1. HABERLER

  2. GÜNDEM

  3. İlk Çapulcu Kurultayı Yapıldı
İlk Çapulcu Kurultayı Yapıldı

İlk Çapulcu Kurultayı Yapıldı

A+A-

Türkiye Gençlik Birliği, 1. Geleneksel Çapulcu Kurultayı’nı gerçekleştirdi.

Kadıköy Müjdat Gezen Sahnesi’nde bu yıl ilki düzenlenen kurultayda halkın gelenekselleşmiş isyan geleneğinin odak noktalarından biri olan Gezi Parkı süreci ve sonrası ele alındı. Gezi Parkı sürecinden esinlenerek hazırlanmış çeşitli mizanseller ve sürecin doğurduğu Gezi Parkı konulu şarkıların renk kattığı kurultaya yurttaşlar yoğun ilgi gösterdi. Salonun dolması dolayısıyla dışarıda kalan yurttaşlar, kurultayı salon dışındaki ekrandan takip etti.


SİSLER EŞLİĞİNDE BARİKAT KURULDU

TGBlilerin bestelediği “Sık Bakalım” marşı ve sisler eşliğinde, sahneye tuğlalalardan, taşlardan ve tahtalardan temsili bir barikat kurarak üzerine Türk bayrağı diken TGBliler ve kurulan temsilî barikatın ardından gaz maskeleriyle sahneye gelerek, barikatların ve direniş şehitlerinin fotoğrafları önüne karanfiller koyan sunucular büyük alkış aldı.

Başta Abdullah Cömert, Ethem Sarısülük, Mehmet Ayvalıtaş olmak üzere tüm devrim şehitleri için saygı duruşunda bulunuldu. Devamında İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından ilk konuşmayı TGB İstanbul İl Başkanı Olgu Özdemir yaptı.


“VATANIMIZA VE ÖZGÜRLÜKLERİMİZE DOKUNDURMAYIZ”

AKP’nin tüm baskılarına rağmen halkın yılmadan mücadele ettiğini ifade eden Olgu Özdemir, mayasında devrim olan milletlerin zorbalıkla dize gelmeyerek zorbalık karşısında ayağa kalkıp sonuç alacağını belirtti. Özdemir, Gezi Parkı olaylarının da bir kez daha gösterdiği gibi halkın vatanına ve özgürlüklerine dokundurmayacağını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Bu olay sadece Gezi Parkı meselesi değil, Tayyip Erdoğan’ın dediği gibi üç beş ağaç meselesi değil. Bu işin peşinde bu kadar kararlılıkla koşmamızın sebebi üç beş ağaç değil sadece. Biz TC’nin kaldırılmasına karşı, Abdullah Öcalan’la yapılan görüşmelere karşı, millî bayramların yasaklanmasına karşı, AKP’nin Suriye savaşına karşı ayağa kalktık ve gereğini yaptık.”


“KONUŞTUĞUM EN GÜZEL KÜRSÜ”

Olgu Özdemir’in ardından konuşmasını yapmak üzere sahneye çıkan TGB Genel Başkanı Çağdaş Cengiz, eski bir kanepe ve tahta parçalarından oluşturulan kürsünün, konuştuğu en güzel kürsü olduğunu belirtti. Cengiz şunları kaydetti: “Yepyeni bir kuşak doğuyor. Biz büyüklerimizin ‘Gençlik siyasetle ilgilenmiyor. Memleketin sorunlarıyla hiçbir zaman ilgili değil’ sözlerine ‘Hayır, o dönem geçti. 1980 döneminin apolitik gençliği kalmadı. Bunu kılcal damarlarımıza kadar hissediyoruz’ diyorduk. Gençliğe güvenmek gerektiğini altı yedi senedir söylüyorduk. Haklı çıkmanın da haklı gururunu yaşıyoruz. Yepyeni bir kuşak geliyor. Bu kuşak bireyciliği, yabancılaşmayı, arkadaşlarının üzerine basa basa ilerilere tırmanmayı hayal eden, yalnız, köşe başlarında, intihara meyilli, suskun, boyun eğen, başını kuma gömen bir gençlik değil. Sistemin tarif ettiği bu gençlik modelini sonradan kindar-dindar diye ayrılan bu gençlik modelini gençlik reddetmiştir.”


DÜNYA AYAĞA KALKTI!

TGB’nin Uluslararası ilişkiler Bürosu Sorumlusu Mehmet Yaşar Yıldız, TGB’nin Gezi Parkı olaylarıyla birlikte AKP’nin halka yönelik baskı ve şiddetine karşı ABD’den Avusturya’ya kadar tüm dünyanın ayağa kalkarak binlerce insanın yürüyüşe geçtiğini ifade etti.


PARK MECLİSLERİ, TÜRKİYE’Yİ YÖNETEN YENİ İRADE OLACAK!

TGB İl yöneticisi Gizem Doğan, Gezi Parkı direnişinin halkın iktidar isteğiyle sürdüğünü ve bir çok mahallede oluşturulmuş olan park meclislerinin, bunun en güzel örneği olduğunu belirtti. Halkın artık kendi iradesini kendisinin ifade etmek istediğini vurgulayan Doğan, “Önümüzdeki en önemli görev, park meclislerini büyütmek ve fikirler sunmak. Bizler de halkın iradesini iktidar haline getirmek için forumlara tüm gücümüzle dahil olacağız” diyerek sözlerine son verdi.

AKP ZORBALIĞINA KARŞI DURULDU

Türk milletinin eşsiz zekasından bir kez daha söz ettirdiği yaratıcı eylemlerinden biri olan “duran adam” eylemi de, sisler eşliğinde sahneye çıkan TGBliler tarafından canlandırıldı. Gezi Parkı olayları esnasında tüm gücüyle halkın imdadına koşan doktorlarımızın, AKP’nin yasa dışı uygulamalarına karşı hukuk bekçiliği yapan avukatlarımızın ve halkın her kesiminin canlandırıldığı, salondaki yurttaşların sloganları ve alkışları eşliğinde gerçekleşen “duran adam” eyleminin ardından kurultaya katılan yurttaşlara fikirlerini ifade etmeleri için mikrofon uzatıldı.

Forumun ardından kapanış konuşmasını yapmak üzere bir kez daha kürsüye çıkan Çağdaş Cengiz, yurttaşları ilçelerdeki parklarda yapılan forumlara katılmaya davet etti. 7 Temmuz’da çeşitli sanatçıların yer alacağı “Gazdan Adam Festivali”ne çağrı yapan Cengiz, ayağa kalkan Türk milletinin AKP’yi yıkana dek eylemlere devam edeceğini vurgulayarak, herkesi 5 Ağustos’ta Silivri’ye, hukuksuzluğa karşı yurtseverleri savunmaya davet etti.

Kurultayın ardından yurttaşlar sloganlar eşliğinde Kadıköy’deki Madımak Şehitleri’ni Anma programına katıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.