1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KILIÇDAROĞLU'NDAN KOALİSYONDA KOLTUK AÇIKLAMASI
KILIÇDAROĞLU'NDAN KOALİSYONDA KOLTUK AÇIKLAMASI

KILIÇDAROĞLU'NDAN KOALİSYONDA KOLTUK AÇIKLAMASI

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 .Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM'de düzenlenen devlet törenin çıkışında gazetecilerin koalisyona yönelik sorularını yanıtladı.Kılıçdaroğlu, "Eski alışkanlıklardan biraz kurtulmamız...

A+A-

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 9 .Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel için TBMM'de düzenlenen devlet törenin çıkışında gazetecilerin koalisyona yönelik sorularını yanıtladı.

ÜLKEMİZİ DÜŞÜNMEK ZORUNDAYIZ

Kılıçdaroğlu, "Eski alışkanlıklardan biraz kurtulmamız gerekiyor. Kim kiminle koalisyon kuracak değil, hangi ilkeler çerçevesinde koalisyon oluşturulacak. Eğer biz ilkelerimizden yola çıkarsak vatandaşın beklentilerine uygun bir ülke bütünü, demeti halkın önüne, diğer siyasal partilerin önüne koyarsak asıl o zaman siyasetin önünü açmış oluruz. Yoksa ben Başbakan olayım, sen Başbakan ol, biz hükümet kuralım. Hayır siz hükümet kurun, yok biz koalisyon kuralım, siz koalisyon kurun. Bunlar eski alışkanlıklar. Dediğim gibi ilkelerimizi açıkladık 14 madde halinde. Diğer siyasal partiler de ilkelerini açıklarlar, sonra bakarız hangi partilerin ilkeleri birbiriyle benzeşiyor veya yakın, oturur onlar kendi aralarında konuşurlar ve bir hükümet kurarlar" dedi,

KOLTUK MERAKIM OLMADI

Kılıçdaroğlu, "Benim hiçbir zaman bir koltuk merakım zaten olmadı, olmayacak da... Koşullar ne olur onu bilemem ama önemli olan Türkiye’dir bizim için. Ben Parti Meclisi’nde de söyledim önce biz değil, önce partimiz değil, önce Türkiye. Hepimizin Türkiye’yi düşünmesi lazım, Türkiye’nin çıkarlarını düşünmesi lazım. Kurulacak hükümetin de Türkiye’yi düşünmesi lazım. Biz eğer bir sonraki seçimlere endeksli bugünden politika oluşturmaya kalkarsak bu doğru değil.

İÇİNDE BULUNDUĞUMUZ ŞARTLAR İYİ DEĞİL

Türkiye’nin içinde bulunduğu şartlar iyi değil. Vatandaş hükümet bekliyor. Dolayısıyla siyasi liderlerin bu bağlamda düşünmesi, ilkelerini açıklaması lazım. O ilkelerin arkasında duruyor mu, durmuyor mu ona bakacağız ve o çerçevede de kendi yolumuzu, yöntemimizi belirleyeceğiz" dedi.

'Başbakan da bir açıklama yaptı. Azınlık hükümeti bizim için son seçenek dedi. Sizin için de aynı şey geçerli mi? Yani azınlık hükümeti en son mu?' sorusuna Kılıçdaroğlu, "Azınlık hükümeti son seçenek evet. Azınlık hükümetinin son seçenek olması gerekir" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.