1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞÇİLERDEN RENO VE TOFAŞ DİRENİŞİNDE FLAŞ KARAR
İŞÇİLERDEN RENO VE TOFAŞ DİRENİŞİNDE FLAŞ KARAR

İŞÇİLERDEN RENO VE TOFAŞ DİRENİŞİNDE FLAŞ KARAR

Yaklaşık bir yıldır büyük düşüş yaşayan Türk ekonomisi lokomotif sektörlerin başında gelen Otomotivin Bursa'da ki devlerinde işçileri başlattığı iş bırakma eylemi ile bir darbe daha alacağa benziyor

A+A-

TÜRKİYE’nin otomotiv devi Oyak Renault’ta çalışan işçilerin ücret artışı isteğiyle başlattıkları ve üretimin durmasına neden olan eylem bu gün de devam etti. İşçiler eylemlerine devam kararı aldılar.

İŞÇİLER SÖZLEŞMENİN YENİLENMESİNİ İSTİYOR

İşçiler haklarına sahip çıkmayan Türk metal sendikasından ayrılma kararlarını sürdürdüklerini ne haklarını alıncaya kadar eyleme devam edeceklerini belirtiyorlar. Mevcut iş yasaları ise işçilerin adına sözleşme hakkını elinde bulunduran sendikaya avantaj sağlıyor. Karmaşanın nasıl çözüme kavuşturulabileceği konusunda ise nasıl bir yöntem izleneceği bilinemiyor. İşçiler sendikanın yaptığı ve kendilerini 3 yıl bağlayan sözleşmenin yenilenmesini istiyorlar.

3 GÜNDÜR EVLERİNE GİTMİYORLAR

3 günden bu yana evlerine gitmeyen ve fabrika önünde bekleyen işçilere aileleri destek verdi. Bazı işçiler demir parmaklıklar arkasından çocuklarıyla hasret giderirken bazıları saz çalarak bekleyişlerini sürdürdü.

İKİ FABRİKA ÖNÜNDE BEKLEYİŞ

Türk Metal Sendikası'nın örgütlü bulunduğu Bocsh'ta çalışan işçilere geçen nisan ayında 3 yılı kapsayacak toplu sözleşmede yüksek oranda zam verilmesi üzerine, Oyak Renault ve TOFAŞ’ta üretime ara veren işçilerin iki fabrika önündeki bekleyişleri sürüyor. İşçilere en büyük destek aile ve yakınlarından geliyor. Özellikle gece iki fabrika önünde bekleyen işçiler aileleri tarafından getirilen battaniyelere sarılarak bekliyor. Bazı işçiler ise, demir parmaklıklar arkasından çocuklarıyla hasret giderirken bazıları ise saz çalarak bekleyişlerini sürdürüyor.

MARJİNAL GRUPLARA KARŞI ÖNLEM

Oyak Renault önünde bekleyen işçilerin arasına sızarak provokatif eylemler yapılması olasılığını göz önüne alan işçiler aralarında güvenlik önlemi aldı. İşçilerin bulunduğu bölgeye şerit çeken işçiler bölgeye girmek isteyen kişilerin kimliklerini kontrol ediyor. Fabrika işçisi olmayan kişiler içeri alınmıyor. İçeriye sadece işçi yakınları alınırken eylemlerine devam eden işçiler, siyasetle işleri olmadığını, haklarını almak için burada bulunduklarını, aralarında bazı kişilerin sızarak eylemi farklı yönlere çekmelerini önlemek için bazı önlemler aldıklarını söyledi.

CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN DESTEK ZİYARETİ

CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile Bursa Milletvekili Sena Kaleli, eylemlerini devam ettiren Renault işçilerini ziyaret etti. Tanal, "İşverenin bir an önce işçilerle görüşüp uzlaşmaya varması gerektiğini ve üretimin yeniden başlaması ülke ekonomisi açısından önemli bir konudur" dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.