1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İşte O Karar!
İşte O Karar!

İşte O Karar!

Türkiye Barolar Birliği açtığı dava üzerine Danıştay'ın verdiği yürütmeyi durdurma kararını yayınladı.

A+A-

 Türkiye Barolar Birliği'nin yaptığı yazılı açıklama şöyle;

"Hafta sonu yayınlanan Adli Kolluk Yönetmeliği'ne karşı Türkiye Barolar Birliği'nin açmış olduğu iptal davasında Danıştay tarafından yürütmeyi durdurma kararı verilmiştir. Buna göre, savcıların vermiş oldukları talimatların başsavcı onayına sunulması; kolluğun savcıların talimatlarını yerine getirirken başsavcının da olurunu aramaya kalkışmaları; kolluğun el koyduğu olayları yargısal faaliyetle hiçbir ilgisi olmayan mülki amirlere bildirmesine dair düzenleme, yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle uygulanmayacaktır."


"YOLSUZLUK SORUŞTURMASININ ÖRTBAS EDİLMEDEN YÜRÜTÜLMESİNİN TAKİPÇİSİ OLACAKTIR"

"Anayasal rejimin temellerine aykırı olan bir yönetmelik değişikliğine karşı başvurulan yargısal yolun etkili olduğu memnuniyetle görülmektedir. Hukuk devletinin sökülmüş olan çivilerinin bu kararla birlikte yerine yerleştirilmeye başlanacağı umut edilmektedir.
Türkiye Barolar Birliği yolsuzluk soruşturmasının hiçbir şekilde örtbas edilmeden etkin bir şekilde yürütülmesinin takipçisi olacaktır. Aynı şekilde yargı eliyle siyasete ve ülke yönetimine müdahale edildiğine dair devletin en üst seviyelerinde dile getirilen iddiaların da yakından takipçisidir."

Bu durumda görevinden alınan Savcı Muammer Aktaş'ın tekrar görevine iadesi de gündeme gelebilir. İşte yolsuzluk dosyasından men edildiğinde savcı Muammer Aktaş'ın yaptığı açıklama videosu: 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.