1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. KAÇAK ET SKANDALINDA FLAŞ GELİŞME
KAÇAK ET SKANDALINDA FLAŞ GELİŞME

KAÇAK ET SKANDALINDA FLAŞ GELİŞME

1044 ton olarak saptanan kayıp et miktarının 5 bin tona ulaşabileceği öne sürüldü. 5 antrepodan 4'ünde sayım devam ederken, kaçakçılığın güvenlik kameraları yere doğru çevrilerek ve mühür bozulmadan kapının açılır hale getirilmesiyle yapıldığı

A+A-

MERSİN'de gümrük antrepolarında başlatılan ithal kırmızı et operasyonunu derinleştirilirken, ilk etapta 1044 ton olarak saptanan kayıp et miktarının 5 bin tona ulaşabileceği öne sürüldü. 5 antrepodan 4'ünde sayım devam ederken, kaçakçılığın güvenlik kameraları yere doğru çevrilerek ve mühür bozulmadan kapının açılır hale getirilmesiyle yapıldığı, ayrıca yan taraftaki kuru antrepodan etlerin bulunduğu soğuk antrepoya harici kapı açıldığı belirlendi. Yapılan açıklama ve incelemeler sadece kaçakçılık olarak değerlendirilirken, iç piyasaya sürülerek vatandaşlara yedirilen kaçak etlerin durumu hakkında sağlık bakanlığından hiç bir açıklama yapılmaması dikkat çekiyor.

BİNLERCE TON ET VAR SAHİPLERİ YOK

Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli'nin bizzat el koyduğu ithal kırmızı et kaçakçılığında Irak'a transit gönderilmek üzere yurda sokulan ve piyasa değeri 28 milyon lira olarak açıklanan etlerin kaybolmasıyla ilgili Mersin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü soruşturmada, 11 kişi hakkında işlem yapılırken, çok sayıda kişinin de arandığı öğrenildi.

4 ANTREPODA SAYIM SÜRÜYOR

Orta Akdeniz Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü, Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekiplerinin 4 Kasım'dan beri yürüttüğü operasyon derinleştirildi. Çay Mahallesi'ndeki Mefa isimli antrepoda yapılan sayımda 1044 ton kırmızı etin kaybolduğu ortaya çıkartılırken, 4 antrepodaki sayımın devam ettiği öğrenildi. Buralardaki sayımların tamamlanmasıyla kaybolan et miktarının 5 bin tona ulaşabileceği öne sürüldü.

2 ÇUVAL DOLU ETİKET ÇÖPTE BULUNDU

Çay Mahallesi'ndeki antrepodaki sayımda kemiksiz bufalo veya sığır eti bulunması gerekirken, kolilerde tavuk kıyması ve kırıntılarının bulunduğu, bazı kutuların ise boş olduğu, ambalajların orijinalliğinin bozulduğu, yabancı menşeli kırmızı et olduğunu gösterir etiketlerin de 2 çuvala doldurulup, çöpe atıldığı rapor edildi.

MÜHÜRLÜ KAPIYA DÜZENEK

Mersin Gümrük Muhafaza Kaçakçılık ve İstihbarat Müdürlüğü ekipleri, kırmızı et kaçakçılığının antrepoların çift kanatlı kapısının mührü kırılmadan gerçekleştirildiğini, güvenlik kameralarının yere doğru yönlendirildiğini, ayrıca kuru antrepodan soğuk hava antreposuna bir kapı açılarak giriş, çıkış sağlandığını ortaya çıkardı.

TEZGAH BÖYLE KURULMUŞ DEVLET AYAKTA UYUMUŞ

"Mühürlenen giriş kapısının haricinde antreponun 1 numaralı kuru deposuna açılan PVC'den yapılmış küçük bir kapı olduğu, bu kapıdan 11 numaralı soğuk hava deposuna giriş, çıkış yapılabildiği belirlendi. Ayrıca söz konusu 1 numaralı kuru deponun kepenk şeklindeki kapısından araçların yük alıp verebileceği, 2 numaralı kuru depoya açılan kapısı olduğu, 2 nolu kuru yük deposunun antrepo sahasına açılan ana kapısının mühürlense dahi mühür bozulmadan çift kanatlı olarak bir tarafa çekilerek açılabildiği, 2 numaralı kuru depoya açılan kapısı olduğu, bu kuru yük deposundan 11 numaralı soğuk hava deposuna girilebildiği tespit edildi. Ayrıca antrepo içerisindeki güvenlik kameralarının birçoğunun yönlerinin zemine doğru çevrilmiş olduğu görüldü."

'BİR DEFADA 1044 TON'

Mersin Gümrüğü'ne gelen Gümrük ve Ticaret Bakanı Nurettin Canikli, ortaya çıkan kırmızı et vurgunun detaylarını bizzat kendisi açıklayarak şunları söylemişti:

VATANDAŞA BİNLERCE TON ET YUTTURULDU BAKAN CEZA DERDİNDE

"Mersin 2012- 2013 yılları ortalaması, kaçak et tespiti 300 ton civarında idi. Bir defada 1044 ton kaçak et tespit edilmesi bu anlamda kayda değerdir. Kaçak etin piyasa değeri 28 milyon lira civarı. Hem para cezası hem de hapis cezası gerektiren fiildir. Gümrük idaremiz en kısa sürede yaklaşık 77- 78 milyon liralık bir ceza tatbik edecektir. İlk yaptığımız hesaplara göre. Bu cezanın tahsili içinde gerekli tedbir kararı alınacaktır. Cumhuriyet Savcılığı ve yargımızda soruşturuyor. Onunla ilgili gerekli işlem yapılıyor. Organize olarak yapılmışsa 1.5 yıl ile 7 yıl arasında cezası olacaktır. Bunun takdiri tabi ki yargımıza aittir."

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.