1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. İMF'den Türk Ekonomisine Kara Haber
İMF'den Türk Ekonomisine Kara Haber

İMF'den Türk Ekonomisine Kara Haber

A+A-
ERDOĞAN'IN PEMBE TABLOLARI KARARIYOR

Başbakan Erdoğan her konuşmasında ekonomide ki başarılarını anlattıkça , Türkiye uyarı alıyor. Türk ekonomisinin alarm verdiğine dair neredeyse hergün bir gazetede uyarı yazısı çıkıyor. En son uyarı haberi ise Amerikanın Sesi adlı yayın kuruluşundan geldi. Haberde yapılan analize göre işler hiçte Erdoğan'ın ve hükümet yetkililerin çizdiği tablo gibi iyi değil.

Uluslararası Para Fonu (IMF) Türkiye’den, dış kaynaklı dengesizlikleri azaltması için mali ve parasal politikalarını sıkılaştırmasını istedi. Dış kaynaklı dengesizlik gelişmekte olan piyasalardan sermaye çıkışıyla son zamanlarda artmıştı.

İMF; DOLAR ARTACAK ENFLASYON YÜKSELECEK
 
Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden IMF heyeti,  “Gelişmiş ülkelerin para politikalarının piyasalarda yeniden fiyatlandırılması, Türkiye’nin temel kırılgan noktalarından biri olan dış kaynaklı dengesizliğini daha da belirginleştirdi,” sonucuna vardı.     
Heyet, Cuma günü yaptığı yazılı açıklamada “Bu tür bir ortamda ve dış kaynaklı finansmanın yüksek olacağı önümüzdeki birkaç yılda, sermaye akışının tersine dönmesi veya zayıflaması Türkiye için büyük bir sorun oluşturmakta” görüşünü savundu.
 
IMF, Türkiye’nin cari açıklarının, bu yılki Gayrisafi Yurtiçi Hasılası’nın %7’sine yaklaşacağını, altın ithalatı nedeniyle de 2014’de aynı seviyede kalacağını öngördü.
IMF’nin tahminlerine göre, enflasyon, Türk Lirası’nın değerinin düşmesiyle birlikte, 2013 ve 2014’te hedef rakam olan %5’in üzerinde seyredecek.
 
Türkiye,  Amerika Merkez Bankası’nın varlık alımlarını yavaşlatacağının sinyalini vermesinden bu yana sermaye hareketlerinden en fazla zarar gören ülkeler arasında yer aldı. Türk Lirası, dolar karşısında büyük oranda değer kaybetti.  

ERDEM BAŞÇI'DA İMF İLE AYNI GÖRÜŞTE
 
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, geçen hafta yaptığı açıklamada, liranın değerinin düşmesinin enflasyon hedeflerini zorlayacağını söyledi. Merkez Bankası Başkanı Başçı, bankanın, gerekirse, ek para sıkılaştırıcı önlemler alacağını da kaydetti. 
Başçı, 5 Eylül günü dolar karşısında en düşük seviyeye inen Lira’nın, değerinin çok altında olduğunu da belirtti.
 
Amerika Merkez Bankası’nın varlık alımlarını yavaşlatma kararını bir süre daha yürürlüğe koymama kararı her ne kadar Türk Merkez Bankası’nı rahatlatsa da, bazı ekonomistler, Türkiye’nin dev cari açıkları ve küresel çaptaki sermaye hareketlerinin yarattığı baskı nedeniyle liranın değerinin düşmeye devam edeceği tahmininde bulunuyor.     

MERKEZ BANKASI DÖVİZ REZERVİNİN 5'TE 1'İNİ ERİTTİ
 
IMF de daha sıkı mali ve para politikalarının dış finansman ihtiyacını ve enflasyonu azaltacağını söylüyor.
 
IMF uzmanları, Türkiye’nin döviz rezervlerini satmaması ve bu yola sadece aşırı kırılgan durumlarda başvurmasını önerdi.
 
Merkez Bankası, son üç ayda 50 milyar dolarlık döviz rezervlerinden 9 milyarlık kısmını sattı.
 
IMF, Türkiye’nin iç tüketim talebinin bu yıl %3,8’lik bir büyümeyi sağlayacağını, gelecek yıl da bu rakamın %3,5 olacağını tahmin ediyor.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.