1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İRAN'DAN İSTANBUL'A AKAN MİLYARLAR İLE İLGİLİ ŞOK AÇIKLAMA
İRAN'DAN İSTANBUL'A AKAN MİLYARLAR İLE İLGİLİ ŞOK AÇIKLAMA

İRAN'DAN İSTANBUL'A AKAN MİLYARLAR İLE İLGİLİ ŞOK AÇIKLAMA

Babek Zencani'ye de bu işi organize etme görevi verilmişti. İran'ın en etkili 2. İnsanının açıkladığı konunun, bu ayrıntıların temel taşını oluşturduğu ileri sürülüyor.

A+A-

İran Cumhurbaşkanı Birinci Yardımcısı Cihangiri, eski Cumhurbaşkanı Ahmedinejad döneminde petrol satışından elde edilen 22 milyar doların 17 ay içinde İstanbul ve Dubai’ye transfer edildiğini söyledi. Geçen yıl 17 Aralık'ta başlatılan Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonu ardından dünya gündemine bomba gibi düşen olaylarda adı geçen İran asıllı Reza Zarrab adlı iş adamının ortağı olduğu iddia edilen Babek Zencani'de iranda tutuklanıp hapse atılmıştı.

BU AÇIKLAMANIN ANLAMI NEDİR

 İran'ın 2 numaralı isminin dün açıkladığı ayrıntılar ise siyasi gözlemciler tarafından şöyle değerlendiriliyor. "İran'a Batı tarafından koyulan ekonomik ambargonun delinmesi için Babek zencani aracılığı ile büyük miktarlarda paralar petrol ticareti adı altında iran dışına çıkarılarak karşılığında mal alma organizasyonu işletiliyordu. Amaç İran'ın ambargodan etkilendiği önemli malalrın ithalatını sağlamaktı. Ancak bunun organize edilmesi için bir çok ülkede devlet yetkililerine rüşvetler, komisyonlar veriliyordu. Babek Zencani'ye de bu işi organize etme görevi verilmişti". İran'ın en etkili 2. İnsanının açıkladığı konunun, bu ayrıntıların temel taşını oluşturduğu ileri sürülüyor.

İSTANBUL'A MİLYARLARCA NAKİT PARA GÖNDERİLDİ

Başkent Tahran’da yapılan bir ekonomik toplantıda konuşan Cihangiri, “Geçmiş hükümet döviz fiyatlarını kontrol etmek için milyarlarca dolar ülkenin parasını havale veya nakit para şeklinde İstanbul ve Dubai’ye gönderdi” dedi. 17 aylık bir süre içinde 22 milyar dolar paranın bu şekilde yurtdışına çıkarıldığını söyleyen Cihangiri, bunun “şaşırtıcı” bir rakam olduğunu kaydetti.

Petrol satışının özel sektöre devredilmesi konusunda politika belirlenmesine rağmen “gerçek anlamda hiçbir zaman petrol satışının özel sektöre verilmediğini” söyleyen Cihangiri, milyarlarca dolar yolsuzluk suçlaması nedeniyle tutuklanan işadamı Babek Zencani örneğine değindi.

BU KADAR BÜYÜK PARA NASIL VERİLDİ

İran Ticaret Odası’nda konuşan Cihangiri, “Özel sektörün petrol satışına girmesi istendi. Fakat neden bu petrol örneğin Ticaret Odası’na değil de Babek Zencani gibi bir gence verildi. 2 milyar 700 milyon dolar tutarında petrol yahut nakit para bu adama veridi. Bu para tahsil edilemezse ülke için bir kara leke olur” diye konuştu.

ZENCANİ'NİN ARKASINDA KİMLER VAR ORTAYA ÇIKMALI

Zencani’nin Merkez Bankası Başkanı’yla saatlerce müzakere yapabildiğini, bakanlıklara gidip
bakanları toplantılardan dışarıya çekebildiğini söyleyen Cihangiri, “bu konun arka planında kimlerin olduğu” açığa çıkmalı.

İşadamı Babek Zencani, İran’da yaptığı milyar dolarlık yolsuzluk suçlamaları nedeniyle Aralık 2013’ten itibaren tutuklu yargılanıyor.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.