1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. Karayılan'dan Süreci Gerecek Açıklamalar
Karayılan'dan Süreci Gerecek Açıklamalar

Karayılan'dan Süreci Gerecek Açıklamalar

Kandil taleplerini artırıyor.

A+A-
Karayılan'ın bu açıklaması çok konuşulacak !
 
 
Kandil taleplerini artırıyor. PKK terör örgütü listesinden çıkarılsın, Öcalan serbest kalsın ve özel kuvvetler lağvedilsin gelen son talep oldu.
 
 
Murat Karayılan Kürt televizyonuna konuştu. Kandil'den verdiği mesajlar bu kez "işi yokuşa süren" türden oldu. 
 
3 TALEP
 
 
*Silah bırakmak için Öcalan'ın serbest bırakılmasını şart koştu
 
 
*PKK'nın uluslararası terör örgütleri listesinden çıkarılmasını istedi
 
 
*Özel Kuvvetlerin lağvedilmesini talep etti. 
 
Karayılan, PKK'nın yeni söylemini de açıkladı; "Yeni Türkiye yeni Ortadoğu yeni dönem"
 
 
İşte Karayılan'ın açıklamalarından önemli bölümler;
 
ÖZEL KUVVETLER LAĞVEDİLSİN
 
Geri çekilme tamamlanırsa 2. aşama başlayacak. Bu aşamanın özellikleri Türk Devleti’nin çözüm karşısındaki görevlerini yerine getirmesidir. Yani anayasada bir reform yapması, koruculuk sistemi ve özel kuvvetleri vb. güçleri bir kenara çekmesi ya da bunları sivilleştirmesi. Bu savaş güçlerinin ya lağv edilmesi ya da geri çekilmesi gerekiyor. 
 
Aynı şekilde yeni bir anayasanın düzenlenmesi gerekiyor. Bunda Türkiye’nin demokratikleştirilmesi, Kürt inkarının kaldırılması ve varlığının kabul edilmesi, Kürt halkının özgürlüklerinin garanti altına alınması, aynı şekilde Türkiye’de yaşayan diğer halkların da, yaşayan farklı etnik ve dini kimliklere özgürlük tanınması gerekiyor. 
 
 
ÜÇÜNCÜ AŞAMA

Bunların başarıyla sonuçlanmasından sonra 3. Aşama devreye girer. Buna da “normalleşme süreci” ve “özgürlükler süreci” diyebiliriz. Kürt ve Türk toplumunun karşılıklı birbirini affetmesi gerekiyor. Toplumsal bir barış projesi çerçevesinde kalıcı bir barışın sağlanması lazım. 
 
ÖCALAN ÖZGÜRLEŞİRSE SİLAH BIRAKIRIZ
 
Başta Önder Apo olmak üzere herkesin özgürleşmesi gerekiyor. Hiçbir esirin kalmaması lazım. Bu çerçevede ancak gerillanın silahsızlandırılması gündeme girebilir. Çözümün konsepti böyle ortaya konuldu. 
 
SİLAHI NE ZAMAN BIRAKACAKLAR?
 
Bizim açıklamamıza karşı AKP’nin danışmanları bazı şeyleri olumlu bulmasının yanı sıra özellikle benim için “Karayılan tam süreci anlamamış” diyor. Aslında hareketi kastederek söylüyorlar. “Normalleşme öncesi silahların bırakılması lazım. Eğer olmazsa normalleşme nasıl başlar” diyorlar. Bununla süreci geriye çekmek yada kendi isteklerini dayatmak istiyorlar. Biz “En son silahsızlanma” demiyoruz.  Normalleşmeye paralel olarak özgürlüklerin gelişmesiyle birlikte sonuca gidebiliriz. 
 
Şimdi de önceliklerin yerini değiştirmek istiyorlar. Bir de “Kandil’e çekilecek güçler bizim için tehdit unsuru olurlar. Tehditler altında nasıl anayasal reformlar yaparız(?)” diyorlar. Bu ne demektir? Demek ki teslim almak istiyorlar. Bu hegemonik iktidar anlayışıdır.  Hep kendini üstte görme var. Senin 700 bin askeri gücün var. Hiç kimse için tehdit olmuyorsa birkaç bin Kürt gerillasının ülke dışında bulunması mı sizin için tehdittir. Bunlar yanlış şeylerdir. 
 
TERÖRİST DEĞİL AKTİVİST

Avrupa Konseyi Parlementer Meclisinin PKK aktivis kararını yetersiz görüyoruz diyen Karayılan,"Biz terörist değiliz, terör karşısında direniyoruz." dedi.
 
 
PKK TERÖR LİSTESİNDEN ÇIKARILMALI
 
Avrupa Konseyi Parlementerler Meclisi PKK hakkında terörist değil, aktivist gibi kelimeler kullanmasını karar altına alması olumlu bir davranış olsa da yetersiz görüyoruz. PKK’nin bütünen terör listesinden çıkarılması lazım. Zaten terör listesine alınmamız büyük bir haksızlıktı. Dünyanın neresinde görülmüş ki milyonlarca taraftarı ve sempatizanı olan bir hareket terör olarak ifade edilmiş. En doğal temel hakları için mücadele eden gücü terör listesine alıyorlar. Böyle bir şey olamaz. Biz terörist değiliz, terör karşısında direniyoruz.
 
STRATEJİMİZ: 
 
"YENİ TÜRKİYE YENİ ORTADOĞU YENİ DÖNEM"
 
Biz bölgede artık yeni bir dönem başlatmak istiyoruz. Sorunları çatışma ve silahla değil, siyaset ve diyalogla çözmek istiyoruz. Bunun için şiarımız “Yeni Türkiye, yeni Ortadoğu, yeni dönem” dir. Bu temel stratejimizdir. 
 
İRAN'DA PKK NE YAPACAK?
 
Türkiye’den başlattığımız demokratik çözüm süreci İran ve Türkiye içinde geçerlidir. Bir yerden diyalog diğer yerden savaş mantığını esas almayacağız. Mücadelemizin temelinde ilke, felsefe ve ideoloji var. Bölgede çatışan güçler arasında 3. bir çizgiyiz. Bu halkların kardeşliği ve demokrasi çizgisidir. Suriye Kürtlerinde bu çizgide hareket etmesi gerekiyor. Bir yerden barış bir yerden savaşın sürdürülmesi doğru değildir. Biz her alanda diyalog ve siyasetle çözümü esas alıyoruz. Tabi ki olası saldırı durumunda herkes kendini savunacaktır.
 
AK PARTİ'YE GÜVENİYOR MU?
 
Birçok kişi bize AKP’ye inanıp inanmadığımızı sordu. Sorun bizim AKP’ye inanıp inanmamız değildir. Mücadelemiz ulaştığı düzeyle beraber AKP’nin çözüme dönük verdiği mesajlar ve Önderliğimizle yürüttüğü müzakereler durumu var.  Ama hiçbir şeyin garantisi de yok. Yine de biz umutluyuz. Çünkü halkımıza, Türkiye halklarına  ve kendi gücümüze güveniyoruz.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.