1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İNANILMAZ İDDİA: TIRLARDAKİ SİLAHLAR 'DEVLET İŞİ'!
İNANILMAZ İDDİA: TIRLARDAKİ SİLAHLAR  'DEVLET İŞİ'!

İNANILMAZ İDDİA: TIRLARDAKİ SİLAHLAR 'DEVLET İŞİ'!

TIR şoföründen çarpıcı ifadeler.

A+A-

Adana’da El Kaide’ye silah taşıdığı iddiasıyla durdurulan ve MİT’e ait olduğu iddia edilen TIR’lara ilişkin operasyonda, TIR şoförünün silah sevkiyatını “devlet işi” olarak tanımlaması dikkat çekti. “Gizli” jandarma tutanaklarına göre “Daha önce de birkaç defa bu tarz yükleri taşıdık” diyen şoförün, “Yükün MİT’e ait olduğunu biliyorum. Devletin işi olduğu için rahat rahat geldik. İlk kez havaalanından yük aldık ve yükleme esnasında ilk kez aracımızın başındaydık” sözleri, “devlet işinin” ne olduğunu şoförlerin bile bildiğini, ancak savcı ve jandarmadan saklanması için seferber olunduğunu ortaya koydu.

CHP, 19 Ocak 2014’te Adana’da savaş silahı ve mühimmat dolu 3 TIR’ın terör örgütlerine silah taşıdığı iddiasıyla durdurulması olayında, adli soruşturmayı yürüten savcı Aziz Takcı’nın tanık ifadelerine ve olayı sırasında yaşanan gerginliği gözler önüne seren gizli jandarma tutanaklarına ulaştı.

Cumhuriyet'in haberine göre; Tarsus-Adana-Gaziantep otoyolu üzerindeki Sirkeli gişelerinde 3 TIR’ın savcı Takcı’nın arama kararıyla durdurulmasının ardından, Takcı’nın talimatı ile TIR’lar Seyhan Jandarma Komutanlığı’na götürülmek istendi. TIR’lar yola çıktığı sırada Audi marka bir araç, aksiyon filmlerini aratmayacak şekilde konvoyu durdurdu. Jandarmanın “gizli olay yeri tutanaklarına” göre daha sonra şunlar yaşandı:

MİT KİMLİK GÖSTERMEKTE DİRENDİ

“06 çekici plakalı” TIR’ın durdurulmasından sonra TIR’ın yolcu bölümünde oturan “şahıs” kimliğini göstermekte ve aşağı inmekte direndi: “Siz kimsiniz? Siz kendinizi ne zannediyorsunuz? Beni aşağıya indiremezsiniz.” Bu sırada bir jandarma üsteğmen, şahsı elinden tutarak aşağıya indirmeye çalıştı, “şahıs ayağı ile üsteğmenin elini kapı korkuluğuna sıkıştırdı”.

BAŞKANIM ACİL DURUM

MİT mensubu, kelepçesinin açılmasının ardından, telefonu ile arama yaptığı kişiye, “Başkanım acil durum. Adana Jandarma bizi durdurdu. Şu anda burada 6 cemse asker var. Hepsi silahlı” şeklinde beyanda bulundu.

MİT’ÇİLERDEN BİRİ SUBAY KÖKENLİ

Söz konusu MİT mensubu, 06 plakalı TIR’ın anahtarını alarak konvoyun hareket etmesini engelledi. Daha sonra 2011 mezunu subay olduğunu beyan eden MİT mensubu TIR anahtarını şoföre verirken bir jandarma istihbarat personeli anahtarı “kaptı”.

TEKME, YUMRUK, ISIRIK

Subay kökenli MİT mensubu jandarma istihbarat personelinin üzerine atladı, tekme ve sol kaşına yumruk attı, anahtarları almak için elini ısırdı, boynu ve ellerini çizdi. Ancak anahtar MİT mensuplarına verilmedi ve konvoy yoluna devam etti.

‘ARACI BOZ’ TALİMATI

Konvoy ilerlerken, TIR şoförü TIR’ın bozulduğunu beyan etti. Şoför TIR’ı tamir ederken, jandarma MİT mensuplarının şoförlere “Aracı boz” talimatı verdiğini tespit etti ve konvoyun aynı hızla yola devamını sağladı. Yapılan aramadan sonra TIR, 16.20’de MİT mensuplarına tespit edildi.

‘SENİNLE İŞİMİZ DAHA BİTMEDİ’

TIR’ların MİT personeline teslimi sırasında, MİT personeli ile jandarma arasındaki sataşma bitmedi. Bir MİT personeli, bir jandarma personeline “Sen bunun hesabını vereceksin. Seninle işimiz daha bitmedi, sana gününü göstereceğim” dedi.

İNFİLAK RİSKİ

İkinci TIR’da ise 90-100 cm uzunluğunda, 20-25 cm çapında 90-100 adet top mermisi ve hemen yanında üzerinde Arapça yazıların bulunduğu koliler bulundu. Mühimmatın düzgün istiflenmediği ve gelişigüzel koyulduğu ve infilak etme riskinin bulunduğu değerlendirildi.

ESENBOĞA’DA YABANCI UÇAKTAN YÜKLENDİ

TIR şoförü, ifadesinde, “Bu yükler TIR’lara 19 Ocak günü saat 02.30 gibi Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan ülkesini bilmediğim yabancı uyruklu bir uçaktan yüklendi” dedi.

İLK SEVKİYAT DEĞİL

Şoförün ifadeleri benzer silah sevkiyatının daha önce de yapıldığını gösterdi. Şoför, ifadesinde “Yükümüzü Reyhanlı’ya götürüyoruz. Reyhanlı’da Audi’deki iki kişiye TIR’ları teslim ediyoruz. Bizi otele yerleştiriyorlar. TIR’lar yurtdışına gidiyor. Daha önce de birkaç defa bu tarz yükleri taşıdık. Devlet işi yapıyorduk. Ankara’da MİT’e ait bir yere akşamdan TIR’larımızı bırakıyorduk. Bize saat 07.00’de gelin diyorlardı. Aynı şekilde yük getiriyorduk. Yükün MİT’e ait olduğunu biliyorum. Devletin işi olduğu için rahat rahat geldik. İlk kez havaalanından yük aldık ve yükleme esnasında ilk kez aracımızın başındaydık” dedi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.