1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KILIÇDAROĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR
KILIÇDAROĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

KILIÇDAROĞLU'NDAN ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Türkiye'yi huzura kavuşturmuş oluruz

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Eskişehir'in Sivrihisar İlçesi'nde yaptığı açıklamada, "Biz Türkiye'ye Başbakan seçmiyoruz. Siyasi partiler arasında bir yarış yok. 3 tane cumhurbaşkanı adayımız var. Bunların içinden kim bilgili? Kim birikimli? Kimin sözü geçiyor? Kimin uluslararası arenada ağırlıklı söze sahip, bir ağırlığa sahip? Buna bakıp buna göre seçmemiz gerekiyor. Eğer seçim tercihimizi doğru yaparsak Türkiye'yi huzura kavuşturmuş oluruz" dedi.

Eskişehir'de düzenlenen mitinge katılmak üzere Ankara'dan karayoluyla kente gelen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ilk olarak Sivrihisar ilçesini ziyaret etti. Belediye binası yanındaki çay bahçesinde vatandaşlarla sohbet edip çay içen Kılıçdaroğlu, yaptığı konuşmada Türkiye'nin gerçekten büyük sorunları olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

AYRIŞMAYALIM

"Türkiye kavgadan bıktı. Kargaşadan bıktı. Huzura ihtiyacımız var. Beraber olmaya ihtiyacımız var. Bakın Türkiye'nin etrafına kan gölüne dönmüş durumda. Bu tablodan hepimizin ders çıkarması lâzım. Neden huzurlu bir Türkiye istiyoruz? Neden güç birliği yapalım? Ayrışmayalım. Siyasetçiler halka hizmet etsinler. Halka hizmet etmenin hesabını versinler. Bunlar güzel şeyler. Bunları güzel güzel anlatmamız gerekiyor. Ama bunu sadece benim ya da sadece sizin değil de, hepimizin beraber anlatması gerekiyor. Toplumun kanaat önderlerinin de anlatması gerekiyor. İnşallah önümüzdeki süreçte bunu yapacağız."

EKMELEDDİN BEY BU TOPRAKLARIN İNSANI

Cumhurbaşkanı adayı Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bu toprakların insanı olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, "Ekmeleddin Bey çok önemli insan. Dünyada bilinen, tanınan bir insan. Adına uluslararası ödüller düzenlenen bir insan. Bilgisiyle, birikimiyle, bu toprakların insanı. Türkiye'nin birleştirici gücü, 14 siyasi parti bir araya gelip Ekmeleddin Bey’i seçtik. Önemli bir şey. Demokrasiye çok önemli katkılarda bulunduk. 14 siyasi parti, farklı görüşlerden partilerin bir araya gelerek bir kişi üzerinde uzlaşmaları, bence çok çok önemli ve güzel bir olay. Demokrasimiz için güzel bir olay. İnşallah bunun meyvelerini toplarız. Türkiye daha güzel aydınlık günlere layık" dedi.

YURTTAŞINI AYIRAN BİR KİŞİ KOLTUĞA OTURURSA…

Sivrihisar ilçesine dördüncü kez geldiğini belirten Kılıçdaroğlu, her gelişinde vatandaşlarla sohbet ettiğini anlattı. Kılıçdaroğlu şöyle konuştu:

"Benim gördüğüm tablo şu: Bu dertlerden bu millet henüz kurtulmadı. Fakat kurtulması lâzım. Fakat onu genel seçimlere bırakıyoruz. Genel seçimlerde mutlaka oturup uzun uzun düşünmemiz gerekiyor. Önümüzde Cumhurbaşkanlığı seçimleri var, Türkiye'nin bu cumhurbaşkanlığı seçimlerinde önemli bir karar alacağına inanıyoruz. Biz demokrasimizi güçlendirmek zorundayız. Biz Türkiye'nin bütün yurttaşlarını kucaklayan, ayrım yapmayan bir cumhurbaşkanı seçmek zorundayız. Yurttaşını ayıran, kimliği ve inancı farklı yerlere koyan bir kişinin, bu ülkede cumhurbaşkanlığı yapması çok zor. Eğer böyle bir anlayışta bir kişi cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturursa, Ortadoğu'nun tablosunu Türkiye'ye taşıyabiliriz ve bize de faturası ağır olur."

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

 

 

ETNİK GRUP VE FARKLI İNANÇLAR ZENGİNLİK

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhuriyeti'nin imparatorluk sonrası kurulduğunu belirterek, "Her etnikten, her inançtan insanımız var. İmparatorluk, siz de çok iyi biliyorsunuz Türklerden, Kürtlerden, Araplardan, Boşnaklardan, Çerkezlerden, Lazlardan bir sürü etnik gruplar ve bir sürü inanç, bir sürü farklı inançlardan oluşan insanımızdan oluşuyor. Biz bunların tamamını zenginlik olarak kabul ediyoruz. Bir arada yaşadık, huzur içerisinde yaşadık. Ama Ortadoğu'da tablo önümüzde duruyor. Etnik kimlik üzerinden kavga var, inanç üzerinde kavga var. İnsanlar birbirlerini öldürüyorlar. Ortadoğu'da ağırlığı olan ve itibarı olan bir ismi de cumhurbaşkanı seçmemiz gerekiyor. Ekmeleddin İhsanoğlu 57 İslam ülkesinin Genel sekreterlini yapmış, 57 İslam ülkesini yöneten yani dirayetli bir yönetici. Hem batıda hem doğuda sözünün ağırlığı olan bir isim. Ortadoğu'da gerçekten huzur istiyorsak, ki bu bizim ülkemize de yansıyacak, orada sözü geçen birisini cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturtmamız gerekiyor. Eğer bunu yapabilirsek vatandaş olarak görevimizi yapmış oluruz" diye konuştu.

SİYASİ PARTİLER ARASINDA BİR YARIŞ YOK

Vatandaşların sandığa giderken düşünmeleri gerektiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, "Biz Türkiye'ye başbakan seçmiyoruz. Siyasi partiler arasında bir yarış yok. 3 tane cumhurbaşkanı adayımız var. Bunların içinden kim bilgili? Kim birikimli? Kimin sözü geçiyor? Kimin uluslararası arenada ağırlıklı söze sahip, bir ağırlığa sahip? Buna bakıp, buna göre seçmemiz gerekiyor. Eğer seçim tercihimizi doğru yaparsak Türkiye'yi huzura kavuşturmuş oluruz" dedi.

Çay bahçesinde bir ilçe sakini Kemal Kılıçdaroğlu'na üzerinde 'Dünyanın merkezi burasıdır 'yazısı olan Nasreddin Hoca'nın bir biblosunu hediye etti. Kılıçdaroğlu da “İnşallah dünyanın merkezi, siyasetin de merkezi olur" dedi. Kılıçdaroğlu, Sivrihisar'dan sonra Eskişehir'in Mahmudiye ilçesine hareket etti.

TRAMVAY TÖRENİ ERTELENDİ

Bu arada Eskişehir Büyükşehir Belediyesi tarafından Eskişehir'de düzenleneceği ve Kemal Kılıçdaroğlu'nun da katılacağı duyurulan tramvay ek hatların açılış töreni erteledi.

KILIÇDAROĞLU ESKİŞEHİR MİTİNGİNDE KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğu, Sivrihisar ilçesinden sonra Mahmudiye ilçesini ziyaret etti. Kılıçdaroğlu daha sonra partisinin Eskişehir Odunpazarı Meydanı'nda düzenlediği mitinge katıldı. Ellerinde Türk bayraklarıyla alanı dolduran coşkulu kalabalığa hitap eden Kılıçdaroğlu, "Benim umudum sizsiniz, mücadeleyi beraber yapacağız, bayrağımız için, daha bir güzel Türkiye'yi yeniden inşa edeceğiz" dedi.

İHSANOĞLU ORTADOĞU'YA BARIŞI VE HUZURU GETİRECEK

Pazar günü cumhurbaşkanlığı seçiminin yapılacağını belirten Kemal Kılıçdaroğlu, seçilecek cumhurbaşkanı adayının halkına yalan söylememesi gerektiğini belirterek şöyle konuştu:

"Cumhurbaşkanının yüksek ahlaki değerlere sahip olması, geçmişinin temiz olması, arkasında bir toplu iğne ucu kadar kara leke olmaması lazım. Sabahın köründe 'evladım paraları sıfırla' dememesi lazım. Bu da yetiyor mu? Yetmiyor. Sadece kendisi değil ailesiyle de iyi bir portre vermesi gerekiyor. Aile boyu kirlenmemesi, batağa batmaması lazım. Cumhurbaşkanı adayının hem doğuda hem batıda itibarlı olması lazım. Ekmeleddin İhsanoğlu'nun bir itibarı var. Bakınız Ortadoğu'yu görüyorsunuz. Suriye'de, Irak'ta kan gövdeyi götürüyor. Müslümanlar birbirini öldürüyorlar. Birisi Allah Allah saldırıyor, öbürü de Allah Allah diye saldırıyor. Ellerine silahı Recep Tayyip Erdoğan veriyor. Diyor ki 'Biz silahları Türkmenlere gönderiyoruz'. Gönderiyorsa Türkmenler niye kaçıyor? Çünkü silah yok ellerinde. El Kaide ve İŞİD'e gönderdiler. Besledi kargayı, o da oydu gözünü. IŞİD'i eleştirmiyor. Cumhurbaşkanı adayı olacak kişi, nasıl da 49 görevlisi, dışişleri elemanı rehin tutulurken, bu nasıl meydanlara çıkıp bana oy verin diyor? Teslim olmasını isteyen Erdoğan. Onun Başbakanlığı döneminde Türk Bayrağı, Musul Konsolosluğu önündeki Türk Bayrağı indirildi. Doğu Anadolu'da da indirildi. Cumhurbaşkanı seçeceğimiz kişi bayrağı temsil edecek. Onun için ahlaklı yönetici olması. Ekmeleddin İhsanoğlu iyi bir yönetici. 57 İslam ülkesini yönetti. Kendisine Kudüs nişanı verildi. Ortadoğu'da akan kanın durması lazım. Onun için Ortadoğu'da sözünün ağırlığı olan birisinin olması lazım. O kişi Ekmeleddin İhsanoğlu'dur. Seçildiği gün göreceksiniz Ortadoğu'ya el atacak, Müslüman kanını akıtmayacaktır, Ortadoğu'ya barışı ve huzuru getirecektir. Ben buna inanıyorum."

DİNDAR DEĞİL DİN TÜCCARI

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “Diyorlar ki, Kılıçdaroğlu IŞİD'i fazla dillendiriyor. Camiler bombalanıyor, sözde Müslüman geçiniyor ya tık yok. Hazreti Yunus'un türbesi bombalanıyor, tık yok. Hadi onlar için tık yok. İstanbul'da Caferi yurttaşların gittiği cami kundaklandı, Kuran yakıldı, bizim bir milletvekilimiz aldı yanan Kuran’ı Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne getirdi, beyefendi de yine tık yok. Neden? Dindar değil din tüccarı olduğu için böyle" dedi.

DİL YOK GARİBANDA

Cumhurbaşkanı olacak kişinin devletin sigortası olması gerektiğini ifade eden Kemal Kılıçdaroğlu konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Bu topraklarda huzur isteyeceğiz. Cumhurbaşkanı olacak kişinin devletin sigortası olması lazım. Devletin tepesinde kavga olmaz. O ne diyor 'Oturacağım oraya, başbakanı çağıracağım, her şeyi ben yöneteceğim' diyor. Bu kavgaya davetiye çıkarmaktır. Onun için söyledim bir değil, iki değil, üç değil, dört kez düşünmek gerekir oy verirken. Devletin tepesinde kavga olsun istiyorsan adres belli, Recep Tayyip Erdoğan. Ama devletin tepesinde kavga olmasın, devlet sağlıklı yönetilsin diyorsan, yine adres belli Ekmeleddin İhsanoğlu. Cumhurun başkanı olacak kişinin temiz, ahlaklı, kirli olmaması, tarafsız, bilgili olması lazım. Dedik ki Ekmeleddin Bey 5 yabancı dili, ana dili gibi biliyor. Ne güzel, yabancı devlet başkanlarıyla yan yana geldiğinde gerektiğinde konuşacak, gerektiğinde sohbet edecek, gerektiğinde espri yapacak. Beyefendi diyor ki biz tercüman mı seçeceğiz? Biz cumhurbaşkanı seçiyoruz. Kendisinde yok ya. Dil yok garibanda. Yoksa konuşmayacaksın. Kimin artısı varsa bu halk onun yanında olacak. Bir de kendi kendine unvan bulmuş. Milletin adamı diyor. Milletin anasına küfreden adam kimin yanında? Onun yanında değil mi? Onunla beraber sahneye çıkıyor mu? Acaba dönüp ona, ya arkadaş sen milletin anasına küfrettin bari benim yanımda durma, diyor mu? Demiyor. Onun için diyorum sandığa giderken hep düşüneceğiz, doğru karar vereceğiz. Çünkü bir kez gidiyoruz ve seçim yapacağız. Ahlaklı bir seçim, düzgün seçim."

HELALE Mİ, HARAMA MI ORTAK OLACAKSIN?

Kılıçdaroğlu, helale ortak olmak isteyenlerin Ekmeleddin İhsanoğlu'na oy vermesi gerektiğini söyleyerek “Yurttaşlarıma seslenmek istiyorum. Helale mi, harama mı ortak olacaksın? Helale ortak olacaksak, arkasında hiçbir leke olmayan, bir bilge insan, bir dürüst, bir namuslu toplumun önünde duruyor, adı Ekmeledin İhsanoğlu. Harama ortak olacaksan, onun da adresi belli Recep Tayyip Erdoğan. Oyunu verirsen harama ortak olursun. Çocuğunu bile rüşvete ortak eden birisinden, bu ülkeye hayır gelmez. O nedenle sandığa gideceğiz ve oyumuzu kullanacağız. Dürüst, temiz ve güzel bir insanı cumhurbaşkanı koltuğuna oturtacağız’’ diye konuştu.

BENİM AĞIRIMA GİDİYOR

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın son zamanlarda milliyetçiliğe oynamaya başladığını, bayrak edebiyatı yapmaya başladığını söyleyen Kılıçdaroğlu "Bu değil miydi, ben her türlü milliyetçiliği ayağımın altına aldım, diyen. Onun zamanında Irak'ta bizim askerlerimizin başına çuval geçirildi mi? Ses çıkardı mı? O nedenle diyorum, kendi askerinin başına çuval geçirilirken ses çıkarmayan bir adam cumhurbaşkanlığı koltuğuna oturabilir mi? Oturmaması lazım. Benim ağrıma gidiyor" dedi.

Barışı sadece Türkiye topraklarında değil Ortadoğu'da ekmek gerektiğini söyleyen Kemal Kılıçdaroğlu, tatilcilerin de sandığa gidip oy kullanmasını istedi. Kılıçdaroğlu, "Tatilde olanlara da seslenmek istiyorum. Tatil yapmak herkesin hakkı. İmkânı olan gider bir yere, güzel güzel tatil yapar. Ama bundan sonraki yaşamınızda daha güzel bir tatil yapmak istiyorsanız, gideceksiniz sandığa ve oyunuzu kullanacaksınız. Oyunuzu kullanacaksınız ki, daha aydınlık bir Türkiye'yi hep beraber inşa edelim" diye konuştu.

DARBE OLSUN, DEMOKRASİ GİTSİN DİYORSANIZ: ERDOĞAN!

Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesi halinde rejimin tehlikeye gireceğini öne sürdü. Kılıçdaroğu şöyle devam etti:

"Cumhuriyetin değerleriyle barışık olmayan birisinin cumhurbaşkanlığı koltuğunda işi yoktur. Bu ülkeyi kimse altın tabak içinde bize vermedi. Bu ülkeyi babalarımız, dedelerimiz kanla, gözyaşıyla kurdular. Cumhuriyeti kurdular. 200 yıllık bir parlamenter sistemimiz var. Şimdi gelmiş ben seçileceğim, ben başkan olacağım. Valiyi de ben tayin edeceğim, AKP'nin de genel başkanı olacağım, milletvekillerini de ben seçeceğim, hâkimleri, savcıları da ben atayacağım. Bu rejimin adı dikta rejimidir. Onun için söylüyorum, bu seçim çok önemli. Ya demokrasiyi ya diktatörlüğü seçeceğiz. Demokrasiden yana, cumhuriyetten yana oy kullanmak istiyorsanız, 14 siyasal partinin üzerinde anlaştığı Ekmeleddin İhsanoğlu var. Darbe olsun, demokrasi gitsin diyorsanız onun da adresi belli Recep Tayyip Erdoğan."

ANKARA'DAN DİKTATÖRE DERSİNİ VERDİM

İstanbul'da gençler için düzenledikleri etkinliğe izin verilmediğini anlatan Kemal Kılıçdaroğlu şunları söyledi:

"Bu diktatör bozuntusu bizim o etkinliğimizi yasakladı. Bağcılar Meydanı’nı mitinge kapattı. Ankara'dan geldim, Bağcılar'a gittim, diktatöre de dersi verdim, mitingimi de yaptım. O sanıyor ki, bir karar aldılar biz vazgeçeceğiz. Bu ülkenin çıkarı için, bu milletin çıkarı için, çocuklarımızın geleceği için, bayrağımızın özgürce dalgalanması için her türlü baskıya direneceğiz. Biz Kuvayi Milliyeciyiz, biz Atatürkçüyüz, biz devrimciyiz, biz halkçıyız, biz cumhuriyetçiyiz, kimse bizi yıldıramaz. Biz demokrasi uğruna ağır bedeller ödeyen bir partiyiz. Bizim genel başkanlarımız hapse atıldı. Direndik. Gencecik çocuklarımız idam edildi, direndik. Hiç kimse endişe etmesin demokrasi yolunda bir bedel ödenecekse, o bedeli önce ben ödeyeceğim. Son söz diyorum ya, ne ekeceksek onu biçeceğiz. Hep beraber barışı, huzuru, dostluğu, kardeşliği ekelim. Yurtta barış, dünyada barışı ekelim. Ekmek için Ekmeleddin'i seçelim. Hepinizi 10 Ağustosta yeni bir tarih yazmak için sandığa davet ediyoruz."

Konuşmasının sonunda Eskişehir Tepebaşı Belediyesi'nin CHP'li Başkanı Ahmet Ataç, Kılıçdaroğlu'na üzerinde isminin yazılı olduğu 26 numaralı bir Eskişehirspor forması hediye etti.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.