1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA TEHDİT
KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA TEHDİT

KEMAL KILIÇDAROĞLU'NA TEHDİT

.

A+A-

 Bozdağ Kılıçdaroğlu’nu Tehdit Etti.


”TAPELERİ YAYINLAMAYA DEVAM EDERSEN…”


 TBMM Adalet Komisyonu’nda, özel yetkili mahkemelerin kaldırılması ve soruşturma usulünde değişiklikler öngören Terörle Mücadele Kanununun 10. Maddesi Uyarınca Kurulan Ağır Ceza Mahkemelerinin Kaldırılmasına ve Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Teklifi’nin geneli üzerindeki görüşmeler tamamlandı. 

Komisyon toplantısına katılan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, muhalefet partilerine mensup milletvekillerinin eleştirilerini yanıtladı ve bazı değerlendirmelerde bulundu.

Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nun yapısında değişiklik içeren kanun teklifinin TBMM Genel Kurulu’ndaki görüşmelerinin durmasının Brüksel ve yurt dışından gelen tepkilerle ilgili olduğunun belirtildiğini ifade eden Bozdağ, “Bu külliyen yalandır. Kesinlikle oradan gelen tepkilerle alakası yoktur. Nedenleri bizde mahfuzdur ama bilinmesini isterim ki kendi değerlendirmelerimiz çerçevesinde bazı maddelerinin tekliften çıkarılarak, bazı maddelerinin Genel Kurul’da değiştirilerek yasalaştırılması konusunda irade ortaya kondu” diye konuştu.

Teklifteki kamuoyunca eleştirilen bazı maddelerin çıkarılacağını, bazı maddelerin değiştirileceğini açıkladıklarını anlatan Bozdağ, bununla ilgili adımları atacaklarını kaydetti.

Bozdağ, Türkiye’nin güçlü ve bağımsız bir devlet olduğunu, kendi kararlarını kendisinin aldığını ve uyguladığını vurguladı.


‘BU BİR SUÇ’


Bekir Bozdağ, isim vermeden, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun dünkü CHP TBMM Grup Toplantısı’nda bazı ses kayıtlarını dinlettiğini ve bunun canlı yayınlandığını anımsatarak, “Bu bir suç” dedi. Olayın Türk Ceza Kanunu’na göre özel hayatın gizliliğini ihlal, delilleri hukuka aykırı ele geçirme suçu kapsamında olduğunu ifade eden Bozdağ, “Suç olan fiilin sorumsuzluk kapsamında dahi olsa canlı yayında işlenmesi, TBMM’de kötü bir yolun açılmasıdır. Umarım bunun arkası gelmez” diye konuştu.


KAYITLARI DİNLETMEYE DEVAM EDERSE…


Herkesin soruşturmanın gizliliğinin ihlalinden, masumiyete saygı gösterilmemesinden, yargılama süreçlerinin linç kampanyasına dönüştürülmesinden şikayet ettiğine dikkati çeken Bozdağ, “Gizlilik kaydı olan ve soruşturma aşamasında olan evrakların ifşası suçtur. Parlamento çatısı altında bunun dile getirilmesi siyasete, Meclis’e, milletin temsil edildiği yüce makama yakışmadı, hoş da olmadı. Böyle giderse, yarın başka kişiler başka kişilerle ilgili kasetleri getirirse, ses kayıtlarını dinletirse parlamento saygınlığını yitirir” dedi.

Bozdağ, herkesin bu konuda temel ilkelere, hukuka, yasalara ve genel ahlaka uymasını isteyerek, “Gerçekten çok üzgünüm. Böylesi bir kötü yolu açmamak ve işletmemek lazım” diye konuştu.

Teklifteki yürütmenin durdurulması kararına ilişkin değişiklik hakkında da bilgi veren Bozdağ, düzenlemenin idarenin savunması alınmadan yürütmenin durdurulması kararı verilememesine ilişkin yasa hükmünü değiştirdiğini, yürütmenin durdurulması kararından sonra idareden savunma alınmasını ve daha sonra kararın gözden geçirilmesini öngördüğünü söyledi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.