1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İŞTE AKP İKTİDARINDA BAĞIMSIZ YARGININ FOTOĞRAFI
İŞTE AKP İKTİDARINDA BAĞIMSIZ YARGININ FOTOĞRAFI

İŞTE AKP İKTİDARINDA BAĞIMSIZ YARGININ FOTOĞRAFI

İnternete düşen bu fotoğraf büyük tepki aldı

A+A-

Tayyip Erdoğan’ın, cumhurbaşkanlığı seçim kampanyası sırasında ortaya attığı, AKP’nin de tam kadro sahiplendiği “yeni Türkiye” sloganının neme nem bir şey olduğu ortaya çıkmaya başladı. “Yeni dönemin” bağımsızsız yargının hükümetin emir kuluna dönüşeceği, bakanların karşısında el pençe divan duracağı dönem olduğu anlaşıldı. Van Bölge İdare Mahkemesi Başkanı'nın doğrusunu yaparak Adalet Bakanı Bekir Bozdağ'ı karşılamaya gitmedi diye iktidarın tehdidi altında olduğu ortaya çıktı. Gazetecileronline sitesinde yer alan bu habere bir de fotoğraf eklenmiş.

YARGIDA BİRLİK PLATFORMU KURULDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan; kendisi, oğlu, bakanlar ve AKP’li işadamlarının içinde yer aldığı büyük yolsuzluk iddialarını kapatmak için çalışıyor. AKP Hükümeti de bunun için Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nu (HSYK) ele geçirmeye ve kendine bağlamaya çalışıyor.  Hükümet bu amaçla HSYK seçimlerini kazanmaya çalışıyor. Bunun için de Adalet Bakanlığı’nın girişimiyle “Yargıda Birlik Platformu” diye bir platform kuruldu. 

BAKAN BASKI TURUNA ÇIKTI

HSYK’nın 12 Ekim pazar günü yapılacak seçimler için devletin tüm imkanlarını seferber eden hükümet, gemi iyice azıya alarak, yargı bağımsızlığına doğrudan müdahale ederek seçim çalışmaları yürütüyor. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, hakim ve savcıları baskı altına alabilmek için Müsteşarı Kenan İpek, Müsteşar Yardımcısı Basri Bağlı, Yüksek Müşavir Adnan Boynukara, Ceza ve Tevkif Evleri Genel Müdürü Enis Yavuz Yıldırım ve Personel Genel Müdürü Muharrem Ürgüp’den oluşan heyeti yanına alarak, kendilerine tahsis edilen özel bir uçakla seçim öncesinde adeta şark turuna çıktı. Diyarbakır, Şırnak, Cizre ve Van’a giden heyetin adliyeler ve barolar dışında AKP il teşkilatlarını da ziyaret ettikler belirtildi. 

BAĞIMSIZ YARGININ FOTOĞRAFI

bekir_bozdag-bassavci_el_pence.jpg

OYLARINIZI BU PLATFORMA VERECEKSİNİZ BASKISI

Heyetin görüşmeler sırasında hakim ve savcıların oylarını Yargıda Birlik Platformuna vermeleri için baskı yapması, rüşvet olarak algılanan maaş zammı vaadiyle kirlenen seçimleri daha da tartışılır hale getirdi. Tarafsız bir duruş sergilemesi beklenen Adalet Bakanı ve bürokratların YBP’nin sözcüsüymüş gibi propaganda yaptığını belirten yargı mensupları, YARSAV ve bağımsız adaylar aleyhinde kara propaganda yapmaktan da çekinilmediğini aktardı. Adalet Bakanlığı bürokratları ve Yargıda Birlik Platformu üyelerinin seçim çalışmalarını birlikte yürütmelerine tepki gösteren yargı mensupları, bu tavırların HSYK seçimlerini uluslararası arenada tartışılır hale getireceğini vurguladı.

YARGIÇLAR SENDİKASI YÜKSEK SEÇİM KURULUNA BAŞVURDU

Hükümetin HSYK seçimleri için Yargıda Birlik Platformu’na destek kapsamında seçim turları düzenlediğini belirten Yargıçlar Sendikası Başkanı Ömer Faruk Eminağaoğlu, Yüksek Seçim Kurulu Başkanlığı’na başvurdu. Hükümetin seçimlere müdahale ettiğini vurgulayan Eminağaoğlu, gittiği her adliyede bir hükümet yetkilisi veya bürokratı ile karşılaştığını açıkladı. Eminağaoğlu, hükümet yetkililerinin hangi amaçlarla ve ne tür işler için adliyelerde bulunduğunun açıklanması için Adalat Bakanlığı’na bilgi edinme kanunu kapsamında başvurdu.

Eminağaoğlu, YSK’ya sunduğu dilekçede çarpıcı bilgilere yer verdi. Hükümetin Adalet Bakanlığı üzerinden seçim çalışması yürüttüğünü vurgulayan Eminağaoğlu, şu ifadeleri kullandı: 

“İdari görevlerde geçici görevli olanlar da dahil olmak üzere yargıç ve cumhuriyet savcılarının, daha önce karşılaşılmadık biçimde,  göstermelik,  kağıt üzerinde kalan, yapay gerekçelerle,  yerel adliyelerdeki görevlilerce dahi yapılabilecek işlerde, geçici görev adı altında yerel adliyelerde görevlendirilerek, harcırah ta ödenerek, ülkedeki tüm adliyelere gönderildikleri, Bu şekilde, seçimlerdeki serbest seçim ortamının ve eşit yarışma kurallarının ihlal edildiği, görülmüş ve bilgi edinilmiş, şahsen tarafımca da 11-12.9.2014 tarihlerinde dolaştığım Bakırköy, Yalova ve Bursa Adliyelerinde bizzat görülmüştür.”

EŞİT YARIŞMA KOŞULLARI ORTADAN KALDIRILIYOR

Benzer durumların tüm şehirlerdeki adliyelerde yaşandığına dair ciddi bilgilerin kendisine aktarıldığını söyleyen Eminağaoğlu, bakanlık bürokratlarının adliyelerdeki seçim turlarının kamera kayıtlarından tespit edilebileceğine dikkat çekti. Eminağaoğlu, “Bu ziyaretlerin HSYK seçim takvimi içinde yoğunlaştığı ve ortaya çıktığı açıkça görülecektir” dedi.  Bu durumunun seçimlere müdahale anlamına geldiğini vurgulayan Eminağaoğlu, “Eşit yarışma koşullarının ortadan kaldırıldığını, açıkça ortaya koyacaktır” ifadelerini kullandı.

Eminağaoğlu YBP adaylarının gittikleri şehirlerde VİP muamelesi gördüklerini belirterek “Yapılacak araştırmada, Adalet Bakanlığınca, kamuoyunda YBP tarafından desteklendiği malümü ilan olan HSYK üye adayları ve YBP mensubu olan yargıç ve cumhuriyet savcılarının, havaalanlarında VIP olanaklarından yararlandırılmalarının sağlandığı ve bu kolaylıkların sunulduğu, ayrıca söz konusu adaylara gittikleri illerdeki karşılama ve uğurlamalarda da benzeri kolaylık ve avantajların sağlandığı görülecektir” dedi. 

İŞTE "YENİ TÜRKİYE"NİN BELGESİ

Eminağaoğlu’nun HSYK’dan inceleme başlatmasını istediği bu bakanın söz konusu gezisi sırasında çekilen bir fotoğraf ise AKP’nin HSYK seçimleri ile birlikte açmaya çalıştığı “yeni Türkiye”nin nasıl bir Türkiye olacağı konusunu ortaya koyuyor.

Diyarbakır ziyareti sırasında Başsavcı Ramazan Solmaz’ı makamında ziyaret etti. Fotoğrafta, yürütme organının temsilcisi Bozdağ başsavcının koltuğuna oturmuş, anayasa ve yasaların bağımsız yargının temsilcisi olduğunu, Bozdağ’la eşit konumda bulunduğunu söylediği başvcının ise Bozdağ’ın yanında emir eri gibi ayakta el pençe divan durduğu görülüyor.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, “Bu ülkede biz AKP çoğunluğuz, iktidar biziz. Anayasaya sadece lafta uyarız. Yargı bizim emrimizde” dercesine, bakanlığın internet sitesinde de yayınlandı. Ancak fotoğraf, yargı çevrelerince tepkiyle karşılandı. Bunun üzerine fotoğraf kısa bir süre sonra kaldırıldı.

BÖLGE BAŞKANI TEHDİT ALTINDA

Taraf’tan Aysun Yazıcı’nın haberindeki bilgilere göre; Bozdağ, öte yandan, gezi kapsamında Van Adliyesi’ne giden Bozdağ’ı, Van Bölge İdare Mahkemesi Başkanı Çağatay Karaman karşılamadı. Bunun üzerine Van Cumhuriyet Başsavcı Vekili Erdoğan Bayraktar, Van’da görev yapan hakim savcıların üye olduğu WhatsApp grubuna, “Sizin bölge başkanını oyacaklar” diye bir mesaj gönderdi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.