeniyle milyonlarca insanın iş umudu olan bu sınav AKP döneminde güvenilirliğini yitirmiştir. AKP kendi yarattığı bu durumdan faydalanarak şimdi bu sınavı ‘paraleller devlete yerleşiyor’ bahanesiyle kaldırmak istemektedir” dedi.

AKP’LİLER SINAVI KAZANAMIYOR

Çıray, KPSS’nin kaldırılması için atılacak adımların  “Beyefendiye Arz, çok gizli” notu ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a rapor olarak sunulduğunu belirtti. AKP’liler tarafından hazırlanan raporda, “Adaylarımız sınavda eleniyor. KPSS’nın bu nedenle kaldırılması zorunludur” değerlendirilmesinin yer aldığını belirten Çıray, “Raporda, ayrıca Başbakan Ahmet Davutoğlu ile bakanların, atamalar konusunda dikkatli davranmadıkları eleştirilmektedir. Ayrıca AKP taraftarı adayların sınavı kazanamadıklarına da raporda dikkat çekilmiştir” dedi.

AMAÇ YANDAŞLARI ATAMA

AKP’nin kendi yandaşlarını devlete atayamadığı için KPSS’yi kaldırma planı yaptığı açıkça ortada olduğunu belirten Çıray, “AKP döneminde sınav sorularının çalınması skandalıyla itibarına leke sürülen KPSS’nin, şimdi de yandaş atamalarını rahatlatmak amacıyla kaldırılması gündemdedir” diye konuştu. İddiaları ve KPSS’nin geleceğini Başbakan Ahmet Davutoğlu’na soran Çıray TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde şu sorularına yanıt istedi:

BU TALİMAT KİMDEN

“KPSS’nin kaldırılması için bir çalışma yürütülmekte midir? AKP yönetimine konuyla ilgili bir eylem planı hazırlanması konusunda talimat verilmiş midir? Böyle bir talimatı kim vermiştir? AKP iktidarı döneminde kaç kişi KPSS ile atanmış, aldığı puanlarla atanması gerekirken elenen kaç aday hukuki süreç başlatmıştır?

NEDEN SİZE DEĞİL DE ERDOĞAN’A

KPSS’nin kaldırılması durumunda devlet kurumları hangi yöntem ile çalışan seçecektir? Bu yöntemi kim belirleyecektir? Söz konusu rapor yürütmenin başı olan şahsınıza değil, neden bizzat Cumhurbaşkanına sunulmuştur? Raporda size ve bakanlara yönelik getirilen “atamalarda dikkatli davranmıyorlar” eleştirisini kabul ediyor musunuz?”

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.