1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KILIÇDAROĞLU'NDAN GURBETÇİLERE SİTEM!
KILIÇDAROĞLU'NDAN GURBETÇİLERE SİTEM!

KILIÇDAROĞLU'NDAN GURBETÇİLERE SİTEM!

İSTANBUL Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'CHP Yurtdışı Birlikleri Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu gurbetçilere sitem etti.

A+A-

İSTANBUL Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'CHP Yurtdışı Birlikleri Toplantısı'nda konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Yurtdışında çalışırken Sosyal Demokrat partilere oy verip Türkiye'ye geldiği zaman başka partilere oy veren bir anlayışı kabul etmiyoruz" dedi.

GREVDEKİ İŞÇİLER DE KATILDI

CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, CHP Genel Başkan Yardımcıları Sezgin Tanrıkulu ve Tekin Bingöl'ün de hazır bulunduğu ve saat 16:00'da başlayan toplantıya çok sayıda partili de katıldı. Grevdeki DİSK işçilerinin de bulunduğu, tamamen dolu salonda alkışlarla kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, yurtdışındaki vatandaşların siyasal tercihleriyle ilgili değerlendirmede bulundu. CHP Lideri, "Yurtdışında çalışırken Sosyal Demokrat partilere oy verip Türkiye'ye geldiği zaman başka partilere oy veren bir anlayışı kabul etmiyoruz. Orada Sosyal Demokrat Partilere oy veriyorsanız, Türkiye'deki akrabalarınız da Sosyal Demokrat Partilere oy vermeli. Bunun çabasını göstermelisiniz, göstermeliyiz" diye konuştu.

KENDİ MİLLETVEKİLLERİNİ SEÇMELİLER

Yurtdışında çalışan Türklerin seçme ve seçilme hakkının verilmesi gerektiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Yurtdışı seçim çevresi oluşturulmasıyla ilgili kanun teklifimizi verdik. Dedik ki 'oradaki nüfus belli', kaç milletvekili için oy kullanılması gerektiği de belli. O zaman Yurtdışı seçim çevresinde seçim yapılmalı. Onlar kendi temsilcilerini seçip TBMM'ye göndermeli" dedi.

AYNISINI İSTEMELİYİZ

Yurtdışında çalışan işçilerin Türkiye'deki gelişmeleri yakından izlediklerini söyleyen CHP Lideri sözleri şöyle sürdürdü:

"Bizim taşıdığımız kaygıları onlar da taşıyorlar. Hep beraber daha güçlü bir Türkiye'nin inşa edilmesi için çaba göstermemiz lazım. Bulunduğunuz ülkede nasıl birinci sınıf bir demokrasi varsa, Türkiye'de de birinci sınıf demokrasi olmalı. Nasıl bir insan hakları varsa Türkiye'de de olmalı. Basın özgürlüğüne nasıl önem veriliyorsa; Türkiye'de de basın özgürlüğüne değer verilmeli. Bulunduğunuz ülkede politikacılar hesap vermede nasıl duyarlıysa, halk ne kadar duyarlıysa, Türkiye'de de yurttaşlar aynı duyarlılığı göstermeli. Bunun için çaba göstermeliyiz. Türkiye'nin sorunları hepimizin ortak sorunudur."

AYRIŞMAMALIYIZ

"Kronik bir hastalık var, ayrışmak gibi" diyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Sakın ola ki bu hastalığı dışarı götürmeyin, dışarıda bu hastalığa kapılmayalım. Bir idealimiz, bir hedefimiz olmalı. Çocuklarımıza karşı, ülkelerimize karşı sorumluluğumuz var. Sorumluluğumuz çok ağır. Birlik ve beraberlik mesajını her ortamda vermek zorundayız. Ayrışırsak, bölünürsek başarılı olamayız. Birleşirsek, başarı için önümüzde hiçbir engel duramaz. Sihirli formül birleşmekten geçiyor" dedi. Kılıçdaroğlu'nun bu sözleri üzerine salondan "Birleşe birleşe kazanacağız" şeklinde sloganlar yükseldi.

DENİZ FENERİNİ UNUTMADIK

Yurtdışında çalışan Türklerin binlercesinin dolandırıldığını söyleyen Kılıçdaroğlu, "İslami holdingler kurdular, binlerce kişiyi dolandırdılar. 5.5 Milyar Avro paralarını hortumladılar. Alın terlerini biriktirdiler bu insanlar. Deniz Feneri olayını unutmuş değiliz, unutturmayacağız da bunu. İnsanlarımızın en saf duygularını sömürdüler. Sizin alın terinize biz sahip çıkacağız. Geleceğimize sahip çıkacağız. Emeğinize sahip çıkacağız" diyerek sözlerini tamamladı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.