1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İstanbul'da Kutlamaya Polis Müdahelesi
İstanbul'da Kutlamaya Polis Müdahelesi

İstanbul'da Kutlamaya Polis Müdahelesi

A+A-
TAKSİM'DE KUTLAMAYA POLİS MÜDAHELESİ
 
Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplanan Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu gruba polis müdahale etti.
Serpil KIRKESER - Ümit TÜRK - İdris TİFTİKÇİ - Mehmet AKTARAN - Hasan YILDIRIM - Zeki GÜNAL - İSTANBUL 
 
 Grubun yürüyüşüne izin vermeyeceğini belirten polis, çevrede geniş güvenlik önlemi aldı. Tünel Meydanı'ndan İstiklal Caddesi'ne çıkan yol çevik kuvvet ekibi ve TOMA'larla kapatıldı. Bazı eylemciler TOMA'nın üzerine çıktı ve Türk Bayrağı astı. Eylemciler sık sık 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' şeklinde slogan attı. Polis, gruba öncelikle 'Lütfen dağılın" uyarısı yaptı. Uyarılara rağmen dağılmayan gruba müdahale etti. Polis kalkanla ittiği gruba biber gazı da sıktı.
 
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu bir grup, Cumhuriyet Bayramı nedeniyle Tünel Meydanı'ndan, Dolmabahçe'ye yürüyüş yapmak için toplandı.
 
Polis gruba yürüyüşe izin vermeyeceğini söylerken, meydana gelen CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal halkın bayramını sokakta kutlayabileceğine ilişkin kanun maddesini başkomisere okudu.
 
Tanal, sivil giyimli polislerin kimliklerini göstermek zorunda olduğunu söylemesi üzerine görevli başkomiser, "Buraya Cumhuriyet Bayramı'yla ilgili yürüyüşe mi geldiniz, yoksa buradaki polisleri tespit etmeye mi geldiniz? Onu anlamadım" diye cevap verdi. 
 
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu bir grup, Tünel Meydanı'nda toplandı. Polis de, Tünel Meydanı'nda toplanan gruba, 'Burada bu şekilde toplanmaya müsade edilmeyecek, bize yardımcı olursanız memnun oluruz. Lütfen Şişhane istikametine doğru yavaş yavaş devam edin lütfen" diyerek uyarılarda bulundu. Uyarının ardından grup da alkış tutarken, bir kadın da 'Harikasınız yani harika' diyerek alkışlamaya devam etti. 
 
TANAL, KANUNU OKUDU
 
Bu sırada CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal da Tünel Meydanı'na gelerek görevli başkomiserle tartıştı. Tanal, "1925'te çıkan bir kanun var. Bu 'Halk bayramı, Milli bayram' diyorlar. Bu kanunda yürürlükte diyor. Halk sokakta bayramını kutlayacak diyor. Özellikle getirdim. Özellikle bu kanunu da getirdim" dedi. 
 
Tanal'ın bu sözleri üzerine başkomiser, "Bu kanunumuzu da biliyoruz. Bu kanunun haricinde valiliğinde bir karar alma yetkisi var. Bu bayram bizim de bayramımız. Biz de kutluyoruz. Resmi bayram Vatan Caddesi'nde kutlandı. Siz yürüyecekseniz buyrun yürüyün" diye konuştu. "Ben halkla yürüyeceğim" diyen Tanal, sivil polisleri kastederek, 'Bu arkadaşlarımızın hangisinin polis olup - olmadığını biz bilmiyoruz. Ben kimliklerine bakmak zorundayım. Çünkü içinde AKP'li militanlar da olabilir. Biz bunu Gezi olaylarında yaşadık. Eğer buradakiler polisse kimliklerini göstersinler. Hukuk dışına çıkıp çıkmadığının tespit etmiş oluruz. Kafalarına geçirdiklerini kaskın numarası, kask yoksa yaka sicil numarası" diye konuştu. 
 
"VEKİL OLARAK ÖRNEK OLMAK ZORUNDASINIZ. ÖRNEK OLUN"
 
Yaklaşık 10 dakika tartışan başkomiser ile Tanal arasında geçen diyolog şu şekilde:
 
Başkomiser: Buraya Cumhuriyet Bayramı'yla ilgili yürüyüşe mi geldiniz?, Yoksa buradaki polisleri tespit etmeye mi geldiniz? Onu anlamadım. 
 
Tanal: Burda Cumhuriyet Bayramı'mızı kutlamaya geldik. Burada polis mi değil mi biz bilemeyiz. Bizi engelleyen sivil arkadaşlarımızı olursa, siz de ben başkomiserim diyorsanız..."
 
Başkomiser: (Polis kimliğini gösterdi) Bütün sivillerin emir-komutası bendedir. Kimse tek tek kimlik göstermek zorunda değil. 
 
Tanal: Buradaki vatandaşın görmesi lazım. Biz burada yürüyeceğiz. Siz de gelin engelleyin. 
 
Başkomiser: Buradaki insanlara vekil olarak örnek olmak zorundasınız. Örnek olun. 
 
Tanal: Hukuk dışına çıkmışsınız. Giyin elbiselerinizi çıkın karşımıza. Siz toplumsal olaylarda hukukun dışına çıkmak için sivil gelmişsiniz. 
 
BEYOĞLU TÜNEL MEYDANI'NDA 2 KİŞİ GÖZALTI ALINDI 
 
Türkiye Gençlik Birliği (TGB) ve İşçi Partisi üyelerini de aralarında bulunduğu bir grup, Beyoğlu Tünel Meydanı'nda toplandı. Polis, Tünel Meydanı'nda toplanan gruba, 'Burası yürüyüş alanı değil' diyerek uyarılarda bulundu. Bu sırada polis, 'Mustafa Kemal'in askerleriyiz' diyerek slogan atan kişinin kimliğini vermesini istedi. Gözaltına alınan kişi 'Beni bırakın, ben panik atağım, kalbim var kalbim, bırakın' diye bağırdı. Gözaltına alınan kişi Tünel Meydanı'nda bulunan çevik kuvvet aracına bindirildi. Öte yandan meydanda bekleyen grup da polise tepki gösterdi ve polis, Abidin Göktaş isimli kişiyi de gözaltına aldı.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.