1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İNTERNETTE İHSANOĞLU ÖNDE GİDİYOR
İNTERNETTE İHSANOĞLU ÖNDE GİDİYOR

İNTERNETTE İHSANOĞLU ÖNDE GİDİYOR

81 İl ve Türkiye Geneli Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketi Sonuçları

A+A-

Cumhurbaşkanlığı seçimlerine az bir zaman kaldı. 10 Ağustos Pazar günü Türkiye, 12. cumhurbaşkanını seçmek için sandığa gidecek. Bu süreçte anket şirketleri birbiri ardına araştırma sonuçları açıkladılar, açıklamaya da devam ediyorlar.

Haberartitürk olarak, biz de sizlerle bir araştırma sonucu paylaşmak istiyoruz. Araştırmayı yapan bir internet sitesi: secimanketi.tv.

İşte bu site 81 il bazında yaptığı araştırmayı tamamlayarak, sonuçları kamuoyuyla paylaştı.

Anket şirketlerinden;

İçinde AKP’li isimlerin olduğu Anar, Genar, Pollmark gibi şirketlerin yanı sıra Verso,  Konsensus, Denge, ORC gibi anket şirketleri de AKP için anket yaptıkları için, hükumeti neredeyse tüm anketlerde yüksek gösteriyorlar ve bu konuda sosyal medyada sıkça eleştiriliyorlar. Metropoll Araştırma şirketi de AKP ile iyi ilişkileri olan bir şirketken, bir anket sonucunda iktidarın oylarını düşük göstermesinden dolayı yolları ayrılmıştı.

Gezici Araştırma Şirketi, Gezi olaylarıyla ilişkilendirilse de şirket, Murat Gezici tarafından kurulmuş eski bir şirket. Yani Gezi olaylarıyla ilgisi yok. Ancak Murat Gezici de CHP’ye yakınlığıyla bilinen bir isim. Halk TV'de anket programı sunuyor.

Estima Araştırma CHP'li bir isim olan Bülent Tanla'nın oğluna ait. A&G ve Konda Araştırma şirketleri de Tarhan Erdem'e ait şirketler. Tarhan Erdem önceleri CHP'ye yakın olsa da, son yıllarda hükumete yakın bir duruş sergiliyor.

Sonar Araştıma şirketi sahibi Hakan Bayrakçı da MHP'ye yakınlığıyla biliniyor.

Seçimanketi.TV ise hiçbir partiyle yakınlığı olmayan, oylamaları olduğu gibi sonuçlara yansıtan, tarafsız bir kurum. 2011 seçimlerinden bu yana, internet anketleri yapıyor. Yaptığı anketler sadece internete girebilen kesimlerin düşüncelerini yansıtıyor. Bu yüzden anket sonuçları da eleştiri alıyor. Kamuoyunu, bu anketlerin, internet üzerinden yapılan anketler olduğunu dikkate alması konusunda uyarıyorlar.

HANGİ ADAY, HANGİ İLDE, YÜZDE KAÇ OY ALIYOR?

Cumhurbaşkanlığı seçimleri için 3 adayın da kesinleştiği gün başlatılan Cumhurbaşkanlığı Seçim Anketine şu ana kadar 34,410 tekil kullanıcı katıldı.

En fazla katılım İstanbul, Ankara, İzmir başta olmak üzere büyük kentelerden oldu.

Hangi ilde, hangi aday yüzde kaç oy oranına ulaştı? Türkiye geneli sonuçlarda hangi aday önde? Başbakan Erdoğan ile Ekmeleddin İhsanoğlu arasında çok az bir fark var. Hangisi önde? Arada kaç puan fark var?

İşte Türkiye Geneli:

adsiz-001.jpg

Kendi ilimin sonucunu nasıl göreblirim?

Sonuçlar siteye foto galeri olarak eklenmiş. İl sonuçları Adana ile başlıyor. Kendi ilinizin sonucu için plaka numarasına tıklayabilirsiniz.

İŞTE 81 İLDE CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.