1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. İŞTE KADINA ŞİDDETTE 1. OLAN KENTİMİZ
İŞTE KADINA ŞİDDETTE 1. OLAN KENTİMİZ

İŞTE KADINA ŞİDDETTE 1. OLAN KENTİMİZ

Kadınlar ayağa kalktı Erdoğan'a gönderme yaptı

A+A-

ANTALYA’da 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele ve Dayanışma Günü nedeniyle Aydın Kanza Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar yaklaşık 100 kişilik kadın grubu sloganlarla yürüyüş düzenledi.

ERDOĞAN'A GÖNDERME

Yürüyüş yapan grup, 'Fıtratın batsın Tayyip', 'Kadınların fıtratında gülmek var', 'Direnmek fıtratımızda var' yazılı pankartlarla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerine göndermede bulundu. Grup yürüyüşün ardından Cumhuriyet Meydanı’nda basın açıklaması yapıldı. Açıklamada, 'Biz kadınlar tacize, tecavüze, kadın katliamlarına, nefret cinayetlerine, erkek-devlet şiddetine, gericiliğe, savaşa, IŞİD vahşetine ve AKP diktatörlüğüne meydan okuyoruz' denildi.

'Yeni Türkiye’nin kadınların cehennemi olduğu belirtilen açıklama şöyle denildi: 'İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre 2005-2011 yılları arasında toplam 4 bin 190 kadın erkekler tarafından öldürüldü. Bianet’in raporuna göre 2013’te 214 kadın erkekler tarafından öldürüldü ve 71 ilde 783 erkek şiddeti yaşandı. Kadına şiddet konusunda Türkiye’de 5’inci sırada olan Antalya’da şiddet gören kadın sayısı 2008’de 1858 iken, 2011’de 3 bin 142’ye yükselmiştir.

AYŞENUR İSLAM'A SORU

Jandarma Genel Komutanlığı’nın açıkladığı 2013 verilerine göre Antalya Türkiye genelinde birinci sıradadır. Kadını aile dışında yok sayan AKP politikaları, her gün 5 kadın öldürmekte, artarak devam eden şiddetle ilgili veriler devlet tarafından açıklanmamaktadır. ‘Eşitlik kadının fıtratına ters’ diye açıklamalar yapan Tayyip’e ve ‘kadınları bize sormayın’ diyen, kadınlar için kılını bile kıpırdatmayan Ayşenur İslam’a soruyoruz; ‘2014’te kaç kadın öldürüldü? Kadın ve erkek eşitliği, kadın cinayetlerini durdurmak için bu kadar önemliyken neden kadınlarla erkeklerin eşit olmadığını söylüyor? AKP cinayetleri dursun istemiyor mu?'

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.