1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KÖRFEZ GEÇİŞİ İNŞAATI KOPMASINDA ŞOK EDEN SORULAR
KÖRFEZ GEÇİŞİ İNŞAATI KOPMASINDA ŞOK EDEN SORULAR

KÖRFEZ GEÇİŞİ İNŞAATI KOPMASINDA ŞOK EDEN SORULAR

İzmir otoyolu Projesinin Körfez Geçişinde meydana gelen hat kopması dünyanın "4. en uzun köprüsü olacak" denilen projenin, güvenilir olup olmadığı tartışmalarına yol açtı.

A+A-

GEBZE- Orhangazi- İzmir Otoyolu Projesi'nin İzmit Körfezi'nde yapılan Körfez Geçiş Köprüsü’nde, iki yakayı bir araya getiren ve ana kabloları taşıyacak olan ve 'kedi yolu' olarak adlandırılan kılavuz kablolardan birinin kopmasının ardından İzmit Körfezi halen gemi giriş ve çıkış trafiğine kapalı tutuluyor. Öte yandan daha inşaat aşamasında meteoroloji raporu  sayesinde çalışmalara ara verildiği bir gün koparak büyük bir faciaya ramak kal gerçkleşen kazanın ardından projeye kuşku ile bakılmaya başlandı.

ACELEYE Mİ GETİRİLDİ

Uzmanlar projenin daha inşaat aşamasında rüzgara dayanamayıp kopmasını ciddi bir uyarı olarak algılarken. yetkililer hiç bir açıklama yapmıyorlar. AKP iktidarı döneminde yapılan ve aceleye getirilen tüm projelerde muhtelif aksaklıklar çıkmış vatandaşlar işletmeye alınan projeleri kullanmaktan çekinir hale gelmişlerdi. İlk olarak ani bir karar ile hızlandırılan tren faciasında 30 dan fazla vatandaş hayatını kaybetmişti, Ardından peşpeşe gerçekleşen aksiliklerde deniz altından geçen Marmaray'ın su sızdırması, hızlı trenin sık sık arıza yapması, metroda vatandaşın birini karnına boru saplanması ve daha bir çok proje tartışılır şekilde işletiliyor.

FACİAYI METEROlOJİ RAPORU ÖNLEMİŞ

Kazanın ardından hava koşullarının da düzelmesiyle uzmanlar kopmanın nedenini belirlemek için incelemelerini sürdürüyor. Öte yandan dün meteorolojinin 'Denizde şiddetli dalgalanma bekleniyor' şeklindeki raporu üzerine dün çalışma yapılmamasının kararlaştırılmasının faciayı önlediği ortaya çıktı.

TONLARCA AĞIRLIKTAKİ KABLO KOPTU

Gebze- Orhangazi- İzmir Otoyol projesinin İzmit Körfezi Geçiş Köprüsü inşaatında iki yakayı bir araya getiren ve Şubat ayında çekilerek üzerine geçici yürüyüş yolu (kedi yolu) montajına başlanan 150 metre yükseklikteki kılavuz kablolardan doğu yönündeki hat, dün saat 15.30 sıralarında Yalova Hersek Burnu'ndaki kuleden kopmuştu.

Montajının büyük bir bölümü tamamlanan kedi yolu ile birlikte toplarca ağırlığındaki kablo İzmit Körfezi'ni boylu boyunca kaplarken, şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

METEOROLOJİNİN RAROPU KURTARDI

Normalde hafif rüzgarlı ve yağışlı havalarda da çalışma yapılan Körfez Köprüsü'nde, dün de çalışma yapılabilmesi için meteorolojiden rapor istendi, meteoroloji, yağışla birlikte denizde aşırı dalgalanma olacağı yönünde uyarıda bulununca bir gün öncesinden Cumartesi günü için çok az bölümü kalan kedi yolu montaj çalışmalarının yapılmaması kararlaştırıldı. Meteorolojinin raporunda, yaklaşık 150 metre yüksekte çalışmanın değil, sayıları her gün 30 ile 50 arasında değişen personeli gemi ayaklarına götürecek küçük botların denizdeki aşırı dalgalanma nedeniyle ayaklardaki iskelelere yanaşmada sorun yaşayabileceği dikkate alındığı, bu sayede de olası bir faciadan dönüldüğü belirlendi.

UZMANLAR İNCELEMEDE

Köprüdeki bu beklenmedik kaza nedeniyle yerli ve yabancı uzmanlar ile Ankara'dan gelen bakanlık uzmanları bugün küçük teknelerle her iki yakadaki ayaklara giderek teknik inceleme başlattı.

Yalova Hersek Burnu'ndaki kulesinin doğu tarafındaki bağlantıda meydana gelen hattın neden koptuğu konusunda henüz bir açıklama yapılmadı. 

ÜZERİNDE TRAFİK OLDUĞUNDA NE OLACAK

KÖRFEZ GEMİ TRAFİĞİNE KALPALI

Dün saat 15.40'dan itibaren gemi giriş çıkışına kapatılan İzmit Körfezi'nde gemi trafiğinin ancak kopan kılavuz kablonun tamamen kaldırılması veya deniz altında belirli bir noktaya çekilip emniyetli bir hat oluşturulduktan sonra normale döneceği belirtiliyor. İzmit Körfezi'ne giren, yükünü boşaltıp bazıları yeni yük alarak çıkış yapmak isteyen birçok gemi demirleme alanlarında bekliyor.

SADECE KÜÇÜK TEKNELERE KONTROLLÜ OLARAK AÇIK

İzmit Körfezi'ne yük getirmekte olan gemiler de Körfez'in diğer giriş noktalarında Liman Başkanlıkları tarafından belirlenmiş bölgelerde demir atmak zorunda kaldı. Köprü inşaatının bulunduğu bölgede küçük tekneler kontrollü bir şekilde geçiş yapabiliyor.

 

 

Kaynak:DHA

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.