1. HABERLER

  2. KÜLTÜR & SANAT

  3. Kayseri'de Selçuklu Uygarlığı Müzesi Açıldı
Kayseride Selçuklu Uygarlığı Müzesi Açıldı

Kayseri'de Selçuklu Uygarlığı Müzesi Açıldı

KAYSERİ'de Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1206 yılında yaptırılan ve dünyanın ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesi...

A+A-

KAYSERİ'de Anadolu Selçuklu hükümdarı Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından 1206 yılında yaptırılan ve dünyanın ilk tıp fakültesi olarak bilinen Gevher Nesibe Darüşşifası'nda yapılan restorasyonun ardından Selçuklu Uygarlığı Müzesi açıldı.

Büyükşehir Belediyesi tarafından yapımı tamamlanan Selçuklu Uygarlığı Müzesi'nin açılışına Büyükşehir Belediye başkanı AK Parti'li Mehmet Özhaseki, ERÜ Rektörü Prof. Dr. Fahrettin Keleştemur, AK Parti İl Başkanı Ömer Dengiz, ilçe belediye başkanları, daire müdürleri ve vatandaşlar katıldı. Anadolu Selçuklu hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev tarafından kardeşi Gevher Nesibe Sultan'ın vasiyeti üzerine 1206 yılında yapımına başlanan Gevher Nesibe Medresesi, bugünden itibaren ilk Selçuklu Müzesi olarak Şifahiye ve Gıyasiye bölümleriyle hizmet vermeye başladı.

Dijital ortamda, görmeyen içinde farklı düzenlemelerle ve farklı fonksiyonlarla Gevher Nesibe Medresesi Selçuklu Medeniyetini anlatan bir müzeye dönüştürdü. Müzede 'Selçuklu kenti', 'mimarisi', 'sanatı', 'bilimi', 'giysisi' gibi unsurlar ile 'Kayseri'de Selçuklular', 'Anadolu'da Selçuklular' gibi bölümler yer alacak. Müzede ayrıca Selçuklu dönemindeki 'hastalıklar', 'tedavi yöntemleri ve aletleri', 'bilginler', 'ecza', 'su ve sağlık', 'müzik ile tedavi', 'renk ile tedavi' gibi bölümleri yer aldı.

Müze içerisinde etnografik eserlerin yanı sıra, etkileşimli ve teknolojik görsellik içeren alanları yer aldı. Ziyaretçiler dinleyerek, deneyerek, uygulayarak ve teknolojik aletleri kullanarak çeşitli dilde bilgilenecek. Müzede, akıl hastanesi bölümünde ise dünyadaki ender müzelerde yer alan holografik üç boyutlu görüntüler, arttırılmış gerçeklik için bilgisayar donanımları da bulunuyor.

Teknolojik donanımlar sayesinde yerli ve yabancı ziyaretçiler, suyun üzerinde yürüyebilecek ya da Selçuklu sultanları gibi giyinebilecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Özhaseki, açılışta yaptığı konuşmada Kayseri’de Selçuklu medeniyetinin izlerinin fazlaca yer aldığına dikkati çekerek, "Kültürde, sanatta, ticarette Selçuklu izleri Kayseri’de bulunmaktadır. Mevla’nın hocası Seyyid Burhanettin Tırmızi’nin türbesi Kayseri’de,Anadolu esnafının piri Ahi Evran’ın zaviyesi de yine Kayseri’dedir. Kayseri’de gerçekleştireceğimiz kültür yolu, 1206 yılında yapılan bu dünyanın ilk Tıp fakültesinin önünden başlayıp, Kiçikapı semtine kadar uzanacaktır. Tarihi eserlerimizin etrafı parklarla kaplıdır. Bir örnek verecek olursak, Cumhuriyet döneminde Kayseri’de 26 park, bizim belediyecilik dönemimizde ise Kayseri’de 13 milyon metrekarelik 817 park yapılmıştır" dedi.

OE,DÖ(OE/SS)

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.