1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KANDİL ARTIK ÖCALAN'I DİNLEMİYOR
KANDİL ARTIK ÖCALAN'I DİNLEMİYOR

KANDİL ARTIK ÖCALAN'I DİNLEMİYOR

6-8 olayları ardından kesilen AKP ve Kürt siyaseti arasında yarın başlayacak olan görüşmelerin gösteriden ibaret olduğu gittikçe netleşiyor.

A+A-

HALKLARIN Demokratik Partisi (HDP) Grup Başkanvekili ve İmralı heyetinin üyesi Pervin Buldan, çözüm sürecinde karşılıklı adımların eş zamanlı atılması halinde Abdullah Öcalan'ın Mart veya Nisan ayında silahların bırakılması için PKK'ya çağrı yapabileceğini söyledi.

GÖRÜŞMELER YENİDEN BAŞLIYOR

Hükümetin, 6-8 Ekim olayları gerekçesiyle askıya aldığı çözüm süreci görüşmeleri, yarın HDP'nin İmralı heyetinin Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacağı görüşmelerle yeniden başlıyor. Son durumu DHA muhabirine değerlendiren HDP'nin Grup Başkanvekili ve İmralı heyeti üyesi Pervin Buldan, yarın Başbakan Yardımcısı Yalçın Akdoğan ile yapacakları görüşme itibariyle diyalog kanallarının tekrar resmi olarak açılmış olacağını belirterek, "Yarın yapacağımız görüşmede İmralı'ya gidişimiz ile ilgili tarih belli olacak. İmralı ziyareti tahmini olarak önümüzdeki hafta 22-23 Kasım gibi görünüyor" dedi. Ancak siyaset kulisleri bu görüşmelerin eskiden gelinen noktadan daha ileriye gidilebilecek bir yanı olmadığı konusunda hem fikirler. Çünkü sorun Kürt Siyasetçiler ve Abdullah Öcalan'ın tutumlarından kaynaklanmıyor. esasen Kürt legal siyaseti ve AKP dolayısı ile Abdullah öcalan tüm ayrıntılarda anlaşmış durumdalar. deniliyor. Siyasi kulisler anlaşmazlığın Kandil'in gelinen noktadan tatmin olmamasından kaynaklandığı konusunda ısrarlılar. Bu nedenle Öcalan'ın "silahları bırakın" demesinin işe yaramayacağını ileri sürüyorlar.

'YENİ İSİMLERİN İMRALI'YA GİDİŞİ DE YARIN NETLEŞECEK'

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ardından AKP ve Kürt tarafı arasında gerilen süreç ilşkileri tam anlamı ile çorbaya döndü. PKK'nın Kobani'de süren savaşı bahane ederek ülkenin heryerinde gerçekleştirdiği eylemlerden sonra bir çok güvenlik görevlisinin şehit olması sivillerin hayatını kaybetmesi üzerine açmaza giren pazarlık sürecinde İmralı'da cezasını çeken terör örgütü lideri Öcalan'ın gönderdiği mektuplar ve mesajlar işe yaramamıştı. AKP yaptığı açıklamalar ile elinde esir tuttuğu öcalan'ın önemini tekrar artırmak isterken, PKK dışında ki Kürt siyasetçilerde AKP ile aynı stratejiyi izleyerek Apo'yu hala sözü dinlenen Kürt lider havasına sokmaya çalışıyorlar.

SOKAKLAR BAŞKA SİYASET BAŞKA DİLEDE KONUŞUYOR

AKP ile Kürt Siyasetçilerin aksine Kandil'in büyük etkisinde olan sokaklar ayrı dilde konuşmaya devam ediyorlar. Bir yandan Güneydoğu'da büyük miktarda silahlanma eyilimi olduğu ileri sürülürken diğer yanda siyasetçiler silah bırakmaktan söz ediyorlar. AKP devlet düzeni ve güvenliğine biat edilmesini isterken, bir çok il ve ilçelerin mahallerinde PKK gençlik organizasyonları hendekler kazma girşiminde bulunuyor. Hala elektrik paraları tahsil edilemiyor ve hala hergün şantiyeler basılıyor, araçlar yakılıyor. Ülkede sürece ilşkin bu gelişmeler kaydedilirken, Siyasetçiler yeniden cilalamaya çalıştıkları terör örgütü lideri Abdullah öcalan'ı öne çıkarma gayertine bu günde şöyle devam ettiler.

ÖCALAN SİLAH BIRAKTIRACAK İDDİASI

HDP Grup Başkanvekili Buldan, tarihi netleşecek olan İmralı ziyaretini mevcut heyet ile mi yoksa müzakere heyetine dahil olması beklenen isimlerle mi gidecekleri konusunda ise "Heyetin adaya müzakere heyetine katılacak yeni isimlerle gidip gitmeme konusu da yarınki görüşmede netleşecek. Bunlar yarınki görüşmede masaya yatırılacak. Müzakere heyetinin genişlemesi ve adaya bizim dışımızda kimlerin gideceği yarın netleşecektir" diye konuştu.

EĞER OLUMLU GİDERSE

Öcalan'ın yapılacak olan müzakerelerin olumlu gitmesi durumunda Mart- Nisan ayında silahların bırakılması konusunda PKK'ya çağrı yapabileceği ile ilgili soru üzerine ise HDP'li Buldan, "Adımların karşılıklı atılması yönünde bir şey var, talep var. Senkronik bir şekilde eş zamanlı hükümette adım atacak, hareket de adım atacak. Karşılıklı bu adımların atılması ile süreç gelişecek. Sayın Öcalan ile son görüşmemizde bu telaffuz edildi. Adımlar karşılıklı olarak atılırsa ve bir düzene girilirse muhtemelen Mart veya Nisan ayı gibi bir çağrı yapılabilir. Ama, her şey atılacak olan adımlara bağlıdır" dedi.

BİRBİRLERİNE İNANMIYOR VE GÜVENMİYORLAR

Taraflar arasında en büyük anlaşmazlık nedeni karşılıklı güvenin tesis edilemeyişi. Ne Kürtler AKP yönetimine süreç konusunda güveniyor ne de AKP PKK'nın silah bırakacağına inanıyor. Terör örgütü ile yapılan önceki pazarlıkların ardından meydana gelen olaylardan anlaşıldığı üzere PKK'nın Güneydoğuda istediği özerklik şartları oluşuncaya kadar silah bırakmayacağı sık sık tekrarlanan bir gerçek olarak netleştiği halde, Öcalan'ın silahları bırakın çağrısı yapacağı açıklamasının hiç bir inandırıcı yanı olmuyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.