1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. Kadına Şiddet de Afrika Ülkesiyiz !
Kadına Şiddet de Afrika Ülkesiyiz !

Kadına Şiddet de Afrika Ülkesiyiz !

Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Nijerya ile aynı kategoride olduğunu yazdı.

A+A-

AİLE İÇİ ŞİDDETTE TÜRKİYE NAL TOPLUYOR
 

WASHINGTON POST YAZDI

- 26 ülke arasında yapılan araştırmayı yayınlayan Washington Post gazetesi, Türkiye'nin Nijerya ile aynı kategoride olduğunu yazdı.
- Gazete, Türkiye'nin Afrika ülkelerinin hemen ardından, kadına şiddeti hoş gören ülkeler arasında bulunduğunu kaydetti.

AFRİKA ÜLKESİ SIRASINDAYIZ
 
Aile içi şiddette Türkiye “nal topluyor”. Washington Post gazetesinin 26 ülkede yaptırdığı şiddet araştırmasına göre Türkiye, “kadına yönelik şiddetin hoş görüldüğü ülkeler” sıralamasında, Afrika ülkeleri düzeyinde kaldı.
Türkiye’nin de aralarında bulunduğu 26 ülke arasında yapılan, şiddet gören kadınların yaklaşımlarının incelendiği bilimsel araştırmanın sonuçları Washington Post gazetesinde yayınlandı.

NİJERYA İLE YANYANAYIZ

Araştırmaya göre, kadınların aile içi şiddeti hoş gördüğü ülkeler sıralamasında Afrika ülkeleri ile hemen aynı düzeyde çıktı.
Michigan Üniversite’sinden Rachael S.Pierotti’nin yürüttüğü araştırma sonuçları, Amerikan Sociological Review dergisinde yer aldı. Washington Post gazetesi buradan yaptığıalıntılarla, 26 ülkedeki kadınlara, “Koclar bazen karılarına kızarlar. Aşağıdaki durumda sizce koca, karısına vurmakta haklı mıdır?” diye soruldu. Kocasına haber vermeden dışarı çıkması, yemeğin altını yakması, çocukları ihmal emesi gibi olasılıklarda, kadınların yanıtları değerlendirildi. Sonuç olarak, 26 ülkeden 23’ünde giderek daha fazla kadının şiddeti reddettiği gözlendi. Mali, Ürdün ve Eiyopya gibi ülkelerde şiddet tamamen kabul edilirken, Türkiye ise Nijerya ile aynı sırayı paylaştı.
 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.