1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. IŞİD ESKİ SENATÖRÜN TORUNUNU ÖLDÜRDÜ
IŞİD ESKİ SENATÖRÜN TORUNUNU ÖLDÜRDÜ

IŞİD ESKİ SENATÖRÜN TORUNUNU ÖLDÜRDÜ

Dedesi eski TİP senatörü ve Deniz Gezmiş'in avukatıydı

A+A-

KOBANİ'de IŞİD'e karşı savaşırken hayatını kaybeden Boğaziçi Üniversitesi yüksek lisans öğrencisi, sosyolog ve çevirmen Suphi Nejat Ağırnaslı için, HDP Kadıköy Gençlik Meclisi üyeleri ve arkadaşları Kadıköy'de taziye çadırı kurdu.

NE ALEVİ NE KÜRT

Boğaziçi Üniversitesi Sosyoloji Bölümü'nde yüksek lisans yaparken IŞİD'le savaşmak için Kobani'ye giden 30 yaşındaki Suphi Nejat Ağırnaslı'nın 7 Ekim'de Kobani'de yaşamını yitirdiği duyurulmuştu. Ağırnaslı'nın ölümünün ardından, arkadaşları ve HDP Kadıköy Gençlik Meclisi üyesi bir grup, Osmanağa Mahallesi, Yeni Yol Sokak'ta taziye çadırı kurdu. Bir masa üzerine Suphi Nejat Ağırnaslı'nın fotoğrafı konularak, etrafında da mumlar yakıldı. Ayrıca, ziyarette bulunanların düşüncelerini yazmaları için de taziye defteri konuldu. Duvara, “Suphi Nejat Ağırnaslı Yoldaş Ölümsüzdür asılı bir pankart asıldı.

TAZİYE ÇADIRI KURULDU

IŞİD'İN ZULMÜNE KARŞI MÜCADELE ETMEK İÇİN KOBANİ'YE GİTMİŞTİ"

Suphi Nejat Ağırnaslı'nın taziye için çadırda bulunan bir arkadaşı, “Paramaz Kızılbaş adıyla Kobani'de ölümsüzleşen bir devrimcinin taziye çadırını kurduk. Üç günlük bir taziye çadırı olacak. Aynı zamanda aile de evde taziyeleri kabul ediyor. Suphi, Kadıköy'de yaşayan birisiydi. Buradan Kobani'ye gitmek, orada IŞİD'in zulmüne karşı yer almak, zulmüne karşı mücadele yürütmek için gitmişti. Aslında 'Paramaz Kızılbaş' kod adını alıyor. Kendisi ne Kürt, ne Alevi, ne de Ermeni ama bütün ezilenlerin mücadelesini ortaklaştırmak için oradaki savaşa katılıyor. YPG saflarında savaşa katılıyor. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi. Pek çok sayıda kitap çevirileri yapmış birisi. Bu çadırı anısını yaşatmak için açtık. Herkesi çadırımıza bekliyoruz. Taziyeleri kabul ediyoruz şeklinde konuştu.

ESKİ TİP'Lİ SENATÖRÜN TORUNU

Suphi Nejat Ağırnaslı'nın dedesi Niyazi Ağırnaslı, 27 Mayıs 1960 ihtilali sonrasında kurulan Cumhuriyet Senatosu'nda, 1961-1966 yılları arasında Türkiye İşçi Partisi'nden (TİP) Senatör olarak görev almıştı. Dede Ağırnaslı, Halit Çelenk ile birlikte Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının avukatlığını yapmıştı.

Kobani'de Ölen Boğaziçi Üniversitesi Öğrencisi İçin Taziye Çadırı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.