1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞOK BENZETME
KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞOK BENZETME

KILIÇDAROĞLU'NDAN ŞOK BENZETME

Karar doğru ama eksik. Adalet Akademisi ile ilgili olan karar eksiktir. onun da iptal edilmesi gerekir.

A+A-


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu.


CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında konuştu. Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar nedeniyle düşman ilan edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi'ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi Anayasa Mahkemesi bir numaralı düşman. İki karar verdi diye" dedi. MİT yasasına da değinen Kılıçdaroğlu, "Türkiye suratla bir istihbarat devletine dönüşüyor. Şimdi yasa çıkacak. Fişlemeler meşru hale gelecek. Devlet istihbarat ile yönetilmez. Bilgi, ahlak, hukukun üstünlüğü ile yönetilir. İstihbarat devlete değil partiye veriliyor. Bu süreci hayata geçirmek istiyorlar. Bütün yurttaşlarımın dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.

Hukuk devleti vurgusu yapan Kılıçdaroğlu, "Devrimden, bağımsızlıktan, özgürlükten ekmekten, kadın erkek eşitliğinden hukukun üstünlüğünden yanayız" dedi. İpsala Kaymakamlığı'nın internet sitesinden indirdiği hukuk devleti tanımını okuyan Kılıçdaroğlu, "Hukuku, hukuk devletini savunuyoruz. İktidardakiler hukuk devletini henüz kavrayabilmiş değiller. Başbakanlık koltuğunda oturan zat İpsala Kaymakamlığı'nın internet sitesini açsın okusun hukuk devleti nedir" dedi.

"SEÇİMLE GELEN HİTLER VE MUSSOLİNİ ÖRNEĞİ VARDIR"

Demokrasinin kan kaybettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Hitler örneği vardır seçimle geldiler. Mussolini örneği vardır seçimle geldi. Seçimle geldiler ne oldu? Bir süre sonra ben devletim demeye başladılar. Her şey benden sorulur demeye başladılar. İnsanlık tarihi çok ağır bedeller ödedi. Bizim demokrasimizde de benzer olaylar oldu. Biz de ağır bedeller ödedik Başbakanları gencecik çocukları idam sehpalarına gönderdik. Hukukun üstünlüğü bu açıdan çok önemlidir. Son 10 yıllık süreçte demokrasimizin ayağımızın altından kaydığını görüyoruz. Baskının artığını, farklı bir rejimin içine Türkiye ağır adımlar ile sürükleniyor. Bütün yurttaşlarıma sesleniyorum: Bugün size dokunmayan yarın size dokunacaktır. Bana dokunmayan yılan bin yıl yaşasın asla demeyeceksiniz. Demokrasimiz kan kaybediyor" diye konuştu.

"SİYASETTE DAHA YUMUŞAK DİL KULLANILACAKMIŞ"

Siyasette daha yumuşak dil kullanılması konusunda kendisini bir grup sivil toplum kuruluşunun ziyaret ettiğini belirten Kılıçdaroğlu, "Türkiye suratla, totaliter demokrasiyi inşa etmeye başladı. Dün beni bir grup meslek ve sivil örgüt grubu ziyaret eti. Siyasette daha yumuşak dil kullanılacakmış. Kendilerine şunu söyledim. Siz vergi veriyorsunuz, TBMM'ye bütçe yasası geliyor Sayıştay raporları gelmiyor. Vergileri nereye harcandığı bilinmiyor. İçinizden birisi çıkıp konuştu mu? Korkunun egemen olduğu demokrasilerde, hiçbir yurttaşımın korkmasını istemem. Sizin en büyük güvenceniz Cumhuriyet Halk Partisi'dir" açıklamasında bulundu.

"TOTALİTER DEVLETLERDE ÇİFTE HUKUK VARDIR"

Grup toplantısına gelenlerin, 'Bu daha başlangıç mücadeleye devam' sloganları atılması üzerine Kılıçdaroğlu, "Elbette mücadele edeceğiz. Zalimin zulmüne boyun eğmeyin. Totaliter devletlerde çifte hukuk vardır. Cihan Kırmızıgül'e hukuk vardır. Poşu taktı diye, 10'larca yıl hapis istenen. Bir de Reza Zarrab'a uygulanan hukuk vardır hırsızlık yapar ve serbest kalır" dedi.

"ŞİMDİ ANAYASA MAHKEMESİ BİR NUMARALI DÜŞMAN"

Anayasa Mahkemesi'nin verdiği kararlar nedeniyle düşman ilan edildiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Daha düne kadar Anayasa Mahkemesi'ni göklere çıkarıyorlardı. Şimdi Anayasa Mahkemesi bir numaralı düşman. İki karar verdi diye. Anayasa Mahkemesi niye var? Anayasa'ya aykırı uygulamalar varsa, iptal etmek için. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücünü görecekler. Türkiye Cumhuriyeti devletinin gücü, hukuk devleti olmaktan geçer. Baskıcı devlet olmaktan geçmez. Twitter yasaklayın dedi. Emrindeki mahkemelerden birisi karar verdi. Gönderdiler yasakladılar. Talimat var açılmıyor. Baskı ve şiddet önümüzdeki süreçte artacaktır. Twitter'i yasaklıyor ama kendisinin de hesabı var. Bir de Kuzu var. Sözde Anayasa hukuku profesörü. Nasıl almış onu bilmiyorum. Araştırmak lazım. Anayasa Mahkemesi'ne Twitter'i yasaklamak için başvuru yapıyor. Başvuruyu da Twitter üzerinden yapıyor. Kafaya zekaya bakın" ifadelerini kullandı.

"AYM'NİN VERDİĞİ KARAR EKSİK VE GECİKMİŞ BİR KARAR"
Anayasa Mahkemesi'nin, HSYK yasası konusunda verdiği kararı değerlendiren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: "AYM'nin verdiği karar saygı duyarız. Karar doğru ama eksik. Adalet Akademisi ile ilgili olan karar eksiktir. onun da iptal edilmesi gerekir. Orası Adalet Bakanı'nın arka bahçesine dönüştürüldü. Bizim başvuru yaptığımız gün yürürlüğünü durdurması lazımdı. Bütün işlemler bittikten sonra iptal ediliyor. Zamanlama olarak gecikmiş bir karardır."

"TÜRKİYE SURATLA BİR İSTİHBARAT DEVLETİNE DÖNÜŞÜYOR"

MİT yasasına da değinen Kılıçdaroğlu, "Türkiye suratla bir istihbarat devletine dönüşüyor. Şimdi yasa çıkacak. Fişlemeler meşru hale gelecek. Devlet istihbarat ile yönetilmez. Bilgi, ahlak, hukukun üstünlüğü ile yönetilir. İstihbarat devlete değil partiye veriliyor. Bu süreci hayata geçirmek istiyorlar. Bütün yurttaşlarımın dikkatli olması gerekiyor" diye konuştu.

 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.