1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE REKOR YÜKSELİŞ
KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE REKOR YÜKSELİŞ

KARŞILIKSIZ ÇEKLERDE REKOR YÜKSELİŞ

Ekonomide uzun süredir devam eden kötü gidişe seçimlerden sonra hızla artan terör olayları ve Rusya krizide eklenince ticaret sahipleri çeklerini ödeyemez oldular

A+A-

Bankalara ibraz edilen çek tutarı yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 111 milyar TL olurken, karşılıksız işlemi yapılan çek adedi ise yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı.
   
Bu dönemde, ibraz edilen çek adedi ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 15 artarak 3,5 milyon oldu. 
   
Türkiye Bankalar Birliği'nden yapılan açıklamaya göre, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin tutarı, Şubat 2016 ayında, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 17, yılın ilk iki ayında ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 9 oranında azaldı. 
 
Açıklamada şöyle denildi:
 
"Karşılıksız işlemi yapılan çek adedi yılın ilk iki ayında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 32 arttı.

Parasal tutarı 4,4 milyar TL olan 127 bin adet çeke yılın iki ayında  karşılıksız işlemi yapıldı. Aynı dönemde, karşılıksız işlemi yapılan 428 milyon TL tutarındaki 15 bin adet çek, daha sonra ödendi.
   
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranı:   

Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bankalara ibraz edilen çeklere oranı tutar olarak yılın ilk iki ayında geçen yılın aynı dönemine göre 1,2 puanlık azalış ile yüzde 4,0 olurken, adet olarak 0,5 puanlık artış ile yüzde 3,6 oldu. 
   
Karşılıksız işlemi yapılan çeklerin il bazında dağılımı:

Şubat 2016 ayında karşılıksız işlemi yapılan çek adedinin en fazla olduğu 5 il, sırasıyla İstanbul, Ankara, Bursa, İzmir ve Antalya oldu. Tutar olarak en fazla karşılıksız işlemi yapılan çeklerin bulunduğu iller arasında ilk sırada İstanbul yer alırken, bu ilimizi Ankara, Bursa, Antalya ve İzmir izledi. 
   
Şubat 2016 ayında tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en yüksek olduğu 5 il sırasıyla yüzde 10,8 ile Kırşehir, yüzde 10,7 ile Şırnak, yüzde 10,4 ile Mardin, yüzde 9.2 ile Şanlıurfa ve yüzde 8,9 ile Bingöl oldu. Tutar olarak, karşılıksız işlemi yapılan çeklerin ibraz edilen çeklere oranının en düşük olduğu iller ise Kastamonu, Çankırı ve Bayburt oldu." 

mynet

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.