1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İŞ BANKASINDAN YİĞİT BULUT'U ÇOK KIZDIRACAK BİLANÇO
İŞ BANKASINDAN YİĞİT BULUT'U ÇOK KIZDIRACAK BİLANÇO

İŞ BANKASINDAN YİĞİT BULUT'U ÇOK KIZDIRACAK BİLANÇO

Erdoğan'ın ekonomi danışmanı Yiğit Bulut'un "El koyma imasında bulunarak yıpratmaya çalıştığı Dünyanın tek patronsuz bankası İş bankası % 16 daha büyüdü.

A+A-

İş Bankası'nın, banka büyüklüğünü gösteren aktif toplamı 2015 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 16.0 artışla 275.7 milyar liraya yükseldi. 

YİĞİT BULUT'UN İŞTAHINI KABARTAN BÜYÜKLÜK

 

Banka'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yaptığı açıklamada yer alan konsolide olmayan mali tablolara göre 2015 net kârı, net faiz gelirleri ve net ücret komisyon gelirlerindeki büyümeye karşılık, ticari zararın etkisiyle bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 9 düşerek 3.1 milyar lira oldu. Banka'nın dördüncü çeyrek net kârı ise bir önceki yıl aynı döneme göre yüzde 8.0 artarak 884 milyon liraya çıktı.

 

AÇIKLAMA YAPILDI

 

Bankadan yapılan yazılı açıklamada sonuçları değerlendiren İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Gerek yurtiçi gerek yurtdışında belirsizliklerin yoğun olarak yaşandığı ve bölgesel jeopolitik sorunların ülkemizi de olumsuz etkilediği 2015 yılında, sürdürülebilir ve sorunsuz büyüme politikamızdan ödün vermeyerek, bilançomuzun yüzde 64.5'ini oluşturan kredilerimiz vasıtasıyla ülke ekonomisine destek olmayı sürdürdük. Yıl sonu itibarıyla ekonomiye nakdi ve gayri nakdi krediler aracılığıyla sağladığımız toplam kaynak 229 milyar liraya ulaştı" dedi.

 

PATRONU OLMAYAN BANKA

 

İş Bankası'nın, net faiz gelirleri 2015'te yüzde 20.5 artışla 8.99 milyar liraya çıkarken, net ücret komisyon gelirleri de yüzde 19.2 artışla 2.39 milyar liraya yükseldi. Bankanın 2015 yılı krediler ve alacakları yüzde 14 artışla 177.93 milyar liraya ulaştı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.