1. HABERLER

  2. MAGAZİN

  3. İLK SES YARIŞMASI BİRİNCİSİNDEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!
İLK SES YARIŞMASI BİRİNCİSİNDEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

İLK SES YARIŞMASI BİRİNCİSİNDEN ÇARPICI AÇIKLAMALAR!

Özel Röportaj: Uzun süredir İstanbul piyasasından uzak olan ve ünlü popçu Demet Akalın’ın en çok sevdiği seslerden biri...

A+A-

1994 yılında Boran Kaya’nın sunduğu “İner misin Çıkar mısın” adlı yetenek yarışmasına katılmış ve yarışmada söylediği “Annem” şarkısıyla tüm Türkiye’nin dikkatini çekmişti. O isim, sesi ve yorumu ile geniş bir hayran kitlesine sahip olan Semih Koç… Uzun süredir İstanbul piyasasından uzak olan ve ünlü popçu Demet Akalın’ın en çok sevdiği seslerden biri olan sevilen sanatçı Semih Koç, Türk sanat müziği sanatçısı ve yazar Onur Akay'a konuştu...

İşte Semih Koç'un Onur Akay'la yaptığı o röportaj:

Onur Akay: Türkiye seni 90’lı yıllarda ATV ‘de yayınlanan Boran Kaya’nın sunduğu İner misin? Çıkar mısın? adlı yarışma ile tanıdı. Türkiye’de yapılan ses yarışmaları ve ses yarışmacıları hakkında düşüncelerini merak ediyoruz.

Semih Koç: Bunu bana hep soruyorlar. Zaman geçince hayatı, piyasayı daha yakından tanıyınca anlıyorsun ki bunlar yarışma adı üzerinde. Hayatta hiçbir şey çok kolay kazanılmıyor. Yani çok iyi sesin, çok iyi oyunculuğun olabilir ve bu katıldığın yarışmalar senin diğerlerine oranla daha fazla ve hızlı tanınmanı sağlayabilir ama aslında o kadar. O ivmeyi yakaladığında yanında olan insanlar, ekip, seni yönlendirecek zeka olmadan uzun soluklu adımlar atmayı beklemek bir tür ütopya.

balkon.jpg

Onur Akay: Senin döneminde kim birinci olmuştu.

Semih Koç: Benim katıldığım dönemde yarışmanın birincisi ben olmuştum.

Onur Akay: Yarışmalarda birinci olmak şöhreti getiriyor mu yoksa sonrasında destek önemli mi?

Semih Koç: Destek demeyelim gerçekten ekip olmayı başarabilmek ya da doğru projelendirebilmek önemli. Yoksa görüyoruz her gün bir yarışmadan biri birinci ayrılıyor. Bu şöhret olmayı sağlasaydı, gerçekten egosantrik bir ülke olurduk. Ülkenin yarısı ünlü, yarısı ünsüz…

nslhn2.jpg

Onur Akay: Şafak Sezer’le aynı dönemde mi katıldınız?

Semih Koç: Evet aynı gün hatta, o Show dalında yarıştı birinci oldu, ben şarkı dalında.

ACUN ILICALI VE EKİBİ İSTİSNA!

Onur Akay: “O ses Türkiye” ile senin katıldığın “İner misin Çıkar mısın” arasında fark var mı, şimdiki nesil daha mı şanslı?

Semih Koç: Son dönem hatta son yıllardaki yarışmalara bakınca şunu söyleyebilirim yarışma sayısındaki artış, şöhret anlamında düşüşle neredeyse doğru orantılı. Bundan beş sene önce Popstar yarışmalarında çıkan isimleri çoğu kimse hatırlamıyor ama benim çıktığım yarışmanın üzerinden kaç sene geçti hala adım maşallah aynı yarışmayla anılıyor. Şimdi yarışmalarda veya bu tür organizasyonlarda inanılmaz hızla tanınıyor ve kısa sürede daha büyük kitlelere ulaşıyorsunuz ama gündem ve sistem o kadar hızlı ki, kalıcı olmak bu yoğunlukta çok daha zor. Bu Konuda istisna olan tek isim bence sevgili Acun Ilıcalı ve ekibi. Yaptığı başarılı programlar vesilesiyle umut vadeden yarışmacılarının arkasında duruyor. Ve farklı kulvarlar da o kişilerin başarıya adım adım ilerlemelerine basamak sağlıyor. Takdire şayan bir durum…

onur-akay---semih-koc.jpg

Onur Akay ve Semih Koç...

“BÜYÜK BİR İSMİN OLACAK, YA DA BÜYÜK GÖĞÜSLERİN”

Onur Akay: Neden ekranlardan uzaksın.

Semih Koç: Ekranlar benden uzak ben ekranlardan değil. Bence güzel projelerle geldim hep kanallara. Sansasyonum yok, kimseye sataşmam, isimler üzerinden yükselmeye gayretim olmadı hiç. Allaha şükür, Allah vergisi bir sesim vardı hep onun üzerinden yürüdüm. En son 2007’de albüm yaptım ve gerçekten dönemin şartlarına göre iyi bir albümdü. Sevgili Selami Şahin, Coşkun Sabah, Ahmet Selçuk İlkan, Sude Bilge Demir, Ersay Üner, Murat Güneş, Güven Baran gibi değerli isimlerle çalışılan bir albümdü. Öyle bir müzik sektörü var ki ülkemizde, ne kanalların ne yayınlayacağını biliyorsunuz, ne radyoların neler çalacağını. Sektör kendi içinde çelişki yumağı… Neyse uzatmayayım, ne kanallar çaldı şarkılarımı, her yere gereken ödemeleri yapılmasına rağmen ne radyolar çaldı. Zaten programlar son yıllarda bir mutasyona uğradı. Ya evleneceksen, ya dedikodu yapacaksan, ya da yarışacaksan gel diyorlar.  Arada iki tane talk show programı var sistem aynı, ya gerçekten sansasyonun olacak, ya büyük bir ismin olacak, ya da büyük göğüslerin. Bununla ilgilide yakınmıyorum aslında bir gerçeği dile getiriyorum. O nedenle ben değil, ekran benden uzak.

onur-akay-002.jpg

“BANYODA ŞARKI OKUYACAK OLSAM BEYAZ YAKALI OLURDUM”

Onur Akay: Bursa’ya yerleştiğini biliyoruz İstanbul’a dönmeyi düşünüyor musun?

Semih Koç: İstanbul’a nereye? İstanbul’da yaşanacak yer, sahne alınacak bar veya sahne mi kaldı? Özel organizasyonlar ve geceler için geliyorum sahnemi alıyorum dönüyorum. Albüm dönemlerinde tabii ki İstanbul’dayım. Şimdi inatla yeniden albüme giriyorum. Bu da benim işim, sahne almayı, şarkı söylemeyi seviyorum. Ayrıca şükürler olsun hayatımı idame ettireceğim bir armağan vermiş bana Allah, sesimi vermiş. Banyoda şarkı okuyacak olsam beyaz yakalı olurdum, sigortam işlerdi. Benim işim şarkı söylemek ve bu işin gereği albüme giriyorum. O nedenle uzun süre İstanbul’da olacağım ama annem Bursa’da yaşıyor ve ailemle olmayı seviyorum. Kesin dönüşüm yok yani.

Onur Akay: Kaç albüm yaptın ve albüm çalışmalarında yapımcılardan destek gördün mü?

Semih Koç: Bir tek Hüseyin Emre’yi bilirim, başka da kimseyi tanımam. O dönem için bir albüm firmasının yapabileceği her şeyi yaptı bana. Şimdi çok farklı çalışıyor sistem. Artık şarkıcıların dilinde markalaşma süreçleri var, biz çok genç girdik bu işlere ve o dönemde eski plakçılar vardı. Onların anlayışı ile bana ilk albümümü yaptı, elinden gelen desteği verdi, ailemle ilgilendi. O nedenle kendisini her zaman sevgi ve saygıyla anarım. Çalışmaya devam edemedik ben sonra başka firmalarla albüm çıkardım ama ona olan saygım sonsuzdur.

Onur Akay: Senden sonra her yarışmada nerdeyse bir yarışmacı annem şarkısını söyledi bunda etkin olduğunu düşünüyor musun?

Semih Koç: Şarkı güzel ve çok anlamlı bir şarkı… Öyle bir şarkı ki yorum katmanız gereken, her babayiğidin okuyabileceği bir şarkı değil ve bir iddia aslında o şarkıyı okumak. O nedenle tüm yarışmalarda o şarkıyı okumalarında etkim olduğunu düşünmüyorum, o şarkıyı gerçekten en iddialı okuyanlardan biri olduğumu düşünüyorum.

nslhn3.jpg

Onur Akay: Demet Akalın, sosyal medyada seninle ilgili çok güzel paylaşımlar yaptı. Akalın’la görüşüyor musun?

Semih Koç: Hayır, imkan olmuyor farklı alanlardayız, farklı şehirlerdeyiz, yoğun bir sanatçı ve Allah bağışlasın bir kızı oldu. Özgüvenini, düzlüğünü sevdiğim biri. Bu piyasada birini sevdiğini söylemek ve ondan övgüyle bahsetmek bence çok özel bir hareket… Seviyorum o kadını net.

Onur Akay: Yeni projelerin var mı son olarak hayranlarına neler söylemek istersin.

Semih Koç: Biraz önce de söylediğim gibi albüme giriyorum Allah nasip ederse, Ferdi Tayfur’un çok güzel bir eserini seslendireceğim, bunu dışında şarkıları sormayın çünkü arıyorum, dinliyorum, karar değiştiriyorum, büyüklerime danışıyorum, küçüklerin trendlerini izliyorum. Söyledim bu benim işim ve ben işimi gerçekten seviyorum. Sevdiğim için de iyi bir şeyler yapmak istiyorum. Yarın albümüm çıkıyor diyemem ama albüme girdiğimi söyleyebilirim.

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.