1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. İDAM CEZASI MI GELİYOR?
İDAM CEZASI MI GELİYOR?

İDAM CEZASI MI GELİYOR?

Bakan Ayşenur İslam, son dönemde artan çocuk cinayetleriyetlerine ilişkin

A+A-

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, son dönemde artan çocuk cinayetleriyetlerine ilişkin, "Yasalarımız müsade etse bu tür suçlar için idam kararıyle ilgili bir anne, bir kadın, hatta bir bakan olarak idam cezasını istemekte asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim" dedi.

Bakan Ayşenur İslam, Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı'nın desteğiyle düzenlenen Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Kampı'na katılmak için Sakarya'ya geldi. Bakan İslam, Türkiye'de son dönemde artan çocuk cinayetlerine ilişkin açıklamalar yaptı. Çocuk cinayetlerinin failleri için idam cezasına tereddüt etmeden onay verebileceğini belirten İslam, cinayet faillerinin mahkemeden çıkan karara bağlı tedavi edilebileceğini bildirirken şunları söyledi:

"Yasalarımız müsade etse bu tür suçlar için idam cezası gelmesinde asla bir tereddüt göstermeyeceğimi bilmenizi arzu ederim. Getirmeye çalıştığımız yasanın içerisinde bu konu var. Cezaevlerinde nasıl bir uygulama olacağı bir alt meseledir. Onu Adalet Bakanlığı düşünür, çalışır. Ancak bizim getirmeye çalıştığımız yasanın içerisinde tedavi maddesi var. Mahkeme gerekli görürse, failin hastalık sonucu bu cürmü işlediğine karar verirse hakim tedavi teklif edebilir."

FAİLLERE VERİLEN CEZALAR YÜKSELİYOR

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam cinsel istismar ve saldırı konusunda TBMM'de düzenlenen yasayla ilgili soruları yanıtlarken bu tür fiillerde, faillere en yüksek cezaların verilmesinin söz konusu olduğunu söyledi. Bakan İslam, bu tür suçları işleyen kişilerin çocukların bulunduğu mekanlara yaklaştırılmamasının söz konusu olduğunu belirterek, şöyle dedi:

"Bu tür fiilleri işleyen failleri, çocukların bulunduğu mekanlara yaklaştırılmaması, çocuklarla ilgili meslek gruplarında çalışıyorlar ise bu meslek gruplarını artık icra edememeleri söz konusu. Mağdurların bu suçu işleyen bir kimseyle evlendirilmesi şuan zımnen mümkün. Böyle birşey yok ama zımnen var. Bu da ortadan kalkıyor."

Bakan Ayşenur İslam, programın ardından Sakarya'dan ayrıldı.

 

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.