1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İNTERNET SİTELERİNİ BASIN KANUNU KAPSAMINA ALAN YASA ONAYLANDI
İNTERNET SİTELERİNİ BASIN KANUNU KAPSAMINA ALAN YASA ONAYLANDI

İNTERNET SİTELERİNİ BASIN KANUNU KAPSAMINA ALAN YASA ONAYLANDI

İNTERNET SİTELERİNİ BASIN KANUNU KAPSAMINA ALAN YASA ONAYLANDI

A+A-

Mart ayında Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne (TBMM) sunulan ve Türkiye’de internet sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınmasını ön gören Basın Kanunu ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı TBMM Adalet Komisyonu tarafından kabul edildi.

İnternet haber sitelerini ve bloglarını yakından ilgilendiren bu düzenlemede esas alınan tasarının özeti şu şekilde:

"Tasarı ile internet haber sitelerinde çalışanların (İş Kanunu’ndaki “işçi” tarifi kapsamında çalışanlar hariç) 5953 sayılı Kanunun “gazeteci” tanımını düzenleyen 1′inci maddesi kapsamına alınması, internet haber sitelerinin Basın Kanunu kapsamına alınması, haber sitesi sahiplerinin ve sorumlularının iletişim bilgilerini içeren ‘iletişim’ bölümünün haber sitelerinde bulundurulması zorunluluğunun getirilmesi, haber sitelerine beyanname verme yükümlülüğü getirilmesi, haber sitelerinin 5651 sayılı Kanunun içerik sağlayıcılara ve yer sağlayıcılara yüklemiş olduğu yükümlülükler kapsamına alınması, haber sitelerinde yer alan bilgilerin altı ay süre ile muhafazasının zorunlu hale getirilmesi, haber sitelerinde gerçeğe aykırı yayın yapılması durumunda cevap ve düzeltme hakkının kullandırılması, haber sitelerine ait yükümlülüklere ilişkin cezai ve hukuki müeyyidelerin belirlenmesi ve ilgililer tarafından dava açılması durumunda dava süreleri ile başvurulacak mahkemelere ilişkin usulün belirlenmesi öngörülmektedir."

Maddelersek gelen yükümlülükler:

Künye: İnternet haber sitesinin sahibinin, temsilcisinin, sorumlu müdürün adları adresleri, yer sağlayıcının adı, haber sitesinin iş yeri adresi gibi bilgiler yer alacak.

Tekzip: Belki bu tabirle hiç tanışmamış olan blog yazarları için yeni bir dönem başlıyor. Sitelerin düzeltme ve cevap yazılarını tekzip başlığı altında bir hafta süresince ana sayfadan ulaşıılabilecek şekilde yayınlaması zorunlu hale gelecek.

İçeriklerin temin ve muhafaza edilmesi: Yasa kapsamındaki bloglar, içeriklerini eksiksiz bir biçimde altı ay boyunca muhafaza etmek zorunda olacaklar. Talep edilmesi durumunda, ilgili mercilere teslim etmek zorundalar.

Yeni kanunun neler getirdiğini merak edenler için detaylı inceleme için tıklayınız. Değişiklikten internet bloglarının nasıl etkilendiğini ise burada görebilirsiniz.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.