1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. KANSER ALARMI VEREN BENLERİ CİDDİYE ALIN!
KANSER ALARMI VEREN BENLERİ CİDDİYE ALIN!

KANSER ALARMI VEREN BENLERİ CİDDİYE ALIN!

Renk ve şekil değiştiren benlerin, kanser riski açısından önemsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

A+A-

Özellikle vücudunda çok sayıda beni olanlar güneşe karşı daha dikkatli olmalı çünkü Dermatolog Dr. Ahmet Günay, renk ve şekil değiştiren benlerin, kanser riski açısından önemsenmesi gerektiğine dikkat çekiyor.

Güneşin ultraviyole ışınları, A ve D vitaminlerini açığa çıkardığından özelikle çocukların kemik gelişimi için gerekli. Ayrıca sedef hastalığı, egzama ve akne tedavisi için de güneş faydalı. Ancak artık güneşin zararları, yararlarından çok daha fazla görülüyor. Yerleştikleri tabakalara göre Bazo Cellular veya Spino Cellular diye adlandırılan iki cilt kanseri tipi, yüzde 90 oranında güneşe fazla maruz kalanlarda görülüyor. Belki de bu yüzden en çok balıkçı ve çiftçilerde ortaya çıkıyor. Yuvarlak, zeminleri kabarık ve iyileşmeyen yaralar seklinde kendini gösteren bu tür kanser tiplerinde erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcı olabilir. Bir de yine güneşin tetiklediği, genelde koyu renk benler üzerinden gelişebilen Malign Melanom adını verilen kanser türü vücudun en hızlı yayılan kanserleri arasındadır. Genellikle güneşin tetiklemesiyle ortaya çıkan bu cilt kanseri türünde yine cerrahi tedavi ve kemoterapi kullanılan yöntemler arasında.

YAZIN TEHLİKE NEDEN ARTAR?

Bir benin kansere dönüşebilmesi için travmaya uğraması gerektiğini belirten Liv Hospital Dermatoloji Uzmanı Dr. Ahmet Günay, bu travmaların başında ise güneş ışınlarının geldiğini söylüyor. Bu nedenle benlerin yazın kansere dönüşme riskinin arttığına işaret eden Dr. Günay, benlerin ne zaman tehlike sinyali verdiğini anlamak için bilinmesi gereken bilgileri aktarıyor: “Güneş dışında avuç içi, ayak tabanı, sutyen tokası, iç çamaşırı lastiği gibi yerlere denk gelen benler sıklıkla sürtünme ya da kopmalara bağlı olarak travmaya uğrar. Bu tip benlerin aldırılması gerekir. Özellikle ani ve yüksek dozdaki güneş çok önemlidir. Yanık yapacak boyutta kızarma, soyulma gibi durumlar, deri kanserine dönüşme riskini artırır. Hücre tipini bozarak atip yaratır. Özellikle koyu renk melanin içeren benlerde daha fazla risk bulunur. Hücre yapısı bozulunca kanser riski de artar. Güneş ışınlarından özellikle ultra viyola A ışınları daha riskli ışınlardır. Ne yazık ki kullandığımız güneş koruyucular da ultra viyole B ışınlarına göre belirlenmiş faktörler yer alır. Güneş koruyucu kullanırken üzerinde “Ultra viole A ve B’den korur” yazması gerekir.

NE YAPMAK GEREKİR?

Öncelikle 11.00 ile 16.00 arası güneşe çıkmamak gerekiyor. Bu saatler dışında da dermatoloğun önerdiği güneş koruyucuları kullanılmalı. Açık renk cildi olanlar ya da ailesinde melonom öyküsü olanlar senede bir defa kontrolden geçmeli. Ayak tabanı, el ayası ve iç çamaşır lastiği ya da sutyen tokası temas eden yerlerdeki koyu renk benler aldırılmalı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.