1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İŞÇİLER 3 AYLIK MAAŞ MÜJDESİ VEREN SENDİKACIYI BÖYLE YUHALADI
İŞÇİLER 3 AYLIK MAAŞ MÜJDESİ VEREN SENDİKACIYI BÖYLE YUHALADI

İŞÇİLER 3 AYLIK MAAŞ MÜJDESİ VEREN SENDİKACIYI BÖYLE YUHALADI

'İşçileri madenden biz çıkardık biz. Geldiniz mi?'

A+A-

İşçiler sendika başkanını böyle yuhaladı
Soma'da yaşanan maden faciasına ilişkin açıklama yapan Maden-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay; "Bu ocaklara da biz acilen iş güvenliğine uygun hale getirilmesini bekliyoruz ve o güne kadar da onlar yapılıncaya kadar da biz iş yerlerine kimseyi sokmayacağız" dedi.Sendikanın Şube başkanı bu açıklamayı yaparken işçilerden biyik tepki aldı. Kamuoyunda ise sendikaların yıllar önceden geleceği belli olan, TBMM'de önergeler verilip AKP tarafından red edilmesine neden tepki göstermediği tartışılmaya başlandı. Soma'da bir çok madenci iş güvenliğinin neredeyse hiç olmadığı madenlerde yetkili olan sendikaların, faciayı hazırlayan nedenlerin ve denetlemelerin eksikliğine sessiz kalmakla suçluyorlar.

DEVLETİN MAAŞ MÜŞDESİNİ VEREN SENDİKAYA İŞÇİLERDEN BÜYÜK TEPKİ

Maden-İş Sendikası Soma Şube Başkanı Tamer Küçükgencay, Soma Kaymakamlığı önünde basın açıklaması yaptı. Küçükgencay, ocakların acilen iş güvenliğine uygun hale getirilmesini beklediklerini dile getirerek; "2 bin 600'e yakın arkadaşa devlet, Haziran ayından itibaren 3 ay maaş vereceğini söyledi. Aynı firmanın 3 bine yakın diğer, Atabacası ve Işıklar da çalışan arkadaşlar da var. Acilen onlara da böyle bir ücretin bağlanmasını istiyoruz. Ve bu ocaklara da biz acilen iş güvenliğine uygun hale getirilmesini bekliyoruz ve o güne kadar da onlar yapılıncaya kadar da biz iş yerlerine kimseyi sokmayacağız" dedi
.
"BU OCAĞA BUNLARIN OLACAĞI BELLİYDİ"

Küçükgencay'ın açıklaması sırasında sözünün sık sık maden işçileri tarafından kesildiği görüldü. İşçilerin protesto ettiği Küçükgencay'ı eleştiren işçiler şunları söyledi; "Boşuna konuşmayın bu saatten sonra işçi konuşacak. Bizim sendikacıya ihtiyacımız yok. Bu ocağa bunların olacağı belliydi. Ben bu ocağı karış karış bilen bir insanım. İnceleme yok. İşçileri madenden biz çıkardık biz. Geldiniz mi? Benim yevmiyemle benim, sıkıntımı sahilde konuştun sen. Bu olay olmadan önce bu ocağa kimse gelmiyordu. Neden gelmiyordunuz? Bir tane yetkilimiz yok. Gerçek burada böyle konuşmak değil, bir işçinin omzuna girip çıkarmandı. Sen sendikanın ne olduğunu biliyor musun? 6 senedir sendikadayız hiçbir faydasını görmedik."

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.