1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. KAYSERİ TECAVÜZ İNTİHARI OLAYINDA İĞRENÇ AYRINTILAR
KAYSERİ TECAVÜZ İNTİHARI OLAYINDA İĞRENÇ AYRINTILAR

KAYSERİ TECAVÜZ İNTİHARI OLAYINDA İĞRENÇ AYRINTILAR

Cansel'le ilişkiye girip onu intihara sürüklediği iddiasıyla tutuklanan öğretmen Bayram Ö.’nün 2 çocuk babası ve eşinin ev kadını olduğu belirtildi.

A+A-

TÜRKİYE'yi sarsan lise öğrencisi Cansel Buse K.’nın intiharıyla ilgili olarak Milli Eğitim Bakanlığı'nca okulun 5 yöneticisi hakkında idari, Kayseri Cumhuriyet Savcılığı'nca da adli soruşturma açıldı. İlişkiye girdiği öğrencisi Cansel'in intiharına neden olduğu iddiasıyla tutuklanan 18 yıllık matematik öğretmeni, 39 yaşındaki Bayram Ö.'nün evli 2 çocuk babası olduğu, bu okulun da üçüncü görev yeri olduğu belirlendi.

Eğitim camiasını şoke eden olayın yaşandığı Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’nde açığa alınan okul müdürü E.E.’nin yerine Melikgazi Milli Eğitim Müdürlüğü Şube Müdürü Mustafa Kaya geçici olarak vekaleten atandı. Açığa alınan müdür yardımcıları M.T.İ. ve A.E. ile rehber öğretmenler Z.A. ve K.C.’nin hakkında Milli Eğitim Bakanlığı ve İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nce görevlendirilen müfettişler idari soruşturma başlattı. Öğretmeninin cinsel istismarına dayanamayarak canına kıyan Cansel Buse K.’nın intiharını soruşturan Kayseri Cumhuriyet Savcılığı da, öğretmen Bayram Ö.'nün tutuklanmasından sonra görevden el çektirilen okul müdürü ve 2 müdür yardımcısı ile 2 rehber öğretmenle ilgili adli soruşturma açtı.

YENİ MÜDÜR VEKİLİ, BAHÇEDE ÖĞRENCİLERE KONUŞTU

Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’nde yeni atanan müdür vekili Mustafa Kaya öğrencileri saat 07.45 sıralarında derse girmeden önce bahçede toplandı. Kaya öğrencilere hitaben yaptığı konuşmada, "Yaşanan olay hepimizi üzdü, ancak okulumuzda eğitim faaliyeti devam etmektedir. Konu Cumhuriyet Savcılığı, polis ve Milli Eğitim Müdürlüğünce en ince ayrıntısına kadar incelenmektedir" dedi.

Bu arada Milli Eğitim Müdürlüğü'nce, okulda isteyen öğrenciler için Sağlık Müdürlüğü'nce görevlendirilecek psikologlar denetiminde görüşmeler yapılacağı bildirildi.

18 YILLIK ÖĞRETMENİN 3'ÜNCÜ GÖREV YERİ

Cansel'le ilişkiye girip onu intihara sürüklediği iddiasıyla tutuklanan öğretmen Bayram Ö.’nün 2 çocuk babası ve eşinin ev kadını olduğu belirtildi. 18 yıllık öğretmenin ilk görev yerinin Pınarbaşı İlçesi'ne bağlı Pazarören Öğretmen Lisesi olduğu, daha sonra Kayseri merkez Kocasinan Anadolu Lisesi’ne tayin edildiği, buradan da merkez Melikgazi ilçesindeki Mustafa Eminoğlu Anadolu Lisesi’ne atandığı ortaya çıktı.

OKULDAN BİR ÖĞRETMENİN ANLATTIKLARI

Aynı okulda görevli ve adının açıklanmasını istemeyen bir öğretmen DHA muhabirine, öğrenci Cansel Buse K.'nın intihardan 2 gün önce öğretmeninin kendisiyle ilişkiye girdiğini sınıf arkadaşlarından bazılarına anlattığını söyledi.

Cansel'in başına gelenleri öğrenen arkadaşlarının da durumu okul yöneticilerine bildirdiğini kaydeden öğretmen, şunları anlattı:

"Bunun üzerine okul yönetimince bir kadın rehber öğretmen, öğrenciyle ve öğretmenle ayrı ayrı görüşmede bulunmuş, çarşamba günü de intihar olayı gerçekleşmiş. Yani okuldaki soruşturma bitmeden Cansel yaşamına son vermiş. Ne olursa olsun bir öğretmenin öğrencisiyle bu tür bir yakınlaşmaya girmesi, bunu ilişkiyle sonuçlandırmasına varacak kadar birliktelik yaşaması kesinlikle doğru değil. Öğretmen- öğrenci arasında bu tür bir ilişki yaşanamaz. "

AİLE KAMAN’A GİTTİ

İntihar eden liseli Cansel Buse K.’nın ailesi, taziyeleri kabul etmek için memleketleri olan Kırşehir’in Kaman İlçesi'ne bağlı bir mezradaki evlerine gitti.

Kayseri’de olayı öğrenen çeşitli kadın örgütleri ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileri, ailenin Melikgazi İlçesi Demokrasi Mahallesi'ndeki evlerine taziye için gittiklerinde, bina görevlisinden ailenin dün gece Kaman’a döndüklerini öğrendi.

470 OKUL POLİSİ GÖREV YAPIYOR

Bu arada, intihar olayının ardından okul çevresinde resmi ve sivil ekipler devriye görevi yaptı. Kayseri Emniyet Müdürü İbrahim Kulular, Cansel Buse K.’nın intiharının ardından aileye polis teşkilatı adına taziye ziyaretinde bulunduklarını belirterek şunları söyledi:

"Halen okullarımızın çevresinde 'Okul Polisi' adı altında 470 polisimiz görev yapmaktadır. Okul polisleri, öğrencilerin çevredeki güvenliğini sağlamakta, öğretmen ve yöneticilere her konuda yardımcı olmaktadır. Meydana gelen intihar olayı, bir meslektaşımızın kızı olması nedeniyle bizleri daha da üzdü."

"’ÖĞRETMEN KADAR, İDARECİLER DE SUÇLU" Kayseri Kadınlar Derneği Başkanı Aysun Şahin, liseli Cansel Buse K.’nın intiharı üzerine yaptığı açıklamada, "Daha güzel bir dünya, daha güzel bir gelecek isterken, geleceğimizin emanetçileri...

"’ÖĞRETMEN KADAR, İDARECİLER DE SUÇLU"

Kayseri Kadınlar Derneği Başkanı Aysun Şahin, liseli Cansel Buse K.’nın intiharı üzerine yaptığı açıklamada, "Daha güzel bir dünya, daha güzel bir gelecek isterken, geleceğimizin emanetçileri gençlerimiz, caniler tarafından katledilmekte ve bataklık çukuruna çekilmektedir. Ülkemizde birçok farklı nedenden dolayı kadınlarımız ve kızlarımız yaşamlarını yitirmektedir" dedi.

Liseli Cansel'in, öğretmeni tarafından tacize uğradığını, durumun bildirilmesine karşın okul yönetiminin örtbas ettiğini kaydeden Aysun Şahin, "Cansel’in katili sadece matematik öğretmeni değil bu olayı örtbas etmeye çalışan okuldaki idareciler de ahlaksız matematik öğretmeni kadar suçludur" dedi. Böyle olayların eğitim yuvalarında, çocukların emanet edildiği eğitimciler tarafından yapılmasının herkesi derinden yaraladığını belirten Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

DİĞER GÖREVLİLERDE AN AĞIR CEZAYI ALSINLAR

"’Tutuklanan öğretmen ve görevlerinden uzaklaştırılan idareciler ile rehber öğretmen, örnek teşkil etmesi açısından en ağır cezaları alması gerekiyor. Bu olay başta aileyi olmak üzere, tüm kadınlarımızı ve tüm toplumumuzu derinden etkilemiştir. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, İl Halk Sağlığı ve Sağlık İl Müdürlüğü olarak okullarda bir an önce uzman psikologlar belli periyotlarla öğrencilere hatta öğretmenlere ruh sağlığı açısından denetim yapması gerekiyor."

Dernek Başkanı Aysun Şahin, bu davanın sonuna kadar takipçisi olacaklarını da belirterek, "Suçluların en ağır cezaları almaları için çalışacağız. Bu ve benzeri olayların bir daha yaşanmamasını ümit ediyor, daha sağlıklı daha mutlu gençler yetiştirmek için el birliği ile mücadele etmemiz gerekiyor" dedi.


 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.