1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. KILIÇDAROĞLU AKP'NİN İDDİALI İLİNDE BİNLERE KONUŞTU
KILIÇDAROĞLU AKP'NİN İDDİALI İLİNDE BİNLERE KONUŞTU

KILIÇDAROĞLU AKP'NİN İDDİALI İLİNDE BİNLERE KONUŞTU

Sandığa giderken geçen seçimlerde şu veya bu nedenle CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı bulacaksınız" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

A+A-

MUĞLA'DAN SONRA ISPARTA'DA KONUŞTU

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Isparta mitingi açıklanan saatten yaklaşık 1.5 saat geç başladı. Günü yağışlı geçiren Isparta'da, mitingden dakikalar öncesinde şiddetli yağmur etkisini kaybetti. CHP Lideri, geç kalmasına ilişkin “Kusura bakmayın. Hava koşulları uygun değildi. O nedenle uçak biraz fazla dolaşmak zorunda kaldı" dedi.

AKP KALESİNDE BÜYÜK COŞKU

Isparta Hükümet Meydanı'nda yağmura rağmen toplanan binlerce kişiye seslenen Kılıçdaroğlu, 7 Haziran'da sandığa gitmenin ötesinde bir şey daha istedi. “Sandığa giderken geçen seçimlerde şu veya bu nedenle CHP'ye oy vermemiş bir vatandaşımızı bulacaksınız" diyen Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

AKP'YE OY VERENE ŞUNU SÖYLEYİN

“Ona şunu söyleyin, '13 yıl bir iktidara kredi açtık. 13 yıl önlerinde hiçbir engel yoktu. Ama 6 milyon işsiz, 17 milyon yoksul, 2 milyon Suriyeli, Suriyelilere harcanan 5.5 milyar dolar para, atama bekleyen 350 bin öğretmen, aylık geliri bin liranın altında olan 8 milyon emekli. Bunu yarattılar. Bu tablo 21'inci yüzyılın Türkiye'sine yakışmıyor. Bu tabloyu gel beraber değiştirelim. 'Nasıl değiştireceğiz. CHP çıkmış bir seçim bildirgesi hazırlamış. Toplumun bütün kesimlerine çözümlerini sunuyor. Ve onun Genel Başkanı diyor ki, 'Ben öyle 13 yıl istemiyorum sadece ve sadece 4 yıl için yetki istiyorum.' Demek ki, ikna edeceğimiz kişiye bunları anlatacağız."

YAŞANACAK TÜRKİYE

İktidarın söylediği rakamlara itiraz edemezken sadece “Parayı nereden bulacak?" diye bir eleştiri geliştirdiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Sözüm söz kaçak saraya bağlanan bütün hortumları keseceğim. Peki hortumları kestik parayı nereye vereceğiz? İşçiye, memura, emekliye, esnafa, çiftçiye vereceğim. Bu ülkede hiç kimse çıkıp ben yoksulum demeyecektir. Yoksulluğu tarihe gömeceğim" dedi.

Amacının yaşanacak bir Türkiye'yi inşa etmek olduğunu, bunun da yolunun refahı tabana yaymaktan geçtiğini belirterek konuşmasını sürdüren CHP Lideri, “Çatık kaşlı insanların gezdiği bir ülke istemiyoruz. İnsanlar hayatın her alanında güler yüzle gezecekler. Kavgadan hayır gelmez. Kavgayı bırakacağız. Yaşanacak Türkiye'yi beraber inşa edeceğiz" diye konuştu.

Refahı tabana yaymanın da yaratılan katma değeri hakça bölüşmekten, adaletle bölüşmekten geçtiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, “Biri yer biri bakarsa kıyamet ondan kopar. Hepimizin de yiyebileceği geçinebileceği bir Türkiye yaratmak zorundayız" sözleriyle konuşmasına devam etti.

İKTİDARI YUHALATMADI

Diğer siyasi partilerin aksine Isparta'nın sadece CHP'nin seçim bildirgesinde yer aldığının altını çizen Kılıçdaroğlu, “Dereboğazı sözü verdiler. Yapacağız dediler 13 yılda yapmadılar. Şimdi gelmişler hala yapacağız diyorlar. Yapmadılar, verdikleri sözleri tutmadılar" sözlerinin ardından yükselen 'Yuh' seslerini kestirdi. Kılıçdaroğlu, “Yuh çekmeyelim ama şunu yapalım, 'Sen 13 yıldır verdiğin sözü tutmazsan kusura bakma diyeceksiniz 7 Haziran'da benden size oy yok' diyeceksiniz" dedi.

O ELMASTAN BEN KÖYLÜDEN YANAYIM

Isparta'da da çiftçiye mazotu 1.5 liradan vereceklerinin altını çizen Kılıçdaroğlu, “Sen incide, yakutta, elmasta KDV ve ÖTV kaldırırken sana bir şey demedik. Ben de çiftçinin mazotundan KDV ve ÖTV'yi kaldırıyorum. Niye itiraz ediyorsun? Aramızda Ağrı Dağı kadar fark var. O elmastan ben köylüden, o pırlantadan ben mazot 1.5 liradan yanayım" diyerek konuşmasına devam etti.

Isparta'dan atama bekleyen öğretmenlere de kadro sözü veren Kılıçdaroğlu, “Çocuk öğretmen bekliyor, öğretmen öğrenci bekliyor ikisi buluşamıyor. Kim buluşturacak? CHP buluşturacak. Ferhat ile Şirin'in buluştuğu gibi öğretmen ve öğrencisini buluşturacağız" diye konuştu, 350 bin atama bekleyen öğretmenin oyunu da istediğini söyledi.

RIZA SARRAF'IN ÖNÜNE YATAR GİBİ YATMAYACAK

Türkiye'nin artık önemli bir kararın arifesinde olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“Bu işin şakası yok. Oturacağız şapkamızı önümüze koyacağız. 13 yıldır yaptıkları ortada. Ben 13 yıl istemiyorum 4 yıl istiyorum. Adam gibi yöneteceğim, adaletle yöneteceğim. Benim çocuklarımın yatak odalarında boy boy kasalar olmayacak. Ayakkabı kutuları olmayacak. Benim bakanlarım birilerinin önüne Rıza Sarraf'ın önüne yatar gibi asla yatmayacak. Bu ülkede onurlu bir ülke siyaseti temiz siyaset yapacağız. Siyaseti kirlilikten arındıracağız. Siyaset düzgün, namuslu insanların alanı olmalıdır. Yolsuzluk yapanların köşeyi dönenlerin alanı olmaktan çıkaracağız siyaseti. Siyaset halka hesap vermektir. Namuslu olmaktır. Bunu nasıl yapacağız? Sizin oylarınızla yapacağız. Sandığa gideceğiz oyumuzu kullanacağız ve CHP'yi iktidara getireceğiz. Aksi halde onlar yine köşeyi dönerler. 17 milyon yoksul olur 20 milyon yoksul."

CHP Lideri, konuşmasının ardından mitinge katılan partililere gül yaprakları atarak selamladı.

BURDURDA'DA YAĞMUR VARDI

'CHP İKTİDAR OLSA BİLE HÜKÜMETİN POLİSİ OLMAYIN'

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Isparta'daki mitingin ardından Burdur'da Cumhuriyet Meydanı'nda halka seslendi. 5 bini aşkın Burdurlunun doldurduğu meydanda emniyet güçlerinin geniş çaplı güvenlik önlemleri dikkat çekti. Meydanın etrafı bariyerlerle kapatılırken iki kapıdan girişlere izin edildi.

Burdur'da 'Başbakan Kemal' sloganıyla karşılanan Kemal Kılıçdaroğlu, parti yöneticilerinin 'Sayın genel başkanım yoruldun mu?' diye sorduklarını belirterek, "Ben yorulmam, insanımız için çalışırım. Benim siyaset anlayışımda halka hesap vermek vardır. Kendi cebimi düşünmek yoktur, halkın cebini düşünmek vardır. Benim siyaset anlayışımda yandaş yok, vatandaş var" diye konuştu. Kredi kartı ve tüketici kredisi nedeniyle borç batağındaki 5 milyon vatandaşı kurtaracağı sözünü Burdur'da da tekrarlayan Kılıçdaroğlu, bunları düşünmeyen hükümetin cebini, yandaşını, ayakkabı kutularını düşündüğünü söyledi.

AĞRI DAĞI KADAR FARK VAR

Çiftçiye mazotu 1.5 liraya düşüreceğini anlatan Kılıçdaroğlu, eleştirilere şöyle yanıt verdi:

"Sen elmas, mücevher, yakuttan vergiyi sıfırladın, ben de mazottan sıfırlayacağım. Sen yandaştan yanasın, ben çiftçiden. Ben emekten, üreten insandan yanayım. Sanki çiftçi traktöre mazotu koyunca tatile gidecek. Adam tarlasına gidecek, çalışacak, üretecek, kazanacak. Biz de dua edeceğiz. Bizimle onlar arasında Ağrı Dağı kadar fark var. Biz vatandaşın cebini, huzurunu, hakça bölüşmeyi, beraber yaşamayı, çatık kaşlı inanların olduğu değil, güler yüzlü insanların olduğu bir ülkeyi düşünüyoruz. Onlar kendi çocuklarını. Biz yatağa aç giren çocukları düşünürüz, onlar köşeyi dönerler."

CHP BİLE OLSA HÜKÜMETİN POLİSİ OLMAYIN

dha-e47a773be13d3adfa15de4699de90595-4.jpg

77 milyona eski anlayış ve yargılarını bir kenara bırakmaları yönünde seslenen Kılıçdaroğlu, mücadelesinin temiz siyaseti getirmek olduğunu söyledi. Meydandaki polislere de seslenen Kılıçdaroğlu, "Bizim güvenliğimizi, güzel miting yapmamızı sağlayan polis kardeşlerimiz var. Gerçekten çok zor şartlarda görev yapıyorlar, günün 24 saati talimat alırlar. CHP bile iktidar olsa, asla ama asla hükümetin polisi olmayın, halkın polisi, halktan yana olun. Halktan yana olduğunuz sürece bizim baş tacımızsınız. Gençlerimize güzel davranın. Sorunlarınız var, 3600 ek gösterge sorununuz var. Emekli olunca aylığı 1000 liraya düşüyor. Bir aile için bu acı verici, hayat standardı düşer. O nedenle o sorunlarınızı çözeceğim, onların da firesiz bütün oylarını bekliyorum" dedi.

EZİLENLERİN, YOKSULLARIN PARTİSİNİN GENEL BAŞKANIYIM

'Kaçaksaray'a bağlanan bütün hortumları keseceğinin sözünü de veren Kılıçdaroğlu, “Keseceğim parayı işçiye, emekliye, esnafa, kim çalışıyor, emek veriyorsa ona vereceğim. Herkes kazanacak, sadece hortumcular kaybedecek. Ben ezilenlerin partisinin, yoksulların partisinin genel başkanıyım. Yiğidi öldür hakkını ver. Ben sizden hakkımı istiyorum size hakkınızı teslim etmek için" dedi.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.