1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. Kızlı-Erkekli Oturan Öğrenciler Ne dedi
Kızlı-Erkekli Oturan Öğrenciler Ne dedi

Kızlı-Erkekli Oturan Öğrenciler Ne dedi

A+A-
ONLARA KİMSE SORMADI

Başbakan Erdoğan, kızlı-erkekli aynı evde oturan öğrencileri gayri ahlaki ilan edip bir tartışma yarattı. Ardından her kesimden, hatta yabancı bir çok medya kuruluşundan çeşitli teğkiler geldi. Sosyal medya kullanıcıları bu konuya genelde karşı çıkan paylaşımlarda bulundular. Kimi devlet görevlisi Başbakan Erdoğan'a karşı çıktı. Medya konuyu hala gündemin ilk sırasında tutmaya devam ediyor. Ancak kimse "kızlı-erkekli" aynı evde yaşayan öğrencilere sormadı. Neden böyle "kızlı-erkekli" ev tutup başbakanı sinirlendiriyorlar? İşte yanıtı

EDİRNE'DE ÜNİVERSİTE ÖĞRENCİLERİNDEN 'KIZLI-ERKEKLİ' TEPKİSİ
 
EDİRNE'de Trakya Üniversitesi öğrencileri, kızlı-erkekli kalınan öğrenci evlerine ilişkin yapılan değerlendirmeleri tepkiyle karşıladı. Öğrenciler seçme hakkı verilen 18 yaşından büyük öğrencilerin özel hayatlarına müdahale edildiğini belirtirken, apart ve öğrenci evi sahipleri ise işletmelerinin 'sıkıntılı' alanlar olarak gündeme gelmesini kabul etmediklerini ifade ettiler.

İŞLETMECİ "HİÇ BİR SIKINTI OLMADI
 
Yaklaşık 30 bin öğrencinin yaşadığı Edirne'de, üniversiteli gençler kızlı-erkekli tartışmasına tepki gösterdi. Son 15 yıldır öğrenci evi ve apart işletmeciliği yapan Bilal Uludağoğlu, kendi toplumsal değerlerine aykırı durumlarda yöneticilerin bu duruma müdahale ettiğini belirterek, "Son 15 yıldır öğrencilerin kaldığı pansiyonların yöneticiliğini yapıyorum. Kız pansiyonunda dışarıdan bir erkeğin girmesi ve ya da gece gidip kalması mümkün değildir. Öğrenci aileleri pansiyonları bu nedenle de tercih ediyor. Şu anda işletmeciliğini yaptığım apartta kalan öğrenciler kızlı-erkekli oturmalarından dolayı bir sıkıntı yaşanmadı. Benim toplumsal değerlerime aykırı yaşayan birileri olduğunda yasa ya da polis beklemem ben müdahale ederim aparttan çıkmalarını sağlarım. Yalnızca apart olarak değil, apartmanlarda bile 2 kız kalıyorsa ve sürekli giriş çıkış olursa, otomatik, sistem müdahale ediyor. Komşular olarak buna dikkat ediyor, uyarıyor. Bunun için denetlemeye ve yasaya gerek olmadığını düşünüyorum. Kızlı-erkekli kalmadan dolayı sıkıntı olursa yasa beklemem yönetici olarak ben gereğini yaparım"dedi.
 
ÖĞRENCİLER DE TEPKİLİ
 
Trakya Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği 4'üncü sınıf öğrencisi Sevil Ay, kızların ve erkeklerin kalabildiği apartta yaşadığını belirterek, "Burada yalnız kalıyorum, burası benim odam. Ama arkadaşlarım geliyor, kız ya da erkek. Birlikte ders çalışıyoruz, bir birimize derslerde yardımcı oluyoruz. Birlikte dışarı da çıkıyoruz ama uyuma saati geldiğinde herkes kendi odasına geçip uyuyor. Biz burada komşuyuz, birlikte çalışıyoruz, konuşuyoruz bazen birlikte eğleniyoruz ama sonra evine oturduğu yere gidiyor. Bu konuların farklı algılanmasından rahatsızım. Yaşadıklarımız içerisinde sakıncalı bir durum yok. Ailemde böyle bir apartta kaldığımı biliyor. Daha önce devlet yurdunda da kaldım, ortak yaşam alanları dışında kızlar ve erkekler bir araya gelmiyorlar. Ben şimdiye kadar bununla ilgili bir sıkıntı da yaşamadım. Burası benim özgürlük alanım, evim ve buna karışılmasına da karşıyım. 18 yaşını geçtim, bize seçim hakkı tanınıyorsa, bana ülkemin geleceğini seçme hakkı veriliyorsa kapıyı açtığımda karşımdakinin kız ya da erkek olmasına karışılmasına karşıyım" diye konuştu.


 
ÖZEL HAYATA MÜDAHELE

Tarih Bölümü 1'inci öğrencisi Muhammet Demirci ise kızlı-erkekli kalınan yurtlar ve apartlar tartışmasının özel hayata müdahale olarak kabul ettiğini söyledi. Demirci, "Bu konuda diğer öğrenci arkadaşlarımızı rahatsız ettiği gibi beni de rahatsız ediyor. Cinsiyet ayrımına giren bir nokta çok farklı yerlere geliyor. Biz hepimiz yetişkin bireyleriz, orta okulda değiliz, kendi kararlarımızı kendimiz alıyoruz. Ailemizden uzakta yaşıyoruz. Belli bir olgunluğa eriştik hepimiz. Bireysel yerine toplu halde bir araya gelerek çalışmak bizim için daha verimli oluyor. Bu şekilde yansıtılması bizi de rahatsız ediyor. Bu konular hangi amaç için gündeme getiriliyor anlamış değilim. Özel hayata karışmak bu başka bir şey değil, biz geleneklerle büyümüş Türk gençleriyiz. Ailem bile arkadaşlarıma karışmazken, bir başkasının bu duruma karışmasına izin vermem" dedi.ÖĞRENCİLERİ RENCİDE ETTİ

 
Trakya Üniversitesi Makine Mühendisliği 1'inci sınıf öğrencisi Yağmur Demir de tartışmaların üniversite öğrencilerini rencide ettiğini kaydederek, "Ben 2 senedir öğrenciyim ve karışık apartta kalıyorum. Şimdiye kadar hiçbir sorunla karşılaşmadım. Çevreyi rahatsız eden bir durum olursa, apart yöneticileri ya da çevre bunu dile getirip uyarıyor. Arkadaşlarla bir araya gelip ders çalışıyoruz, eğlendiğimiz zamanlar da oluyor. İlla öğrencilerin hayatında değişiklik yapılmak isteniyorsa, burs ve kredileri yükseltebilirler. Öğrencinin yaşam kalitesini arttırmak için bir şey yapılırsa bu daha doğru olur. Bırakın özgür olsunlar ama yaşam kalitesini yükseltsinler. Hem çalışıp hem okuyanlar var, bu işleri bırakın öğrencinin yaşam kalitesini yükseltin" dedi.
 
Bazı apart ve öğrenci evi yöneticileri ise işletmelerinin bu şekilde gündeme gelmesinden rahatsız olduklarını söyleyerek tepkilerini dile getirdi.
 
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.