1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte Seçim Hilesi Böyle Yapılacak
İşte Seçim Hilesi Böyle Yapılacak

İşte Seçim Hilesi Böyle Yapılacak

Dikkat hanenize kaydedilmiş, sanal seçmen olabilir. Kontrol edin.

A+A-

YEREL SEÇİMLERİN ÖNEMİ ÇOK BÜYÜK

Yaklaşan yerel seçimler, yurttaşlar arasında seçim hileleri ve olası sonuçları konusunda süren tartışmaları alevlendirdi. Sosyal medyada seçime daha 10 ay olmasına karşın seçim hilelerine ve seçim sitemine ilşkin tartışmalar sürüyor. 12 Eylül Darbe Anayasasının seçim sistemine sırtını dayayan AKP'nin barajı düşürmeye hiç niyeti yok gibi görünüyor. Son 6 aydır her geçen gün daha da eriyen AKP için yerel seçimler büyük önem taşıyor. İktidar riski olmayan AKP'nin hedefi yerel seçimlerden başarılı çıkmak. AKP üst yönetimi harıl harıl bu konuda çalışıyor. Seçimlere dair en çok konuşulan konu ise hile yapılma ihtimali. Basında sık aralıkla yinelenen sanal seçmen kaydı iddilarına karşın CHP bir çalışma yaparak vatandaşın kendi hanesinde sanal seçmen kaydı olup olmadığını kontrol etmesini sağladı. Vatandaşlar verdiğimiz linke girerek bu kontrolü mutlaka yapmalı. Daha şimdiden hane seçmen kaydını verilen linke giderek kontrol eden bir çok vatandaş, kendi evine kayıtlı hiç tanımadığı seçmen adları olduğunu sosyal medyada dile getiriyor. Tüm yurtsever halkımız bu vatandaşlık görevini yapmalı ve tanıdıklarını bu kontrolü yapmaya teşvik etmeli.

SİZİN EVİNİZDE DE TANIMADIĞINIZ KAYITLI SEÇMEN OLABİLİR!


Daha önce “Oyları kimin verdiği değil kimin saydığı önemlidir” haberimizde sözünü ettiğimiz seçim hileleri üzerine tartışmalar sürüyor. Cumhuriyet Halk Partisi, vatandaşların internet üzerinden hanelerinde kimlerin oy kullanacağını kontrol edebileceği bir sayfayı kullanıma açtı. 
 
Yükselen toplumsal muhalefetin karşısında iktidarın ısrarlı cevabı sandık. Bir yanda demokrasi talebine her seferinde “sandık”la cevap veren hükümet, diğer yanda hak elde etmek, özgürlük talep edebilmek için çoğunluğu elde etme şartından rahatsız ve sandık konusunda şüpheli bir kalabalık.
 
Seçimlere hile karıştırıldığı iddiası yıllardır gündemden düşmüyor. Gezi Parkı özelinde başlayıp tüm yurda yayılan eylemler ve siyasete artan ilgi, sandık konusunda çeşitli önlemler alınması üzerine yoğunlaşmış durumda.
 
VATANDAŞ ‘OY’UNA SAHİP ÇIKIYOR
 
Gezi Parkı eylemlerinin ilk günlerinden itibaren vatandaşlar sosyal medya üzerinden örgütlenerek, seçim sandıklarını koruma planları yapmaya başlamış, seçim günü nöbet tutulacağı ve sandıkların terk edilmeyeceği üzerine gündem oluşturulmuştu.
 
Bu gündemin üzerine Melih Gökçek’in yaptığı bazı açıklamalar kafaları karıştırdı. Gökçek, 24 Haziran’da yaptığı açıklamada “Bunlar seçimlerin olduğu akşam sandık başlarında olaylar çıkartıp, ortalığı karıştırıp seçimleri iptal ettirme yoluna gitme hazırlığı içindeler. Çünkü inanılmaz bir mağlubiyete uğrayacaklar, bunu biliyorlar. Bunların demokrasiden de ümidi yok.” ifadelerini kullandı. Bu açıklama ise akıllara “seçimleri vatandaşlık haklarını kullanarak kontrol etmek isteyen vatandaşlar güvenlik gerekçesiyle engellenecek mi?” sorusunu getirdi.
 
2011 genel seçimlerinden sonra ortaya atılan birçok iddia, seçimin meşruiyetine gölge düşürmüştü. Ölmüş insanlar adına çıkarılan seçmen kağıtları, oy vermeye son anda yetişen insanların listede oy kullanmış görünmeleri, 300 nüfuslu köyden 7000 oy çıkması, akli melekeleri yerinde olmayan otobüslerce insana hasta bakıcılarla birlikte oy kullandırılması ve mükerrer oy gibi iddialar seçim sonrası sıkça dillendirilmesine rağmen hükümet bu iddiaları değerlendirme gereği duymamıştı.
 
Cumhuriyet Halk partisi E-seçmen uygulaması ile vatandaşlara hanelerinde kimin oy kullanacağını kontrol edebilme şansı sunuyor. http://bilisim.chp.org.tr/esecmen/ESecmen.aspx adresinden ulaşılabilen sayfada vatandaşlar yalnızca kendi hanelerinde değil, oturdukları binada kimlerin oy kullanacağını da görebiliyor.
 
USULSÜZ VE HABERSİZ PARTİYE ÜYE YAPMA İDDİASI
 
Birçok vatandaşın usulsüz ve habersiz bir şekilde AKP’ye üye yapıldığı iddiası da gündemdeki yerini koruyor. Daha önce CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın dile getirdiği 3 bin polis memurunun bilgileri ve iradeleri dışında AKP üyesi yapıldığı iddiasına bugün bir yenisi daha eklendi.
 
Twitter’da Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın siyasi parti üyeliği sayfasından yaptığı sorgulamanın sonucunu paylaşan bir kullanıcı, aldığı sonuca göre Erzurum’da AKP üyesi olarak göründüğünü iddia ederek, bu durumdan haberdar olmadığını, Erzurum’a tüm hayatı boyunca bir kez olsun gitmediğini belirtti.

 


HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.