1. HABERLER

  2. SAĞLIK

  3. İŞTE EN SİNSİ KANSER TÜRÜ
İŞTE EN SİNSİ KANSER TÜRÜ

İŞTE EN SİNSİ KANSER TÜRÜ

Kanser yüzünden ölümlerde en çok rastlanılan tür ve neden ölümcül? BBC konuya ilişkin yaptığı haberde "sinsi kanser" türünü anlatıyor

A+A-

Kanser hala en çok korkulan ve en yüksek ölüm nedeni olan hastalık.Tüm dünyada ölüm nedenlerinin en başında gelen hastalığın bir de sinsi olduğu için korkulan türleri var. BBC bir Kanser vakfına dayandırdığı haberinde "Bağırsak Kanserinin" bu özelliğine dikkat çekiyor.

"GEÇ TEŞHİS" YÜZÜNDEN iNGİLTERE'DE BİNLERCE ÖLÜM

İngiltere'de binlerce kişinin "çok geç teşhis" yüzünden bağırsak kanserinden öldüğü bildirildi.
Beating Bowel Cancer (Bağırsak kanserini yenmek) adlı vakıf, İngiliz Ulusal Sağlık Sistemi'nde hastalığın teşhisinde büyük farklılıklar olduğuna dikkat çekti.

Vakıf, en iyi sonuçların alındığı bölgelerdeki standart tutturulsa, her yıl 3200 kişinin hayatının kurtarılabileceğini bildirdi.
Ülkenin bazı kesimlerinde bağırsak kanseri vakalarının sadece üçte birinden azı, vücudun diğer yerlerine sıçramadan önce teşhis ediliyor.
Bağırsak kanseri teşhisinde en önemli sorun hastaların kontrole gelmemesi.

ERKEN TEŞHİS TEDAVİDE ÇOK ÖNEMLİ

Bağırsak kanserinde erken teşhis büyük önem taşıyor.
Kanser ileri aşamada teşhis edildiğinde, hastanın 5 yıl daha yaşaması ihtimali yüzde 7. Olabilecek en erken aşamada keşfedilirse, hastanın yaşama şansı yaklaşık yüzde 97.
İngiltere'nin tüm bölgelerinde erken teşhisin geliştirilebilmesi için tarama çalışmalarında ilerleme sağlanması, halk arasında hastalık ve belirtileri hakkındaki bilinçlendirmenin artırılması, bağırsak kanseri vakalarına eğilip hastayı doğru şekilde yönlendirmeleri için aile hekimlerine daha fazla yatırım yapılması gerektiği vurgulandı.

VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER İZLENMELİ

Kanser araştırma uzmanları insanların vücutlarındaki değişiklikleri izlemeleri ve herhangi bir anormallik farkettiklerinde aile hekimlerine başvurmaları gerektiği tavsiye ediliyor.
İngiltere'de her yıl 41 bin dolayında kişi bağırsak kanserine yakalanıyor ve yılda yaklaşık 16 bin kişi bu hastalık nedeniyle ölüyor.

PEKİ BELİRTİLERİ NE

Yaptığımız araştırmada ulaştığımız bilgilerden derlediğimiz belirtiler ise şunlar. Kanser Vakfı sitesinde yer alan bilgilere göre erken teşhis için hastaların kendilerinde farketmesi gereken olası değişikliklerin başlıcaları şunla;

İNCE BAĞIRSAK NERESİ

İnce bağırsak, bağırsakların kesin olarak en uzun olan kısmıdır. “İnce” olarak adlandırılmasının nedeni kalın bağırsağa nazaran daha dar olmasıdır. İnce bağırsak kanseri nadiren görülür.

KALIN BAĞIRSAK

Kalın bağırsak kolon ve rektumdan oluşmaktadır. Çeşitli tabakalardan oluşan duvarlara sahiptir. Bağırsak kanserleri en içteki tabakada - bağırsak zarında - başlar. Eğer tedavi edilmezse onun altındaki kas tabalarına ve daha sonrada bağırsak duvarına doğru büyür. Bağırsak kanserlerinin çoğunun gelişimi 5-10 yıl sürmektedir. Çoğunlukla polip ya da adenoma olarak adlandırılan bağırsak duvarındaki küçük bir gelişim olarak başlar.

İŞTE SİNSİ HASTALIĞIN BELİRTİLERİ

 Rektumda ya da dışkıda kanama
 Normal bağırsak alışkanlıklarında diyare ya da ishal gibi kalıcı bir değişiklik
 Karın bölgesi (abdomende- daha sıklıkla sağ tarafta) ya da rektumda yumru 
 Rektumda gerilme hissi
 Kilo kaybı
 Karın bölgesi (abdomen) ya da rektumda ağrı
 Tümör kanamasından kaynaklanan anemi (alyuvar hücre seviyesinin az olması). Bu durum yorgunluk ve bazen de nefessizliğe neden olabilir. 

Bağırsak kanseri bir blokaja (bağırsak tıkanıklığı) da neden olabilmektedir. Bunun belirtileri; abdomende sancı, şişkinlik hissi, kabızlık ve hasta hissetme halidir.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.