1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İLKER BAŞBUĞ'DAN TARİHİ KONUŞMA
İLKER BAŞBUĞ'DAN TARİHİ KONUŞMA

İLKER BAŞBUĞ'DAN TARİHİ KONUŞMA

İlker Başbuğ'un avukatından ilk açıklama

A+A-

İlker Başbuğ'un avukatından ilk açıklama
İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, Anayasa Mahkemesi'nin hak ve hürriyet ihlali olduğu yönündeki kararının ardından İlker Başbuğ hakkında tahliye kararı verdi. Bağbuğ'un avukatı İlkay Sezer, tahliyenin akşam 20:30 sıralarında gerçekleşeceğini açıkladı.

İlker Başbuğ'a tahliye kararı!
İstanbul 20. ağır ceza mahkemesi ilker başbuğ'un tahliyesine karar verdi

Kararın ardından kısa bir açıklama yapan Başbuğ'un avukatı İlkay Sezer, ' 

'26 aydır süren hukuksuzluk şu an itibariyle ortadan kaldırılmıştır' dedi.

 

Mahkeme kararlarıyla mağdur edilmiş birçok insanın halen cezaevinde olduğunun altını çizen Sezer, bu kişilerinde en kısa zamanda bu emsal kararla özgürlüklerine kavuşmasını tememni ettiğini söyledi.

"TKS'ya komutanlık yapmış bir insanın bu şekilde mağdur edileceğini hayatım boyunca tahmin etmezdim" diyen avukat Sezer, düzmece ve asılsız delillerle mağduriyetler yaratıldığını ve bu ülkeye acı çektirildiğini ifade etti.

 
 
AYM KARARINA ATIFTA BULUNULDU

AYM'nin Başbuğ ile ilgili kararına da yer veren İstanbul 20. Ağır Ceza Mahkemesi, "Anayasa Mahkemesi'nin kararında, sanığın yargılandığı dava dosyasındaki mahkumiyet kararının gerekçesinin yasal süre içinde dava dosyasına konulmaması nedeniyle tahliye talebi hakkında karar verilmemesi, şikayetlerinin kabul edilebilir olduğuna ayrıca özgürlükten yoksun bırakmanın hukuki olmadığı iddiasının mahkemesince etkili bir şekilde incelenmeden reddedilmesi ve mahkumiyete ilişkin gerekçeli kararın açıklanmamasından dolayı Yargıtay önüne götürülememesi nedeniyle 'kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı' kapsamında Anayasa'nın 19/8. maddesinin ihlal edildiğine karar verilmiştir" ifadelerini kullandı. Mahkeme kararına, "Koruma önlemlerinden olan tutuklama, AYM kararında ihlal edildiği belirtilen kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı kapsamında kalmaktadır. İncelenen evrakta kısa kararın 5 Ağustos 2013 günü verildiği ve bugüne kadar gerekçeli kararın yazılmamış olduğu anlaşılmaktadır" ifadeleriyle devam etti.

"BU SÜRECİN SANIK MEHMET İLKER BAŞBUĞ'UN MAĞDURİYETİNE NEDEN OLABİLECEĞİ" 

Mahkeme kararını "Bu duruma göre gerekçeli kararın bugüne kadar yazılmaması diğer yandan gerekçeli kararın yazılmaması nedeniyle resen de temyize tabi olan hükmün ve tutukluluk halinin devamı kararının Yargıtay' tarafından incelenmesi olanağının da bulunmadığı, gerekçeli kararın yazılmasından sonra gerekçeli kararın sanıklara, müdafilere, katılanlara ve vekillerine tebliği, karara karşı anılan kişilerin temyiz dilekçelerini vermeleri, bu dilekçelerin ilgili karşı tarafa tebliği süreci ve süresi ile Yargıtay aşaması da dikkate alındığında, sanık hakkında verilen hükmün esastan incelenmesi, ayrıca tutukluluk halinin Yargıtay tarafından değerlendirilmesi olanağının daha da geriye kalacağı göz önüne alındığında, bu sürecin sanık Mehmet İlker Başbuğ'un mağduriyetine neden olabileceği" ifadelerine de yer vererek şöyle tamamladı,"Sanığın sabit ikametgah sahibi oluşu, sosyal durumu, tutuklu kaldığı süre, delillerin toplanıp davanın karara bağlanmış bulunması, tedbir niteliğindeki tutuklamadan beklenen gayenin elde edilmiş olması hususları göz önüne alınarak tahliyesine karar verildi" 

Bu video Adobe Flash Player'ın son sürümünü gerektirmektedir.

Adobe Flash Player'ın son sürümünü indirin.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.