1. HABERLER

  2. YURT HABERLERİ

  3. İncirlik Üssü Kime Aitmiş ?
İncirlik Üssü Kime Aitmiş ?

İncirlik Üssü Kime Aitmiş ?

Oysa İncirlik Hava Üssü'nü NATO, ABD Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri'nin ortak kullanıyor.

A+A-

TÜRKİYE DE KAÇ NATO ÜSSÜ VAR ?

CHP Genel başkan Yardımcısı Umut Oran'ın TBMM'de sorduğu bir soruya verilen yanıt yine kafaları karıştıracak. Tüm Türkiye'nin bildiği Adana/İncirlik'te bulunan Amerikan Üssü, NATO üsleri arasında sayılmadı. Oysa on yıllardır İncirlik üssü Nato, ABD operasyonlarında ortak kullanılıyor. Hükümet'in soru önergesine verdiği bu yanıtın arkasanın ne olabileceği muhalif kesimde konuşulmaya başlandı.


CHP SORDU YANITI BÖYLE GELDİ 

 Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, CHP Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran’ın sorusu üzerine, Türkiye'de 4 NATO üssü bulunduğunu (İzmir, Ankara, İstanbul ve Kürecik) belirtirken İncirlik’i bu kapsamda saymaması dikkat çekti. Oysa İncirlik Hava Üssü'nü NATO, ABD Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri'nin ortak kullanıyor.
 
CHP İstanbul Milletvekili Umut Oran, Yılmaz'ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na sunduğu önergesinde, Türkiye'de bulunan NATO üslerinin sayısını, yerlerini ve bu üslerde görevli yabancı personel sayısını sordu. Oran, 2003-2013 arasında NATO görevi kapsamında Türkiye'nin hangi ülkelere kaç kişilik birlik gönderildiğinin de açıklanmasını istedi.
 
İNCİRLİK KİME AİT ?
 
Milli Savunma Bakanı yılmaz önergeye verdiği yanıtta, "Türkiye'de NATO kapsamında bulunan karargâh ve eğitim merkezleri; İzmir Kara Komutanlığı, İstanbul NATO Ani İntikal Edebilir Kolordu Karargâhı, Ankara Terörizmle Mücadele Mükemmeliyet Merkezi ve Malatya Kürecik Radar Tesisi'dir" dedi.
MSB’nin; NATO, ABD Hava Kuvvetleri ve Türk Hava Kuvvetleri'nin ortak kullanımında olduğu bilinen İncirlik Hava Üssü'nü NATO üsleri kapsamına almaması dikkat çekti.
 
Bakan Yılmaz, Yurtdışında icra edilen harekât ve görevlere katılan TSK unsurlarının ihtiyaçlarının, ilgili harekât kapsamında yapılan düzenlemelere bağlı olarak NATO ve milli kaynaklardan karşılandığını da bildirdi.
 
AFGANİSTAN TÜRK BİRLİĞİ GERİ ÇEKİLİYOR
 
Yılmaz, NATO görevlerine katılan ­Türk askerlerinin yıllar itibariyle sayısal durumunu da açıkladı. Buna göre 2011'de bin 828 Türk askerinin ISAF Komutanlığı bünyesinde Afganistan'da görev yaparken, bu sayı 2012'de bin 600'e, 2013'te ise bin 261'e düştü. Böylece Afganistan'daki Türk askeri mevcudu bir önceki yıla oranla yüzde 21,2 oranında düşmüş oldu.
Yılmaz, Kosova'daki KFOR Harekâtı'nda 377, Bosna Hersek'teki EUFOR Harekâtı'nda 239 Türk askerinin görev yaptığını, Akdeniz Görev Grubu'nda 1 fırkateyn, NATO Daimi Mayın Karşı Tedbirleri Görev Grubu'nda 1 mayın gemisi, Etkin Çaba Harekâtı'nda 1 denizaltı, Somali'deki Okyanus Kalkanı Harekâtı'nda ise 1 fırkateynin görev yaptığını da açıkladı

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.