1. YAZARLAR

  2. Onur Akay

  3. Kayıp Gönüllüleri Çocuklarını Kaybeden Ailelere Umut Oldu!
Onur Akay

Onur Akay

Yazarın Tüm Yazıları >

Kayıp Gönüllüleri Çocuklarını Kaybeden Ailelere Umut Oldu!

A+A-

İstanbul'da kaybolan Pamir, Kars'ta kaçırılan Mert...

Türkiye'nin gözü kulağı onlardan gelecek iyi bir haberdeydi. Pamir ve Mert ölü bulundular.

Müjde bekleyen kaç aile var hiç düşündünüz mü? Kaybolan çocuk sayısı binlerce…

Toplumun psikolojisi ise adeta bozuldu. Aileler çocukları kaybolacak endişesiyle bir kaygı ve panik içinde. Bu durum özellikle aileler üzerinde duygusal, fiziksel ve psikolojik açıdan yıkıcı etkiye sahip. Çocuklar annesinin sıcak kollarını bırakıp kaçmaz. Mutlaka bir sebebi vardır. Bu sorunu sürekli  gündeme getirerek, aileleri uyarmak gerektiğini düşünüyorum. Hükümetin kayıp çocuk konusunu bir an önce Türkiye'nin gündeminden kaldırması gerekmektedir.

Okulların tatil olduğu yaz aylarında kaybolan ve evden kaçan çocukların sayısı ne yazık ki artıyor. Bu sorunun, önemli ve çözümü acil bir konu haline geldiğini düşünerek, Kayıp Gönüllüleri projesinin mimarı değerli sanatçı arkadaşım Fulden Uras’la bu konuyu konuştuk.

10255682_10203926185143662_1677445140_n.jpg

Fuldencim öncelikle seni tebrik ediyorum. Pamir’in kayboluşu ile bu projeyi başlatarak, çok sayıda gönüllü insanı bir araya getirdin. Pamir’den önce seni etkilemiş ve kayıp çocuklarla ilgili hayatında iz bırakmış bir olay yaşadın mı? Yoksa her şey Pamir’le başladı diyebilir miyiz?

Öncelikle bu kadar önemli bir konuyu ciddiye alıp, bizlere bu röportajla sesimizi duyurma fırsatı verdiğiniz için tüm gönüllü arkadaşlarım adına sonsuz teşekkür ediyorum. Pamir olayın tetikleyicisi oldu ama benim dayım yaklaşık 25 senedir kayıp. Kayıp ailesi olmanın ne demek olduğunu yaşayan bilen bir kişiyim. Her saniyeni şimdi gelecek, şimdi arayacak diye geçirmek, her çalan telefonda, her çalan zilde umutlanmak korkunç bir şey. Birini kaybedersin, acısını yine çekersin ömür boyu ama, bir mezarı vardır gider ziyaret eder, duanı edersin. Bu bile manen seni rahatlatır. Kayıplarda öyle değil. Hep bir bekleyiş var. İnsanı içten içe yiyen, bitiren bir bekleyiş.

Çocuklarını kaybeden ailelerin sosyal medyadaki sesi oldun. Ailelerin öncelikle ne yapması gerekiyor? Ve sana nasıl ulaşabilirler?

Neredeyse yaklaşık 3 aydır günde bir kaç saat uyku uyuyarak yaşıyorum. Bana ulaşmaları çok kolay kayipgonulluleri.com sayfamızda iletişim telefonlarımız var. Twitter'ı çok aktif olarak kullanıyorum. Yine Twitter sayfamız var @kayipgonullusu olarak ve gönüllü arkadaşlarım neredeyse 24 saat sayfayı sürekli kontrol ediyorlar acil durumlar için. Aileler öncelikle hemen karakola gidip kayıp başvurusu yapmalılar. Aynı zamanda 155'e bildirmeliler. Zaten sosyal medyadaki sesleri biziz. Bize haber ulaştığı zaman çok kısa zaman içerisinde, sosyal medyada paylaşımlarla insanları dikkatli olmaya çağırıyoruz.

Kayıp Gönüllüleri nasıl çalışıyor ve çalışmalar sonucu bulunan bir çocuk oldu mu? Bu projede çocuklar dışında, tüm kayıp insanlar için gönüllü çalışmalar var mı?

Kayıp gönüllüleri; bize bir kayıp haberi geldiği zaman hemen ilanını hazırlayıp sosyal medyada paylaşmaya başlıyoruz. Ailelerden aldığımız bilgiler doğrultusunda, üzerindeki kıyafeti en son nerede görüldüğünü yazıyoruz. Ailelerle iletişimde genelde ben oluyorum. Eksik kaldıkları bir yer varsa, mesela kırsal bir alansa, arama yapılması gereken  Akut ve STK'lardan yardım talep ediyorum. Kayıp gönüllüleri olarak bir çok olayın bizden takip edildiğini biliyoruz. Çünkü paylaştığımız herhangi bir kayıp, çok kısa zamanda yazılı ve görsel medyada yer alıyor ve kayıplar çok daha kısa sürede bulunuyor. En son kayıp bir kızımız vardı aile 155'i aramamış. Çocuk eve geç kalmış sonra gitmeye korkmuş ve bir karakola sığınmış. 155'e ihbarı ben verdim ve 1 saat sonra kız ailesine teslim edildi 155 anonsu geçince. Bu bizi mutlu eden bir gelişmeydi. burada emniyetin hakkını da yememek lazım. Tüm kayıp olaylarında çok ciddi çalışıyorlar, en ufacık ipucunu bile değerlendiriyorlar. Buradan tüm emniyet birimlerimize teşekkür ediyorum. kayipgonulluleri.com sitemizde bize ulaştırılan eski kayıpları da sürekli girip onları da güncel tutuyoruz. Röportajın başında da dediğim gibi, umut hep var kaybı yaşayan aileler için.

10344853_10203926183463620_411263196_n-001.jpg

Meclis Araştırması açılması bu konuya katkı sağlar mı?

Bilemeyiz bunu ama aileler için her yeni kapı umut demek.

Çocuklarının organ mafyasının eline düştüğünden şüphelenenler de var. Bu çalışmalar esnasında sende böyle bir şüphe oldu mu? Ayrıca fuhuş, dilenci ve hırsızlık çeteleri için gönüllü insanlardan ve hükümetten beklentilerin neler?

Maalesef kayıplarda ilk akla gelen bu. Ama olayın gidişatı bize artık kaçırılma mı, kendi isteğiyle bir kaçış mı, ailelerle birebir irtibat halinde olduğumuz için fikir verebiliyor. Şimdiye kadar ilgilendiğimiz hiçbir kayıp olayında böyle bir şüphe duymadım ama bu olayın ciddiyetinin de farkındayım. Çeteler için devletimizin tüm birimleri ciddi bir savaş içerisinde. Kökünün kazınacağına inancım tam.

Kayıp Gönüllüleri projesi başladıktan sonra, çok sayıda kayıp çocuk olayı ve aileleri ile ilgilendin. Seni en çok etkileyen aile ve kayıp olayı hangisi oldu?

Birbirinden ayırmam mümkün değil. Hepsi çok acı ama işin içinde kaçırılma, tecavüz ve işkence ile öldürme varsa, hele ki bu bir çocuksa, maalesef yaşadığım acıyı anlatacak kelime bile bulmam zor. Onları hiç görmeden bu acıyı hissedebiliyorum. Küçük Gizem  Akdeniz buna ciddi bir örnek. Adana' da kaybolmuştu. Allah ailesine sabır versin. Küçük çocukların kaybında çok korkuyor ve sıkıntılı saatler yaşıyoruz ekip arkadaşlarımla.

Bu projede başarılara imza atmaya başladınız. Neler yaptınız biraz anlatır mısın?

Öncelikle ben tek başıma bir şey yapmıyorum. İşinden gücünden vakit ayırıp tamamen gönüllü olarak çalışan arkadaşlarımın da büyük emeği var. Bazı vakalarda acının içinde acı çıkıyor. Yine bir vakamızda, ailenin durumunu anlattı bize kayıp ailesinin evine giden arkadaşımız. O aile için kolları sıvadık. Hayırsever insanlarla o ailenin ne ihtiyacı varsa karşılamaya ve gidermeye çalışıyoruz. Nakit para asla aileye vermiyoruz. İhtiyaçları belirleyip onları alıp götürüyoruz. Bu tip durumlarda yine bizi yalnız bırakmayan tüm gönlü güzel insanlara teşekkürü borç bilirim.

Sanat dünyasından destek olanlar oldu mu? Bu konu ile ilgili sanatçılar gönüllü olmak isterse neler yapmasını istersin?

Sanat dünyasından çok fazla destek görmedik açıkçası. Konser, albüm tanıtımı yapan insanları da yargılamıyorum. Neticede işlerini paylaşıyorlar ama, bir paylaşımdan bir şey kaybedeceklerini sanmıyorum. Destek olurlarsa çok mutlu oluruz. Kimse benim başıma gelmez diye yaşamasın. Gelebiliyor maalesef!

Bu projenin büyümesi için, belediyelerden ve hükümetten nasıl bir destek bekliyorsun?

Bu projenin büyümesi için biz yeteli derecede sesimizi duyurmaya çalışıyoruz. Devlet ve belediyeler nasıl destekler bunu bilmiyorum, açıkçası hiç de düşünmedim. Olaylar o kadar kendiliğinden hızla gelişti ki ama kayıp olaylarında o yörenin belediye başkanlarına çağrıda bulunuyorum, arıyorum. Ellerindeki kolluk güçlerine ihtiyaç duyulabiliyor. Özellikle Akut ve STK'ların gönüllülerle yaptığı aramalarda, yiyecek ve içecek sorununu çözdürüyorum belediye başkanlarımızdan rica ederek. Onlar zaten inanılmaz hassas davranıyorlar, aileyle de iletişime geçiyorlar.

Fuldencim bu konu hakkında duyarlılığın takdire şayan. Ayrıca sorularıma verdiğin cevaplar için sana çok teşekkür ediyorum. Fulden Uras’ın önderliğinde bir araya gelmiş ve gelmek isteyen gönüllü insanlara son olarak hangi mesajları vermek istersin?

Öncelikle ben teşekkür ederim. Tüm gönüllü dostlarım onlara verdiğimiz talimatları birebir uyguluyorlar burada sıkıntı yok. Tek sıkıntımız gönüllü sayımız hala çok az bunun artması, neticede bu bir gönül işi bir maaş vermiyoruz, gönüllülerimiz gidilecek ailelere kendi imkanlarıyla gidiyorlar ama çok hızlı büyüdüğümüzün farkındayım. İlerleyen günlerde bu oluşumu bir çatı altında toplamayı düşünüyorum.

Fulden, sevilen ve çok takip edilen bir sanatçı. Takdir ettiğim bu sosyal sorumluluk projesi ile Fulden Uras ve gönüllüleri, kayıp çocuklara ve ailelerine büyük katkılar sağlıyor. Önce 155'i arayıp, karakola gidin ve kayıp başvurusu yapın. Daha sonra ise mutlaka Fulden'e ulaşın. 

Unutmayın: Anne ve babalar mutlaka çocuklarının diş röntgenlerini çektirip saklamalı. Evde mürekkep ile çocuğunun tüm parmaklarının izini almalı ve bir dosyada saklamalı. Ayrıca kökünden koparılmış saç teli de mutlaka saklanması gerekenler arasında. Çocuğun yanık ve yara izleri, benleri gibi fiziksel özellikleri de bilinmeli. Kaçırılma durumunda bu bilgiler işe yarayacaktır.

Tüm kayıp ailelerinin kısa sürede çocuklarına kavuşması gönülden dileğim

Onur AKAY

TWİTTER: @_onurakay_

E-POSTA : onurakay@onurakay.com.tr

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.