1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KEHANET GİBİ KÖŞK YORUMLARI
KEHANET GİBİ KÖŞK YORUMLARI

KEHANET GİBİ KÖŞK YORUMLARI

Adil Gür'den Cumhurbaşkanlığı seçimine dair açıklamalar! Başbakan aday olmaktan tek bir gerekçe ile vazgeçer. Muhalefetin öne çıkan adaylarIı ve Akşener faktörü

A+A-

A&G Araştırma Başkanı Adil Gür, ilk kez halk tarafından yapılacak seçimlerde katılımın yüzde 70'ler civarında olması durumunda, AKP'e adayının ilk turda seçileceğini iddia etti. Başbakan Erdoğan'ın aday olması halinde tabanının yüzde 90'ı tarafından  desteklneceğini belirten Gür "Bu nedenle Başbakan'ın adaylığı düşünmeyeceğini zannetmiyorum. Tek bir gerekçe Başbakan'ı  farklı seçeneğe itebilir; o da AKP gibi  büyük bir koalisyonun bundan zarar görmesi ihtimalidir" dedi.

 

Adil Gür'ün açıklamaları şöyle:

Partiler birinci turda aday göstereceğini söylüyor. Bu durumda, Başbakan aday olursa veya bir AK Partili aday gösterilirse, ilk turda seçilip seçilmeyeceği, katılıma bağlı. Katılım yüzde 70'lerde olursa, ilk turda Ak Parti'nin göstereceği aday Cumhurbaşkanı seçilebilir.

"KÖŞK'ÜN YETKİSİ ÇOK"

İlk turda tüm siyasi partiler aday gösterir, katılım da yüksek olur ve seçim ikinci tura kalırsa, Ak Parti'nin önereceği isim ikinci turda rahat bir şekilde Cumhurbaşkanı seçilebilir. Bazı kesimler, ‘Mevcut sistemdeki yetkiler sınırlı olduğundan Başbakan aday olmak istemeyecektir’ diyor. Buna katılmıyorum. Anayasamıza göre, Cumhurbaşkanı'nın yetkileri çoktur.

"TEK BİR GEREKÇE İLE VAZGEÇER"

Bu nedenle Başbakan'ın adaylığı düşünmeyeceğini zannetmiyorum. Tek bir gerekçe Başbakan'ı farklı seçeneğe itebilir; o da Ak Parti gibi büyük bir koalisyonun bundan zarar görmesi ihtimalidir. Güçlü bir Erdoğan figürü de partiyi bir arada tutan önemli harç. Başbakan'ın Köşk'e çıkması, Ak Parti'yi de etkileyecektir. Bu nedenle, partiyi en az zayıflatacak bir Başbakan adayı da bulunması gerekir.

BÜYÜKERŞEN VE AKŞENER FAKTÖRÜ

Geçmişte yaptığımız araştırmalarda, hem Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, hem de Meclis Başkanvekili MHP'li Meral Akşener'in farklı partilerden de destek bulabilecek isimler olduğu ortaya çıkmıştı. Ancak bu isimleri de partilerin değil, farklı milletvekillerinin ortak aday olarak göstermesi lazım. Bu durumda, ikinci turda zayıf da olsa yarışma şansı olabilir. Partiler üstü derken kastım, siyasetin dışında kalmış değil, halkta karşılığı olan biri.

"ERDOĞAN BEN ADAYIM DERSE..."

Başbakan Erdoğan, "Ben Cumhurbaşkanı adayı olmak istiyorum" dediği takdirde, Ak Parti tabanının yüzde 90'ının üzerindeki kesimi tereddütsüz onay verir. Burada, Cumhurbaşkanlığı Seçimi sonucunun oranını Ak Parti'nin belirleyeceği adaydan çok, muhalefetin kimi, nasıl aday göstereceği ortaya koyacak. ‘Partilerin adayı’ olduğu takdirde, Ak Parti'nin adayı karşısında hiçbir şansı olmaz. 

 

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.