1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. “İmam” arkadaşın tarih cinayeti, yalı vurgunu
“İmam” arkadaşın tarih cinayeti, yalı vurgunu

“İmam” arkadaşın tarih cinayeti, yalı vurgunu

AKP iktidarıyla yükünü tutan işadamlarından biri olan Başbakan Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı Aziz Torun, başkası olsa çivi dahi çaktırılmayacak tarihi yalıyı yıkıp yeniden yaptı

A+A-

AKP iktidarıyla korkunç bir biçimde zenginleşen işadamlarından biri olan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın imam hatipten arkadaşı Aziz Torun, başkası olsa çivi dahi çaktırılmayacak tarihi yalıyı yıkıp yeniden yaptı. Torun tarih cinayetine imza atmakla da kalmadı, bir de yalıya bir de kat ekledi.

Sözcü’den İsmail Şahin’in haberine göre; 1890 yılında inşa edilen ve tarihte İngiliz Clifton Ailesi’nin yaşadığı yalı iki kez yangın geçirdi. Yalının arazisinde daha sonra 200 metre taban oturumlu iki katlı kagir bir bina inşa edildi.

11.5 MİLYON DOLARA ALDI

Kayıkhaneler dahil 950 metrekare kullanım alanına sahip olan Clifton Yalısı, bu özelliği ile Boğaz’ın en nadide yalılarından birisi olarak gösteriliyordu. 2006 yılında satışa çıkartılmıştı ancak taliplilerin restorasyon izinleri konusunda tereddütlerinin bulunması nedeniyle yalı 4 yıl boyunca satılamadı. Torunlar Şirketler Topluluğu’nun patronu Aziz Torun, 14 Ekim 2010 tarihinde Ayşe Nilüfer Hayat (İsvan) ve Ömer Kemal İsvan’ın hissedarı olduğu Kandilli’deki Clifton Yalısı’nı 11.5 milyon dolara satın aldı.

Aziz Torun oturma amacıyla satın aldığı yalıyı yıkarak, yangından önceki haline uygun olarak yeniden inşa etmek için Anıtlar Kurulu’na başvurdu ve gerekli izinleri kolayca aldı. İstanbul VI Numaralı Koruma Bölge Kurulu’nca onaylanan 2. grup tarihi eserin inşaatı bittiğinde Torun bu işten oldukça kârlı çıkacak. Bölgedeki emlakçılar yalının tadilattan sonra değerinin 30-35 milyon doları bulacağına işaret ediyor.


Torun, yalıyı iğdiş ederek bu hale getirdi

İstanbul’da daha önce de imar yolsuzluğu yapılarak, büyük rant vurgunu vurması sağlanan Aziz Torun’un dokunulması yasak olan, sadece restorasyon yapılabilecek yalıyı yıkmasına Anıtlar Bölge Kurulu’nun hangi gerekçelerle izin verdiği merak ediliyor.

Başkentgaz özelleştirme ihalesinin 5 yıl öncesinden 450 milyon dolar almasıyla da tanınan Torun’un tarihi yalıya bir kat eklenmesine kimin, nasıl izin verdiği soruları gündeme geldi.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.