1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İzmir'de ki Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor
İzmir'de ki Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor

İzmir'de ki Operasyonun Ayrıntıları Netleşiyor

İzmir’de ihalelerde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle düzenlenen operasyonda .....

A+A-

İZMİR OPERASYONU İLE İLGİLİ AYRINTILAR NETLEŞTİ

 Devlet Demir Yolları'na (TCDD) bağlı liman işletmesi ihalelerinde yolsuzluk yapıldığı gerekçesiyle düzenlenen operasyonda aralarında bir daire başkanı, bir holding sahibi ve İzmir Limanı Müdürü’nün de bulunduğu 25 kişi gözaltına alındı. Gazetecileronline sitesinde gelişmeler ile ilgili haber şu şekilde.

İzmir Limanı İşletme Müdürlüğü’nde ihaleler ve işlemlerde usulsüzlük ve yolsuzluk yapıldığı ihbarları üzerine İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma açtı. Soruşturma kapsamında İzmir Emniyet Müdürlüğü Mali Şube'nin yaptığı, bir yıl süren izleme ve dinlemenin ardından polisler bu sabah erken saatlerde başta İzmir olmak üzere İstanbul, Ankara, Hatay, Van’da da bazı adreslere baskınlar düzenledi. 

Baskın yapılan adresler arasında TCDD Genel Müdürlüğü de bulunuyor. Mali Şube polisinin TCDD Genel Müdürü Süleyman Karaman'ın odasında da arama yaptığı öğrenildi. TCDD'den yapılan açıklamada ise kurumda arama yapılmadığı belirtilerek, kurumdan 8 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Baskınlar sırasında polisin bilgisayarlar ve bazı belgelere el konulduğu belirtilirken, 25 kişi de gözaltına alındı. Gözaltına alınanlar arasında İzmir Liman müdürü ve yardımcıları ile opearasyon müdürü de bulunuyor. Gözaltına alınanlardan birinin de AKP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı ve Ulaştırma eski Bakanı Binali Yıldırım'ın bacanağı Cemalettin Haberdar olduğu iddia edildi. Yıldırım ise bacanağının gözaltına alınıp alınmadığı konusunda, "Alınıp alınmadığını bilmiyorum. Haberim yok" dedi.

SABAH OPERASYON ÖĞLENDEN SONRA GÖREVDEN ALMA

Operasyonu yapan birimlerin başındaki Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın ve Narkotik Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürü Behzat Tuzcu, bugün öğleden sonra görevlerinden alındı. Emniyet Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik, Organize Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarıyla Mücadele, Mali Suçlarla Mücadele ve Siber Suçlarla Mücadele şubelerinden sorumluydu.

JET ATAMALAR

İzmir’de Liman İşletmesi Operasyonu’nu yapan üç polis şefinin yerine jet atamalar yapıldı. Müdür Yardımcısı Mehmet Ali Şevik'in yerine Konak İlçe Emniyet Müdürü İsmail Akıntürk vekaleten, Narkotik Şube Müdürü Behzat Tuzcu Basın Protokol Şube Müdürlüğü’ne getirilirken, yerine Basın Protokol Şube Müdürü Okan Özer geldi. Bayraklı İlçe Emniyet Müdür Yardımısı Uğur Yıldız Konak İlçe Emniyet Müdürü oldu. Görevden alınan Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdür Yardımcısı Taner Aydın’ın yerine henüz atama yapılmadı. Mehmet Ali Şevik ve Behzat Tuzcu’nun üç yıldır aynı makamda görev yaptığı, Taner Aydın’ın ise iki ay önce İstihbarat Şube Müdür Yardımcılığı’ndan Organize Suçlarla Mücadele Şubesi’ne getirildiği öğrenildi. 

SORUŞTURMAYI KİM YÜRÜTÜYOR

İzmir Liman İşletmesi'ndeki operasyonun İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesindeki örgütlü suçlar bürosu savcılarından Ali Çelik yürüttü. DHA'nın edindiği bilgilere göre, Ali Çelik, 2011 yılında İzmir Büyükşehir Belediyesi soruşturması ile Karabağlar ve Kuşadası belediyelerine yönelik operasyonları da yönetmişti. O dönemde “Özel yetkili savcı” olarak görev yapan Çelik, 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde duruşma savcısı olarak da çalıştı. Çelik, 2013 kararnamesinde ise Örgütlü Suçlar Bürosu’nda bağlı dört savcıdan biri olarak atanmıştı. İzmir’deki Örgütlü Suçlar Bürosu’ndaki dört savcı Başsavcıvekili Ali Haydar’a bağlı olarak görev yapıyor. Başsavcı Ali Haydar daha önce İstanbul’da Özel Yetkili Savcı göreviyle Ergenekon ve Balyoz soruşturmaları ile İbrahim Tatlıses’in vurulması olaylarını soruşturmuştu. 

Gözaltındaki işadamı M.C.B.’nun başında olduğu soyadını taşıyan holdinge bağlı bir şirket denizcilikle ilgili alanlarda faliyet gösteriyor. Şirket, jeneratör, forklift, motoryat, üretim, satış ve servis hizmetleri veriyor, Çinli bir şirket işbirliğiyle liman ekipmanları da üretiyor. Şirketin özelleştirme girişimi sonuçsuz kalan İzmir Limanı’nın tevzii, yenileme, genişletme, kapasite arttırımı, vinç hizmeti gibi ihalelerini aldığı belirtiliyor. Aynı şirket Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Van Gölü başta olmak azere Türkiye'de çeşitli göllerde taşımacılıkta kullanılan feribot ürettiği de belirtiliyor. Operasyon kapsamında şimdi bu şirket ve işadamının, bürokratlar, memurlarla olan ve teknik takibe takılan ilişkilerinin soruşturulduğu öğrenildi. 

37 KİŞİLİK LİSTE

Soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı’nın 37 kişinin gözaltına alınması talimatı verdiği, ilk günün akşamına kadar 25 gözaltı yapılabildiği de bildirildi. Eski bakan Binali Yıldırım’ın bacanağı C.H.’nin İstanbul’da bulunduğu ve bu ilin Enmiyet Müdürlüğü Mali Suçlar Bürosu’na gözaltına alınması için talimat verildiği de öğrenildi. Ancak mesai saatleri içinde gözaltı gerçekleşmedi. 

Öte yandan İzmir Valisi Mustafa Toprak’ın 2 Ocak tarihinde İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Hüseyin Baş ile makamında iki saat görüştüğü de edinilen bilgiler arasında. Ancak bu görüşmenin içeriği konusunda bir açıklama yapılmadı.

NELERLE SUÇLANIYORLAR

Gözaltındaki işadamı M.C.B.’nun başında olduğu soyadını taşıyan holdinge bağlı bir şirket denizcilikle ilgili alanlarda faaliyet gösteriyor. Şirket, jeneratör, forklift, motoryat, üretim, satış ve servis hizmetleri veriyor, Çinli bir şirket işbirliğiyle liman ekipmanları da üretiyor. Şirketin özelleştirme girişimi sonuçsuz kalan İzmir Limanı’nın tevzii, yenileme, genişletme, kapasite artırımı, vinç hizmeti gibi ihalelerini aldığı belirtiliyor. Aynı şirket Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na Van Gölü başta olmak üzere Türkiye'de çeşitli göllerde taşımacılıkta kullanılan feribot ürettiği de belirtiliyor. Operasyon kapsamında şimdi bu şirket ve işadamının, bürokratlar, memurlarla olan ve teknik takibe takılan ilişkilerinin soruşturulduğu öğrenildi.

EMNİYETTE ÜST DÜZEY ATAMA 

İzmir'de Liman İşletmesi Operasyonu'nu yapan üç polis şefinin yerine jet atamalar yapılmasının ardından akşam saatlerinde yeni bir atama daha gerçekleşti. Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı Ramazan Karakaya da görevinden alınarak Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu Müdür Yardımcılığı'na atandı. Deniz Limanı Şube Müdürlüğü'nden Sorumlu Müdür Yardımcısı Hakan Karahan da Terörden Sorumlu Emniyet Müdür Yardımcısı oldu. Emniyette yeni atamaların da devam edebileceği bildirildi. 

SORUŞTURMA 60 MİLYONLUK DOSYALARA

Bu arada operasyonla ilgili yeni ayrıntılarda ortaya çıktı. Yaklaşık iki yıl önce zamanın İzmir Valisi Cahit Kıraç'a ihbar mektubunun gittiği, onun da mektubu Cumhuriyet Savcılığı'na yönlendirdiği belirlendi. Operasyon kapsamında incelenen ihale dosyalarında 60 milyon TL'lik usulsüzlükler saptandı. Operasyon kapsamında gözaltına alınan Deniz Ticaret Odası Başkanı Yusuf Öztürk, ifadesi alındıktan sonra serbest bırakıldı. 

BİNALİ YILDIRIM:İDARİ BİR KARAR

AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Binali Yıldırım, İzmir'de liman operasyonunu gerçekleştiren bir emniyet müdür yardımcısı ve iki şube müdürünün görevlerinden alınmasıyla ilgili görüşlerini soran basın mensuplarına, "Bilmiyorum, benimle ilgisi yok. Bu soruyu görevden alanlara sorun. İdari bir karar" dedi.

Yıldırım, İzmir'de ekonomi alanında örgütlü tüm oda ve borsaları ziyaret ettiği halde Ege Bölgesi Sanayi Odası'nı ziyaret etmemesinin nedenini soran basın mensuplarına, "EBSO'dan da randevu talep ettik ancak bize bugün uygun olmadıklarını söylediler. Önümüzdemi günlerde EBSO'ya da gideceğiz" dedi.


BİNALİ YILDIRIM NE DEDİ!


Bu arada operasyon kapsamında gözaltına alınan holding patronu M.C.B.'nin yanında çalışan ve halen aranan C.H.'nin, Binali Yıldırım'ın bacanağı olduğu belirtildi. Bu durumun sorulması üzerine Yıldırım, "Alınıp alınmadığını bilmiyorum. Haberim yok" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.